آشنایی با سقف کاذب و انواع آن (بخش اول)

//آشنایی با سقف کاذب و انواع آن (بخش اول)

آشنایی با سقف کاذب و انواع آن (بخش اول)

یکی دیگر از انواع سقف‌های ساختمانی که در صنعت ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد سقف کاذب است. از این‌رو در این مقاله قصد داریم به بررسی سقف کاذب بپردازیم و همچنین انواع آن را بررسی کنیم.

سقف کاذب دقیقا چه نوع سقفی است؟

سقف کاذب سقفی است که دارای وزن بسیار کمی می‌باشد و در زمان اجرا به اسکلت ساختمان متصل می‌شود به‌گونه‌ای که با اصلی این سقف را سازه اصلی ساختمان متحمل می‌شود. از این‌رو می‌توانید حدس بزنید که بین این سقف و همچنین قسمت زیرین سازه اصلی ساختمان یک فضای خالی به وجود می‌آید که معمولا از این فضای خالی برای پنهان‌سازی تاسیسات و سیم‌کشی‌های انجام شده استفاده می‌گردد. نکته حائز اهمیتی که در اجرای سقف کاذب وجود دارد این است که زیرسازی این سقف باید با دقت بالایی انجام بگیرد و از مصالح سبک وزنی در آن استفاده گردد. همانطور که اشاره کردیم از فضای خالی که بین این سقف و سطح زیرین سازه اصلی به وجود می‌آید برای پنهان‌سازی و نگه‌داشتن عوامل سقف استفاده می‌شود که این عملکرد سقف کاذب یکی از مهم‌ترین عملکردهای آن محسوب می‌شود.

موارد کاربرد و دلایل استفاده از سقف کاذب چیست؟

  • یکی از دلایل اصلی که از سقف کاذب برای پوشش سقف ساختمان استفاده می‌کنند پوشش قسمت زیرین ساختمان و قرار گرفتن تمامی عوامل سقف و پنهان‌سازی سایر تاسیسات در زیر این سقف است. از این‌رو با استفاده از فضای خالی که در اجرای این نوع سقف ساختمانی در قسمت زیرین آن به وجود می‌آید، به راحتی می‌توان تاسیسات و تجهیزات را جاسازی کرد.
  • سقف کاذب این امکان را برای ساختمان‌سازان و معماران فراهم می‌کند که آن‌ها بتوانند عایق‌بندی حرارتی و همچنین صوتی سقف را با استفاده از سقف کاذب بهبود بخشند.
  • همانطور که می‌دانید ساخت و اجرای اسکلت ساختمان به همان میزان که اجرای سقف از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، حائز اهمیت می‌باشد چراکه درصورت مقاوم نبودن اسکلت ساختمان در برابر زلزله و یا آتش‌سوزی، ساختمان در حین زمین‌لرزه و یا آتش‌سوزی به راحتی فرو می‌ریزد. درحالی که سقف کامپوزیت این مشکل را به طور کامل برطرف کرده است، چراکه با پوشاندن اسکلت ساختمان به ویژه اسکلت‌هایی که از نوع فلز هستند و مقاومت کمتری در برابر آتش‌سوزی دارند از آن‌ها در برابر حریق محافظت می‌کند.
  • در سقف کاذب به راحتی می‌تواند از امکانات صوتی استفاده کرد که در نوع خود بی‌نظیر است.
  • علاوه‌بر تمامی این‌ها سقف کاذب، برای ساختمان‌هایی که دارای فضای زیادی نیستند بیشترین کاربرد را دارد چراکه معماران می‌توانند این سقف را به صورت کوتاه‌تری برای افزایش فضای داخلی ساختمان‌ها نصب و اجرا کنند.
By |2019-03-05T10:54:55+00:00ژانویه 31st, 2019|دسته‌بندی نشده|دیدگاه‌ها برای آشنایی با سقف کاذب و انواع آن (بخش اول) بسته هستند

About the Author: