آشنایی با سقف کاذب و انواع آن (بخش سوم)

//آشنایی با سقف کاذب و انواع آن (بخش سوم)

آشنایی با سقف کاذب و انواع آن (بخش سوم)

باتوجه به اینکه در مقالات قبلی در این زمینه به تعریف کامل سقف کاذب، موارد کاربرد و ویژگی‌های آن پرداختیم وقت آن رسیده است که انواع سقف کاذب را به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم. سقف‌های کاذب به طور کلی شامل: سقف‌های کاذب رابیتس، کانتکس، لمبه آلومینیوم، لمبه چوبی، قطعات پیش‌ساخته گچی، ورق‌های آزبست و سیمان صاف، آکوستیک، دامپا، گریلیوم، تایل، ترکیبی و لوکسالون می‌باشند که در ادامه این مقاله به بررسی هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

سقف کاذب رابیتس

یکی از پرکاربردترین سقف‌های کاذب، سقف کاذب رابیتس است که از ورق‌های فولادی مشبک‌ تشکیل‌ شده است. این ورق‌های فولادی مشبک با استفاده از مفتول و یا سیم آرماتوربندی به شبکه فرعی متصل می‌شوند. البته باید اشاره کنیم که سقف کاذب رابیتس از نظر نوع ملاتی که قرار است هنگام نصب و راه‌اندازی آن مورد استفاده قرار بگیرد به دو دسته تقسیم می‌شوند. به‌گونه‌ای که اگر قرار باشد از ملات ماسه سیمان برای پیاده‌سازی سقف کاذب رابیتس مورد استفاده قرار بگیرد باید رابیتس از نوع فولاد سیاه باشد اما درصورتی که از ملات گچ برای پیاده‌سازی سقف کاذب رابیتس استفاده گردد باید رابیتس از نوع گالوانیزه باشد. از این‌رو متناسب با نوع ملاتی که قرار است در این نوع سقف کاذب مورد استفاده قرار بگیرد، سقف کاذب رابیتس به دو نوع فولاد سیاه و گالوانیزه تقسیم می‌شود.

سقف کاذب کانتکس

یکی دیگر از انواع سقف‌های کاذب، سقف کاذب کانتکس می‌باشد که بیشترین ویژگی‌ها و خصوصیات آن مانند آویزها، پروفیل‌های اصلی، فرعی و افقی، همچنین فواصل و حداقل ابعاد آن مشابه سقف کاذب رابیتس است از این‌رو می‌توان گفت که این دو نوع سقف کاذب تقریبا مشابه یکدیگر می‌باشند. نکته حائز اهمیتی که در زمینه اجرا سقف کاذب کانتکس باید آن را به کار برد این است که برای جلوگیری از آسیب‌رساندن موریانه‌ها و یا سایر حشرات به سقف کاذب کانتکس لازم است که بر روی حصیر آن دوغاب گچ و آهک ریخته شود به‌گونه‌ای که این دوغاب‌ها تمامی سطح حصیری سقف کاذب کانتکس را بپوشاند و یک لایه نازک بر روی این سقف ایجاد کند تا از آن در برابر موریانه‌ها و سایر حشرات محافظت کند.

سقف کاذب لمبه آلومینیوم

همانطور که از نام این سقف کاذب مشخص است جنس آن از آلومینیوم می‌باشد به‌گونه‌ای از پشم شیشه برای پرکردن پشت آن استفاده می‌شود. علاوه‌بر این ابزارهای مورد استفاده در این نوع سقف جهت اجرای آن از جنس فولاد گالوانیزه می‌باشد. مراحل اجرای این نوع سقف کاذب به شرح زیر است:

  1. اتصال پروفیل‌های ناودانی آلومینیومی به سقف کاذب لمبه آلومینیومی
  2. اتصال تسمه‌های آویز از جنس فولاد گالوانیزه به سقف
  3. اتصال پروفیل‌های ناودانی آلومینیومی به تسمه‌های آویز از جنس فولاد گالوانیزه

 

 

By |2019-03-05T10:54:43+00:00فوریه 12th, 2019|دسته‌بندی نشده|دیدگاه‌ها برای آشنایی با سقف کاذب و انواع آن (بخش سوم) بسته هستند

About the Author: