آشنایی با سقف کاذب و انواع آن (بخش ششم)

//آشنایی با سقف کاذب و انواع آن (بخش ششم)

آشنایی با سقف کاذب و انواع آن (بخش ششم)

تاکنون برخی از انواع سقف‌های کاذب شامل: سقف‌های کاذب رابیتس، کانتکس، لمبه آلومینیوم، لمبه چوبی و قطعات پیش‌ساخته گچی را مورد بررسی قرار دادیم در ادامه این مقاله نیز به بررسی سایر سقف‌های کاذب می‌پردازیم.

سقف کاذب با استفاده از ورق‌های آزبست و سیمان صاف

همانطور که از نام این نوع سقف کاذب پیداست در نصب و اجرای آن از ورق‌های آزبست و سیمان صاف استفاده می‌شود، که این ورق‌ها در ابعاد 60 در 125 و یا 60 در 100 طراحی و تولید می‌گردند. قبل از نصب نیز به پیاده‌سازی یک شبکه متعامد چوبی نیاز دارند که جنس چوب آن از چوب روسی می‌باشد از این‌رو زیرسازی این نوع سقف کاذب از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. نکته حائز اهمیتی که در زمینه زیرسازی این نوع سقف‌های کاذب وجود دارد این است که به شکل سپری و یا سپر فولادی اجرا می‌شوند و سپس ورق‌های آزبست و سیمانی بر روی آن‌ها قرار داده می‌شوند.

سقف کاذب آکوستیک

قبل از اینکه سقف کاذب آکوستیک را مورد بررسی قرار دهیم باید مفهوم آکوستیک را مورد بررسی قرار دهیم. ممکن است این واژه‌ را در کسب‌و‌کارهای مختلفی شنیده باشید اما معنی این واژه در صنعت ساختمان‌‌سازی، جلوگیری از انعکاس صدا می‌باشد. درواقع سقف‌های کاذب آکوستیک نیز نوعی عایق صدا می‌باشند که از مواد و مصالح متعددی در ساخت و اجرای آن‌ها استفاده می‌شود که شامل: پلاک‌های گچی، پلاک‌های چوبی، ورق‌های مقوایی فشرده‌شده سفید رنگ و … می‌باشند.

سقف‌های کاذب آکوستیک به دو نوع کلی تقسیم می‌شوند که این دو نوع شامل: سقف‌های کاذب آکوستیک معمولی و سقف‌های کاذب آکوستیک نسوز می‌باشند.

  • سقف کاذب آکوستیک معمولی: این نوع سقف کاذب به این شکل است که در نصب و اجرای آن از قطعات باربر افقی استفاده می‌کنند. لازم است اشاره کنیم که قطعات باربر افقی از جنس چوب نراد خارجی هستند البته قطعات باربر اصلی نیز می‌توانند از پروفیل‌های فولادی و همچنین چهارتراش چوبی باشند. در نصب این نوع از سقف‌های کاذب آکوستیک باید از میخ و چسب هم‌رنگ با سقف کاذب استفاده گردد.
  • سقف کاذب آکوستیک نسوز: قطعات باربر اصلی و فرعی این نوع سقف کاذب از نوع پروفیل آلومینیومی می‌باشند از این‌رو است که به این نوع سقف کاذب، سقف کاذب آکوستیک نسوز گفته می‌شود.

درنهایت باید اشاره کنیم که این نوع سقف‌های کاذب مانند سایر سقف‌های کاذب در بیشتر مکان‌ها و یا خانه‌ها کاربرد ندارند بلکه تنها در محل‌های خاصی که باید از انعکاس صدا جلوگیری شود مانند استخرها، سالن‌های سینما، سالن‌های همایش و … کاربرد دارند.

 

By |2019-02-16T07:07:04+00:00فوریه 16th, 2019|دسته‌بندی نشده|دیدگاه‌ها برای آشنایی با سقف کاذب و انواع آن (بخش ششم) بسته هستند

About the Author: