آشنایی با سقف کاذب و انواع آن (بخش چهارم)

//آشنایی با سقف کاذب و انواع آن (بخش چهارم)

آشنایی با سقف کاذب و انواع آن (بخش چهارم)

همانطور که در بخش قبلی این مقاله اشاره کردیم انواع سقف کاذب شامل: سقف‌های کاذب رابیتس، کانتکس، لمبه آلومینیوم، لمبه چوبی، قطعات پیش‌ساخته گچی، ورق‌های آزبست و سیمان صاف، آکوستیک، دامپا، گریلیوم، تایل، ترکیبی و لوکسالون می‌باشند. که به سقف‌های کاذب رابیتس، کانتکس و لمبه آلومینیوم اشاره کردیم، در ادامه این مقاله سایر سقف‌های کاذب را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

سقف کاذب لمبه چوبی

از هر سقف کاذبی دارای یک شبکه اصلی و یک شبکه فرعی می‌باشد، به‌گونه‌ای که شبکه اصلی سقف کاذب لمبه چوبی از فولاد و یا چهار تراش می‌باشد، درصورتی که شبکه فرعی آن از چوب است. اجرای این نوع سقف کاذب به شرح زیر می‌باشد.

  1. برای اجرا و پیاده‌سازی سقف کاذب لمبه چوبی ابتدا لازم است لمبه‌کوبی صورت بگیرد اما قبل از فرآیند لمبه‌کوبی حتما باید دور تا دور سقف با چهارتراش کلاف‌کشی و ترازبندی شود. از این‌رو اولین و ابتدایی‌ترین مرحله‌ای که هنگام اجرای سقف کاذب لمبه چوبی باید انجام شود کلاف‌کشی و ترازبندی سقف با استفاده از چهارتراش است.
  2. همانطور که اشاره کردیم در شبکه اصلی این سقف از لمبه چوبی استفاده می‌شود و در شبکه فرعی آن از چوب استفاده می‌گردد، پس از لمبه‌کوبی فرآیند ساخت شبکه فرعی و اصلی این سقف انجام می‌شود. به‌گونه‌ای که باید قطعات باربر فرعی از جنس چوب و قطعات باربر اصلی از جنس پروفیل‌های فولادی باشد و به آویزهایی که از پیش نصب شده‌اند متصل گردند.
  3. پس از پیاده‌سازی شبکه‌های فرعی و اصلی باید با استفاده از چسب و میخ، لمبه‌ها را به چهارتراش‌ها متصل کرد.

نکته حائز اهمیتی که در زمینه اجرای این نوع از سقف‌های کاذب وجود دارد این است که لمبه‌ها با استفاده از ماشین‌ لمبه‌زنی، داخل یکدیگر چفت می‌شوند البته از روش‌های دیگری هم برای لمبه‌زنی استفاده می‌کنند اما به‌گونه‌ای لمبه‌ها را درون یکدیگر چفت می‌کنند که چفت‌ها نمایان باشد. مطمعنا از خود می‌پرسید که چرا باید چفت‌ها نمایان باشند؟ نمایان بودن چفت‌های لمبه‌ها که درون یکدیگر چفت شده‌اند به این دلیل می‌باشد که درصورت انقباض، ظاهر لبه درزها به صورت نامناسب درنیاید. مسئله حائز اهمیت دیگری که در زمینه نحوه اجرای این نوع سقف کاذب وجود دارد این است که جنس چوبی که در ساخت لمبه‌ها به کار رفته است باید از نراد خارجی باشد که از کیفیت فوق‌العاده بالایی برخوردار می‌باشد و جنس آن بسیار مرغوب است. علاوه‌بر این حداقل تعداد آویزها در هر متر مربع باید 3 عدد باشد.

 

By |2019-03-05T10:54:39+00:00فوریه 12th, 2019|دسته‌بندی نشده|دیدگاه‌ها برای آشنایی با سقف کاذب و انواع آن (بخش چهارم) بسته هستند

About the Author: