Loading...

اجزای تشکیل‌دهنده سیستم دال عرشه فولادی کدامند؟ (بخش چهارم)

تاکنون به سه جزء اصلی از اجزای تشکیل‌دهنده سقف عرشه فولادی شامل: ورق عرشه فولادی، گل‌میخ و فلاشینگ اشاره کرده‌ایم. در مقاله پیشین علاوه‌بر بررسی فلاشینگ، به انواع فلاشینگ شامل: فلاشینگ نبشی (L)، فلاشینگ  (U) و فلاشینگ سه‌پله (Z) اشاره کردیم. در ادامه این مقاله نیز هر یک از این فلاشینگ‌های مذکور را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

فلاشینگ نبشی (L):

فلاشینگ نبشی و یا L مانند، همانطور که از نامش پیداست، دارای زاویه 90 درجه و یا قائم می‌شود. این نوع ورق فلاشینگ به صورت زاویه 90 درجه است در دو نوع داخل رنگی و بیرون رنگی طراحی و تولید می‌‌شود که از ورق فلاشینگ نبشی داخل رنگی در نمای داخلی و از ورق فلاشینگ نبشی بیرون رنگی در نمای خارجی استفاده می‌شود. اما سوال اصلی این است که از این نوع فلاشینگ دقیقا در کدام بخش از نمای داخلی و خارجی استفاده می‌شود؟ از آن‌جایی که این نوع ورق فلاشینگ به شکل L طراحی و تولید می‌شود از آن در محل‌ رسیدن دو دیوار به یکدیگر استفاده می‌شود. درواقع این نوع فلاشینگ نقش نوعی عایق را هم بازی می‌کند به‌گونه‌ای که از نفوذ آب به محل تقاطع دو دیوار و ایجاد رطوبت در آن قسمت جلوگیری می‌کند.

فلاشینگ (U):

دومین نوع از فلاشینگی که قصد معرفی آن را داریم، فلاشینگ U است. همانطور که از نام این نوع فلاشینگ نیز پیداست، این ورق فلاشینگ به شکل U طراحی و تولید شده است. سوال مهمی که درباره این نوع فلاشینگ وجود دارد این است که باتوجه به شکلی که دارد دقیقا در کدام قسمت از سقف کاربرد دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که از این نوع ورق فلاشینگ برای پوشش دور تا دور حاشیه ساندویچ پنل یا پنل ساندویچی که در مقاله پیش به‌طور کامل به آن اشاره کردیم استفاده می‌شود. البته تنها کاربرد این نوع فلاشینگ در پوشش دور تا دور حاشیه ساندویچ پنل نیست چراکه می‌توان از آن برای پوشش حاشیه ساندویچ پانل دیواری نیز استفاده کرد. علاوه‌بر این در برخی از مواقع که ارتفاع دیوار کوتاه می‌باشد نیز می‌توان به‌جای آهن‌کشی از این فلاشینگ استفاده کرد.

فلاشینگ سه‌پله (Z):

قسمت جلویی ساندویچ پنل را، بخش آبریز که هدایت‌کننده آب باران و برف به زمین است تشکیل می‌دهد. درواقع برای درست‌کردن این قسمت از فلاشینگ سه‌پله که به شکل Z است استفاده می‌کنند. درواقع فلاشینگ سه‌پله از عایق میانی محافظت می‌کند و موجب می‌شود که این عایق میانی در برابر عواملی مانند عوامل جوی، نور آفتاب و … محفوظ بماند. همانطور که در مقاله قبل اشاره کردیم، ساندویچ پنل به دو نوع، ساندویچ پنل سقفی و دیواری تقسیم می‌شود. از این‌رو می‌توان گفت که از فلاشینگ سه‌پله برای قسمت زیرین ساندویچ پنل دیواری نیز استفاده می‌شود.

By |2019-11-21T08:22:07+00:00مارس 11th, 2019|دسته‌بندی نشده|دیدگاه‌ها برای اجزای تشکیل‌دهنده سیستم دال عرشه فولادی کدامند؟ (بخش چهارم) بسته هستند

About the Author: