Loading...

اجزای تشکیل‌دهنده سیستم دال عرشه فولادی کدامند؟ (بخش پنجم)

همانطور که در مقالات قبلی اشاره کردیم به سقف‌هایی که دو جزء اصلی ورق‌های فولادی و همچنین برش‌گیرها تشکیل‌دهنده آن‌ها هستند، سقف عرشه فولادی می‌گویند. سقف‌ عرشه فولادی دارای 5 جزء اصلی است که شامل: ورق عرشه فولادی، گل‌میخ، فلاشینگ، آرماتور و بتن می‌باشند که در مقالات قبلی به طور کامل به بررسی ورق عرشه فولادی، گل‌میخ و فلاشینگ پرداختیم. در ادامه این مقاله نیز دو جزء اصلی دیگر یعنی آرماتور و بتن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

آرماتور:

خیلی از کاربران و مردم هستند که بین میلگرد و آرماتور هیچ گونه تفاوتی قائل نمی‌شوند و حتی اینگونه فکر می‌کنند که آرماتور نام دیگر میلگرد است یا اگر از آن‌ها بپرسید که آرماتور چیست می‌گویند، آرماتور همان میلگرد است. حتی اگر به وب سایت‌های ساختمان‌سازی هم سری بزنید می‌بینید که تعریف مشخصی از میلگرد و آرماتور ارائه نداده‌اند. از این‌رو است که خیلی از مردم اطلاعات کافی در این زمینه ندارند و فکر می‌کنند آرماتور همان میلگرد است. اما ما قصد داریم با تعریف میلگرد و آرماتور این دو واژه را از یکدیگر تفکیک کنیم تا هم به خوبی با آرماتور آشنا شوید و هم‌اینکه تمایز بین آرماتور و میلگرد را به خوبی درک کنید.

برای اینکه بتوانیم هرچه بهتر و ساده‌تر به تعریف هر یک از این اجزا یعنی میلگرد و آرماتور بپردازیم ابتدا لازم است نیم‌نگاهی به لغت‌نامه انگلیسی مهندسی عمران بیندازیم. در این لغت‌نامه اصطلاح انگلیسی هر یک از کلمات میلگرد و آرماتور به این شکل است.

میلگرد: Bar

آرماتور:Bar  Reinforcement

همانطور که می‌بینید در دیکشنری انگلیسی عمران برای میلگرد اصطلاح Bar درنظر گرفته شده است و برای آرماتور اصطلاح Bar  Reinforcement درنظر گرفته شده است. اما تفاوت این دو کلمه چیست؟ میلگرد و یا Bar به معنای زمانی است که ما هنوز از آن استفاده نکرده‌ایم و هیچ‌گونه کاری نظیر برش و یا خم‌‌کردن بر روی آن انجام نداده‌ایم به‌گونه‌ای که تنها آن را خریداری کرده‌ایم و به محل اجرای پروژه ساختمانی انتقال داده‌ایم. اما زمانی که از میلگرد استفاده می‌کنیم به‌گونه‌ای که آن را در بتن قرار می‌دهیم و سایر عملیات برش و خم‌کاری را بر روی  آن انجام می‌دهیم به آن آرماتور می‌گوییم. بنابراین زمانی می‌توانیم از اصطلاح میلگرد استفاده کنیم که هنوز هیچ‌گونه عملیاتی را مانند برش و خم‌کاری بر روی آن اعمال نکرده باشیم اما زمانی که میلگرد را در اجرای پروژه ساختمانی مورد استفاده قرار می‌دهیم و عملیات آرماتوربندی بر روی آن انجام می‌شود برای آن از اصطلاح آرماتور استفاده می‌کنیم.

By |2019-11-21T08:21:51+00:00مارس 11th, 2019|دسته‌بندی نشده|دیدگاه‌ها برای اجزای تشکیل‌دهنده سیستم دال عرشه فولادی کدامند؟ (بخش پنجم) بسته هستند

About the Author: