سایر مقالات

استراتژی طراحی غیرمتعارف برای نما

استراتژی طراحی غیرمتعارف برای نما
امتیاز دهید

نمای ساختمان‌ها با طراحی غیر متعارف:

نمای ساختمان اولین امری است که در سازه به چشم می خورد و کلیدی است که به ما می گوید ساختمان به جهت عرضه ی خود، چه ویژگی هایی دارد. در حقیقت نمای خارجی، نماینده ای از دیدگاه خلاق معمار بوده که تمایل وی را با قرار دادن امری منحصر به فرد و خارج از معمول تحت تاثیر قرار داده است. با  تمام ویژگی هایی که در نما می تواند برجسته گردد، باز هم شما همواره می توانید منتظر شگفتی های غیر منتظره باشید. در ادامه ی این مقاله شما را با نمای غیر متعارف ساختمان ها آشنا خواهیم کرد که نسبت به نماهایی که ما هر روز میبینیم جالب تر هستند.

اول، پانل های کرکره ای:

خانه 77، خانه شخصی واقع در کشور پرتغال است. این سازه به وسیله ی dIONISO LAB طراحی شده است. این ساختمان بلند و باریک بوده که میان دو ساختمان موجود فشرده گشته و نما این ساختمان توسط پانل های آلومینیومی پوشیده شده که همانند کرکره دارای قابلیت جمع شدن است.

دوم، نمای زاویه دار:

این نما، دارای کرکره های سفید رنگی است که با زاویه ثابت قرار گرفته اند و اجازه می دهند تا اتاق های طبقه بالا از نظر چشم انداز به محیط اطراف، دید داشته و در عین حال، حریم خصوصی را نیز حفظ نمایند.

سوم، نمایی پویا:

این ساختمان به وسیله ی x Architekten طراحی شده که یک ساختمان تجاری شناخته شده است. طراح در طراحی نمای این سالن مو، قصد دارد که این نما به عنوان نشانه فروشگاه عمل نموده و معرف این سالن مو است. طراح برای رسیدن به این هدف، طراحی پویایی را ارائه کرده است.

نماهای غیر متعارف

چهارم، نمای متحرک:

برای Checker Box Office Complex، گروه طراحی ارش یک نماد دو بعدی با سطح متحرک ایجاد نمود. این کار سبب ایجاد تمایز ساختمان با ساختمان های مجاور خود شد.

پنجم، باغی در نما:

در پروژه دیگری که در تهران انجام شد، رضا صیادیان و سارا کلانتری، آپارتمان دانیل را طراحی نمودند. نمای این ساختمان به شیوه ای است که گویی این نما مجموعه ای از درختان باغ ها را در خود داشته تا طبیعت را در محله به نمایش بگذارد. آنها نمای ساختمان را با 20 پانل به شکل درخت طراحی نمودند.

ششم، پوسته ی  آلومینیومی:

Rare architects designed، یک پوسته جدید برای هتل شهر طراحی کردند. این سازه، یک ساختمان لوکس در لندن بوده که به صورت کامل در یک پوسته ی آلومینیومی پیچیده شده است و به وسیله ی برش لیزری شکاف هایی به جهت عبور نور در آن ایجاد شده، بدون پنجره و دربی که قابل مشاهده باشد، طراحی شده است.

هفتم، پانل پیش ساخته بتنی:

در آمستردام، بلوک A به وسیله ی  Dick van Gameren architecten، اولین بلوک از سه بلوک جدید ساختمان طراحی گشته است. این نما، پانل های پیش ساخته بتونی بوده که از آجر نیز در طراحی آن استفاده گشته است. طراحی این نما به جهت شکستن الگوی تکراری نماهای سنتی انجام گرفته است.

هشتم، نمای بارانی:

این خانه ی شهری در کشور نیویورکه به وسیله ی GLUCK + ساخته شده است. این سازه نمای باریکی داشته و تنها دارای یک نما در بخش جلویی ساختمان می باشد. نمای طراحی شده، یک صفحه با طرح باران مانند دارد که بر روی پانل آلومینیومی و با ابعاد کوچک برش خورده، همچنین با آجرکاری نمای ساختمان های مجاور نیز همخوانی دارد.

نهم، دبیرستانی در اتریش:

در کشور اتریش، یک دبیرستان که ابتدا در سال 1907 بازسازی گشت و در سال های اخیر، تحت تاثیر یک بازسازی بسیار چشمگیر دستخوش تغییر شد. نمای جنوب شرقی این سازه که شامل یک دیوار مچاله شده است، یک ساختار بتنی سه بعدی داشته که شبیه به یک ورق کاغذ مچاله شده است؛ گویی از سقف ساختمان آویزان شده!

دهم، ساختمان های سیاه و سفید:

Latvia  یک گروه بسیار جالب از ساختمان ها است. این مجموعه شامل 8 ساختمان سیاه و سفید با نمایی از مواد چوبی می باشد. این نما یک رویکرد مدرن در طراحی سنتی می باشد.

یازدهم، خانه ای با نمای سنگی اما متمایز:

Parque Humano  یک خانه بسیار جالب در مکزیک بوده که نما این ساختمان به عنوان یک دیوار سنگی همگن طراحی گشته و سرتاسر نما دارای گابیون یا تور سنگ می باشد. گابیون، قفسی توری است که درون آن را از قلوه سنگ و قطعات مختلف پر می‌ نمایند و تعدادی از آن‌ها را به صورت خشکه چینی روی هم قرار می‌دهند تا از ریزش دیواره خاکی جلوگیری کند.

استراتژی غیرمتعارف ترین ساختمان ها

دوازدهم، خانه ای به رنگ سیاه:

این طراحی باریک و شیک، مربوط به خانه ای در لندن می باشد که کاملا در بین دو ساختمان موجود قرار گرفته. نمای سیاه موجود در این سازه، آن را به عنوان یک ساختار منحصر به فرد، برجسته کرده است.

سیزدهم، پوسته ای شش ضلعی:

این فروشگاه در سائو پائولو است، به وسیله ی SuperLimao Studio به صورت کامل بازسازی شده است. این نما یک نمای فلزی معمولی نبوده که با الگوی لانه زنبوری ساخته شده است. برخی از شش ضلعی دارای پوشش مات هستند؛ در حالی که مابقی شش ضلعی ها نیمه شفاف می باشند؛ درنتیجه یک اثر بصری بسیار جالب ایجاد می گردد.

چهاردهم، نمایی پر جنب و جوش:

این نمای رنگی به یک مهد کودک در ناوارا در اسپانیا مربوط است. این نما مجموعه ای از قطعات باریک رنگی می باشد که شامل طیفی از رنگ های پر جنب و جوش است. شامل می شوند.

پانزدهم، نمایی آجری اما شفاف:

ایجاد شفافیت از طریق آجر در امتداد نمای اصلی، این ساختمان اداری را برجسته کرده است و همچنین با طرح اصلی که همان آجر مات است، ارتباط برقرار می نماید. طراحی جدید اجازه می دهد تا نور به درون ساختمان بیاید و برای افراد داخل ساختمان منظره ی زیبایی را ایجاد می نماید.

شانزدهم، دو نما برای یک ساختمان:

در شهر ریچموند استرالیا، دو خانه یک ساختمان واحد را تشکیل داده اند. آنها دو ساختار و دو سبک جداگانه معماری می باشند و نمای آنها کاملا نشان دهنده این تفاوت های اصلی در سبک به کار رفته در نما و همچنین ارتباط میان دو ساختمان است.

هفدهم، نمایی با بازشوهای مدور:

Hue  یک ساختمان آپارتمان 5 طبقه بوده که در ریچموند واقع شده. این پروژه به وسیله ی معماران Jackson Clements Burrows  طراحی شده است. نمای سازه بسیار جالب طراحی شده؛ چرا که دارای بازشوهای مدوری بوده که با اندازه های مختلف و در ارتفاع های متفاوت از هم قرار گرفته اند.