بررسی‌ ویژگی‌های سقف عرشه فولادی

اگر در حال ساخت‌وساز یک ساختمان هستید و برایتان سوالی پیش آمده است که بهترین نوع سقفی که می‌توانید در ساختمان خود استفاده کنید چه نوع سقفی است ما به سوال شما در ادامه این مقاله پاسخ خواهیم داد.

 

تعریف سقف عرشه فولادی

درواقع سقف عرشه فولادی با استفاده از دو عنصر اصلی شامل: ورق‌های فولادی گالوانیزه ذوزنقه‌ای شکل تحتانی و همچنین برش‌گیرها نصب و اجرا می‌گردد. از این‌رو می‌توان گفت که این نوع سقف ساختمانی با سایر سقف‌های ساختمانی متمایز است. اجزای تشکیل‌دهنده سقف عرشه فولادی شامل: ورق گالوانیزه، برشگیر، میلگرد و بتن می‌باشد. در حال حاضر سقف عرشه فولادی یکی از بهترین سقف‌های ساختمانی است چراکه دارای مزایا و ویژگی‌های می‌باشد که این سقف ساختمانی را از سایر سقف‌های ساختمانی متمایز کرده است. در ادامه به این ویژگی‌های اشاره خواهیم کرد.

سرعت

در صنعت ساختمان‌سازی همیشه عواملی وجود دارند که موجب ایجاد وقفه در اتمام یک پروژه ساختمانی می‌شوند که این عوامل شامل: قالب‌بندی، استفاده از تیرهای فرعی، نصب میلگردهای کششی، نصب برشگیرها با استفاده از عملیات جوشکاری و بتن‌ریزی هر یک از طبقات یک ساختمان به صورت جداگانه می‌باشند. اما جالب است بدانید که تمامی این موارد با نصب و اجرای سقف عرشه فولادی به طور کامل حذف می‌شوند. به‌گونه‌ای که با استفاده از سقف عرشه فولادی دیگر نیازی به قالب‌بندی که زمان زیادی را تلف می‌کند نیست و همچنین برای پیاده‌سازی این نوع سقف ساختمانی از هیچ‌نوع تیر فرعی و میلگرد کششی استفاده نمی‌شود. علاوه‌بر تمامی این‌ها نصب برشگیر در این نوع سقف‌های ساختمانی با استفاده از عملیات جوشکاری صورت نمی‌گیرد که زمان زیادی از اجرای پروژه ساختمانی را به هدر دهد. از همه مهم‌تر با پیاده‌سازی سقف عرشه فولادی می‌توان چندین طبقه ساختمان را به صورت هم‌زمان بتن‌ریزی کرد درصورتی که برای پیاده‌سازی سایر سقف‌های ساختمانی تنها می‌توان بتن‌ریزی یکی از سقف‌ها را اجرا کرد و پس از اتمام عملیات بتن‌ریزی آن می‌توان به ترتیب عملیات بتن‌ریزی را برای طبقات دیگر اجرایی کرد.

امنیت

همیشه مسئله امنیت کارگران در صنعت ساختمان‌سازی یکی از دغدغه‌های کارفرمایان بوده است اما سقف عرشه فولادی با فراهم کردن حداقل فضای دپو امنیت کارگران ساختمانی را به کلی تامین می‌کند. و از آسیب‌دیدگی آن‌ها جلوگیری می‌کند.

وزن سبک

یکی دیگر از ویژگی‌های سقف عرشه فولادی که موجب تمایز این نوع سقف ساختمانی با سایر سقف‌ها شده است، وزن بسیار سبک آن می‌باشد. همانطور که می‌دانید امروزه از سازه‌های سبک وزن جهت کاهش وارد شدن نیروی زلزله به ساختمان استفاده می‌کنند تا از میزان آسیب‌دیدگی‌های زمان زلزله بکاهند. از این‌رو سقف عرشه فولادی با داشتن وزن بسیار سبک موجب کاهش وزن نهایی ساختمان می‌شود.

 

 

 

جدول راهنما