Loading...

بررسی انواع بتن‌ها و کاربرد هریک در ساختمان‌سازی (بخش دوم)

در بخش اول این مقاله به انواع بتن که شامل: بتن معمولی، ملات بنائی، بتن با حباب هوا، بتن توپر، بتن سبک، بتن سنگین یا خیلی سنگین، بتن رنگی، بتن آزبستی و بتن‌های خاص می‌باشد اشاره کردیم و به بررسی کامل بتن معمولی، ملات بنائی و بتن با حباب هوا، بتن توپر و کاربردهای هر یک پرداختیم. در این مطلب نیز به بررسی سایر انواع بتن و کاربردهای هر یک می‌پردازیم.

  • بتن سبک

یکی از راهکارهایی که می‌توان با استفاده از آن از میزان آسیب‌دیدگی در زمان زلزله کم کرد، کاهش نیروی زلزله بر روی ساختمان است اما سوال مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که چطور می‌توان نیروی زلزله را بر روی ساختمان کاهش داد؟ اگر برای ساخت ساختمان از سازه‌های سبک استفاده کنیم درنهایت می‌توانیم وزن ساختمان را به میزان چشم‌گیری کاهش دهیم و زمانی که وزن کلی ساختمان کم باشد نیرویی که هنگام زلزله به ساختمان وارد می‌شود نیز کاهش پیدا می‌کند و درنتیجه میزان آسیب‌دیدگی به حد چشم‌گیری کم می‌شود. امروزه صنعت ساختمان‌سازی تمرکز خود را بر روی طراحی و تولید سازه‌های هرچه سبک‌تر گذاشته است و تاکنون توانسته است چندین سازه با وزن بسیار کم را تولید کند. برای مثال سقف عرشه فولادی، بتن سبک، سازه LSF و … از دسته سازه‌های کم‌وزن در صنعت ساختمان‌سازی هستند که تاکنون کمک شایانی به صنعت ساختمان‌سازی کرده‌اند. یکی از اجزای پرکاربرد در زمینه ساختمان‌سازی که وزن سبک آن می‌تواند نیروی زلزله را تا حد زیادی کاهش دهد، بتن سبک می‌باشد. محققان برای اینکه بتوانند بتن سبک‌وزنی تولید کنند در بتن تخلخل ایجاد کرده‌اند و یا به معنای بهتر برای سبک‌تر شدن بتن در آن فضای خالی ایجاد کرده‌اند. جالب است بدانید که این نوع بتن در کنار وزن کمی که دارد کاملا مقاوم و مستحکم می‌باشد از این‌رو لازم نیست از این نظر نگرانی خاصی داشته باشید.

بتن سبک شامل 4 نوع می‌باشد: بتن کفی، بتن گازی، بتن پوشالی یا خاک اره‌ای و بتن پوکه سنگی با خرده آجری.

برای ساخت بتن کفی که بسیار سبک است از مواد کف‌کننده، آب شیشه و ماسه بسیار ریز استفاده می‌شود. برای ساخت بتن گازی از کاربید کلسیم و گرد آلومینیوم استفاده می‌شود چراکه این مواد شیمیایی دارای خواص گازسازی هستند. در ساخت بتن پوشالی همانطور که از نام آن مشخص است از مواد پوشالی، کاه و یا خاک اره استفاده می‌کنند و اما برای ساخت بتن پوکه سنگی از خرده آجر استفاده می‌کنند تا موجب کاهش چشم‌گیر وزن آن بشوند.

  • بتن سنگین یا خیلی سنگین

همانطور که از نام این بتن مشخص است برای ساخت و تولید آن از موادی مانند خرده‌های فولاد، چدن و یا سولفات باریم استفاده می‌کنند تا وزن آن را سنگین کنند. مطمعنا برای شما تعجب‌آور است که محققان تلاش می‌کنند تمامی بتن‌ها دارای وزن کمی باشند اما این نوع بتن خیلی سنگین می‌باشد. دلیل اینکه برای ساخت این نوع بتن از مواد خیلی سنگینی استفاده می‌کنند تا درنهایت وزن بتن نیز افزایش پیدا کند این است که این نوع بتن‌ها در ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند و تنها برای ساخت تاسیسات اتمی مورد استفاده قرار می‌گیرند تا از برخورد اشعه رادیواکتیو به شدت خودداری کنند.

  • بتن رنگی

بتن رنگی دارای رنگ خاصی می‌باشد که برای تولید آن از سیمان‌های رنگی استفاده می‌کنند.

  • آزبستی

منظور از آزبست، پنبه کوهی می‌باشد که برای ساخت بتن آزبستی، سیمان را با پنبه کوهی ترکیب می‌کنند.

  • بتن‌های خاص

منظور ما از بتن‌های خاص، بتن‌های نفوذ‌ناپذیر و همچنین بتن‌های پلیمری می‌باشد.

By |2019-11-21T08:39:25+00:00دسامبر 18th, 2018|دسته‌بندی نشده|دیدگاه‌ها برای بررسی انواع بتن‌ها و کاربرد هریک در ساختمان‌سازی (بخش دوم) بسته هستند

About the Author: