بررسی نکات فنی در زمینه اجرای سقف عرشه فولادی

مهم‌ترین عاملی که صنعت ساختمان‌سازی مدرن و سنتی را از یکدیگر جدا کرده است، سرعت بالا در اجرا می‌باشد. در صنعت ساختمان‌سازی مدرن برای اجرای یک پروژه ساختمان‌سازی در کمترین زمان ممکن از سازه‌هایی استفاده می‌شود که دارای وزن سبکی می‌باشند و نصب و اجرای آن‌ها نیز خیلی سریع صورت می‌گیرد و درنهایت در زمان اتمام پروژه ساختمان‌سازی تاثیر چشم‌گیری دارد. اما در صنعت ساختمان‌سازی سنتی، باتوجه به اینکه در آن زمان این صنعت چنین پیشرفتی نکرده بود از سازه‌های معمولی برای ساختمان‌سازی استفاده می‌کردند، در صنعت ساختمان‌سازی سنتی یکی از اجزای ساختمان که بیشترین زمان را برای اجرا به خود اختصاص می‌داده است، سقف ساختمان بوده است اما با پیشرفت و گسترش این صنعت و طراحی و تولید سازه‌هایی که بسیار سبک هستند، حمل‌و‌نقل آن‌ها راحت است و درنهایت موجب کاهش زمان اجرای پروژه ساختمانی می‌شوند این مسئله به طور کلی برطرف شده است به‌گونه‌ای که امروزه در صنعت ساختمان‌سازی مدرن اکثرا از سقف عرشه فولادی استفاده می‌کنند.

امروزه سقف ‌عرشه فولادی یکی از محبوب‌ترین سقف‌های ساختمانی است چراکه با استفاده از ورق‌های گالوانیزه آجدار بدون استفاده از میلگرد اجرا می‌گردد و مهم‌ترین مسئله در اجرای یک سقف ساختمانی یعنی قالب‌بندی که وقت زیادی به هدر می‌دهد را به طور کلی حذف کرده است از این‌رو اجرای این نوع سقف ساختمانی با سرعت بالایی صورت می‌گیرد. البته باید به یکسری نکات فنی هنگام اجرای این سقف توجه کرد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

مهم‌ترین نکته قبل از اجرای سقف عرشه فولادی این است که نباید چندین بسته ورق را بر روی یکدیگر قرار دهید و برای اینکه بتوانید بسته‌های ورق را بر روی تیرها قرار دهید باید با استفاده از پلان تیرریزی ساختمان یک نقشه چینش و یا اصطلاحا شاپ تهیه کنید و براساس این نقشه هنگام ورود بسته‌های ورق آن‌ها را بر روی تیرها قرار دهید.

گاهی اوقات هنگام قرار دادن بسته‌های ورق بر روی تیرها اشتباهاتی صورت می‌گیرد که برای جلوگیری از این اشتباهات باید در همان کارخانه ورق‌ها بر روی بدنه بندیل‌ها یک خط عمودی قرمز کشیده شود. از این‌رو هنگام قرار دادن بسته‌های ورق بر روی تیرها هیچگونه اشتباهی صورت نمی‌گیرد. توجه داشته باشید که هنگام قرار دادن بسته‌های ورق حتما باید بندیل‌ها را به صورت یک بار در میان به صورت چپ و راست قرار دهید یعنی یک بندیل به صورت چپ و بندیل دیگری به صورت راست قرار بگیرد و دوباره بندیل‌ بعدی به صورت چپ قرار داده شود.

موردی که موجب می‌شود سرعت نصب و اجرای سقف عرشه فولادی افزایش پیدا کند این است که اصلا  نگذارید انتهای بسته‌های ورق عرشه فولادی از یکدیگر عبور کند چراکه در این صورت برداشتن و پخش ورق‌های فولادی به آسانی صورت می‌گیرد.

جدول راهنما