مصالح ساختمانی

بلوک هبلکس

بلوک هبلکس
5/5 - (1 امتیاز)

بلوک هبلکس از مصالحی می باشد که از جنس ترکیبی آهک، سیمان، پودر آلومینیوم و سیلیس تولید شده است. بلوک های هبلکس امروزه کاربردهای متنوعی در ساخت و ساز دارند که به دلیل ویژگی های خاص این بلوک از جمله عایق بودن در برابر صدا، حرارت و رطوبت در کنار وزن پایین و صرفه جویی در به کارگیری مصالح دیگر ساختمانی، کاربرد آن رو به افزایش است. در این مقاله به معرفی بلوک هبلکس و کاربردها و ویژگی های آن می پردازیم.

هبلکس چیست؟

بلوک هبلکس یا بلوک سبک  aac، از انواع مصالحی از جنس بتن می باشند که کاربرد اصلی آنها در عایق کاری است. به طور معمول، از این بلوک ها در بیرون و داخل ساختمان ها استفاده می گردد و با توجه به ساختاری که دارد، می تواند به آسانی و با سرعت نصب و استفاده گردد. این بلوک را می توان در بخش های گوناگونی از جمله لوله گذاری، سیم کشی ساختمان مشاهده نمود. به کمک بلوک های هبلکس، دیگر نیازی به عایق کاری مجدد نمی باشد. در ایران می توانید هبلکس ها را در ابعاد گوناگون مانند طول ۶۰۰، ارتفاع ۲۵۰ و در ضخامت های مختلف تا ۵۰۰ میلیمتر تهیه کنید. در ادامه با ویژگی های بلوک هبلکس آشنا خواهید شد.

معرفی ویژگی های بلوک هبلکس:

هبلکس ساختار و ویژگی های خاص خود را داشته که سبب شده است تا استفاده از آن مزایایی نیز به همراه دارد. از جمله این ویژگی ها می توان اشاره کرد:

اول، وزن پایین:

همانطور که در ابتدا  گفتیم، بلوک هبلکس وزن پایین تری نسبت به آجر و دیگر مصالح دارد. برای مثال می توان به یک هبلکس ۶۰ در ۲۵ در ۲۰ اشاره کرد که با اینکه حجمی به اندازه ی ۴۶ آجر دارد، اما وزن آن در مواجه با آجرها، یک چهارم آن می باشد.

دوم، مقاومت:

مقاومت از دیگر ویژگی های بلوک هبلکس می باشد. این سازه ها در برابر زمین لرزه و تنش های بیرونی مقاومت بیشتری دارند.

سوم، عایق بودن:

بلوک های هبلکس به خوبی می توانند در برابر  صدا، گرما و سرما عایق هستند. در دنیای امروز مهندسان و مالکان خواهند توانست از نیاز خود به عایق های دیگری را با به کار بردن هبلکس برطرف کنید.

ویژگی های بلوک هبلکس

چهارم، جلوگیری از آتش سوزی:

همچنین ویژگی های دیگر بلوک هبلکس را می توان کندی هدایت آن برای گرما و منتقل کردن آتش دانست که باعث می شود تا به خوبی از آتش سوزی و گسترش آن جلوگیری کند.

چرا هبلکس کاربرد دارد؟

ویژگی های خاصی که بلوک هبلکس دارد، باعث می شود تا هبلکس محصولی متمایز از دیگر مصالح ساختمانی باشد و علاوه بر بالا رفتن سرعت کار، ابعاد مناسبی نیز داشته باشد. این بلوک ها پایداری و استحکام بالایی دارند و می توانند در برابر حرارت، صدا و جلوگیری از اتلاف انرژی، عایقی مناسب باشند. علاوه بر این باید توجه کنید که به کارگیری این بلوک ها، شما به اندازه یک چهارم حد معمول نیاز به ملات و مصرف آن به منظور کشیدن یک دیوار با بلوک های هبلکس خواهید داشت. برای مثال می توان گفت برای یک دیوار ۲٫۵ تا ۳ متر، فقط به ۱۰ تا ۱۵ لایه سیمان نیاز خواهیم داشت.

از دلایل دیگر به کارگیری هبلکس همچنین می توان گفت که علاوه بر اینکه مقاومت آنها به اندازه یک سنگ می باشد و در برابر فشارهای درونی و بیرونی به خوبی از خود مقاومت نشان می دهد، اما وزن کمتری داشته و این باعث می شود تا بنا بتواند کار را با سرعت بیشتری جلو ببرد و دیوارچینی را انجام دهند.

شیوه ی به کارگیری بلوک هبلکس:

از دیگر ویژگی های هبلکس، به کارگیری راحت تر از آن در برابر دیگر مصالح ساختمانی می باشد. بلوک هبلکس می تواند به وسیله ی اره به آسانی برش خورده و میخ و پیچ ها نیز در آن به راحتی فرو بروند. درنتیجه می توان گفت که به کارگیری هبلکس به راحتی در ساختمان سازی قابل انجام می باشد. درباره ی  طرز استفاده از بلوک هبلکس لازم است بدانید پیش از مصرف آن، باید هبلکس را به طور  کامل خیس کنید. علت این کار را می توان افزایش خاصیت عایق آب بودن هبلکس دانست که سبب بالا رفتن وزن آن نخواهد شد. همچنین خاصیت چسبندگی به ملات بیشتر شده و رطوبت جذب شده به هبلکس، باعث حفظ بلوک ها در کنار هم می گردد.

شیوه ی به کارگیری بلوک هبلکسشیوه ی به کارگیری بلوک هبلکس

همچنین باید بدانید که از بلوک هبلکس نمی توان در دیوارهایی مانند دیوارهای حمال و باربر به کار ببرید. هبلکس استحکام کمتری در برابر بتن ها داشته و بهترین مکان به منظور استفاده از هبلکس، دیواره های داخلی و همان اماکنی می باشند که آجرها و بلوک های سفالی و بتنی استفاده می گردند. در آخر پس از دیوارچینی کامل، شما می توانید با آب پاشی همه ی قسمت های دیوار بلوک هبلکس، از چسبانده شدن ملات ها و هبلکس ها به هم اطمینان یابید.

بلوک هبلکس از نظر اقتصادی:

همانطور که پیش از این گفته شد، هبلکس نوعی بتن سبک متخلخل بوده که خواصی مانند سنگ دارد؛ ولی وزن آن کمتر است. این بلوک ها را می توان نمونه بهبود یافته سنگ ها به منظور ساخت و ساز خانه ها دانست که مهمترین مزایای آن، برتری اقتصادی و خواص کاربردی آن است. هبلکس به راحتی حمل می گردد و به کارگیری آن سرعت بالاتری نسبت به سنگ ها دارد.

هبلکس در آخر می تواند ساختار یا دیواری عایق، محکم و یکپارچه را عرضه کند که استفاده از مصالح ساختمانی در آن نسبت به آجرها کمتر شود.

هبلکس علاوه بر داشتن نقش استفاده از مصالح ساختمانی، به عنوان یک عایق نیز استفاده گردد. عایقی مناسب به منظور حرارت و هدایت انرژی و رطوبت که می تواند در صرفه جویی انرژی داخل خانه تاثیرگذار باشد. عایق بودن صدا از جمله مزایای دیگر بلوک سبک هبلکس بوده که می تواند از سفارش دیگر مصالح عایق صدا جلوگیری کنید.