مقاله

تریدی پنل و نکات دانستنی آن

تریدی پانل
امتیاز دهید

تریدی پنل، دیوار های پیش ساخته ای هستند که در ساختار آن ها از عایق پلی استایرن و مش یا همان شبکه های پیش جوش فولادی بهره گرفته اند. از جمله کاربرد های این مدل پنل ها، می توان به استفاده از آن ها به عنوان دیوار باربر یا دیوار های جداکننده غیر باربر اشاره نمود. در ادامه ی این مقاله ما به بیان جزئیات بیش تری در باره ی تریدی پنل ها می پردازیم. پس با ما همراه بمانید.

مشخصات تریدی پنل:

 • اول، همانطور که پیش از این و در بالا اشاره شد، پنل های تریدی نمونه ای از دیوار های پیش ساخته به حساب می آیند. این امکان وجود دارد که از تریدی پنل به جای دیوار های آجری استفاده نمود. علاوه بر این امر، می توان از آن به عنوان سیستمی مناسب برای کف، سقف و بام یاد کرد.
 • دوم، در سیستم پانل های تریدی یا سه بعدی، دیوار ها و سقف یکپارچه شده و می توان آن ها را به عنوان المانی باربر نیز مورد استفاده قرار داد. همین مسئله باعث حذف ستون و تیر ها خواهد شد.
 • سوم، از جمله ویژگی های این مدل پانل ها می توان به وزن کم آن ها و در نتیجه کم شدن وزن ساختمان به وسیله ی استفاده از آن ها اشاره نمود.
 • چهارم، این ویژگی موجب می شود تا ساختمان هایی که در آن ها از تریدی پنل استفاده شده است، در برابر زلزله مقاومت خوبی از خود نشان می دهند. از ویژگی های تریدی پنل ها می توان به قابلیت برش آن ها در ابعاد و اشکال مختلف اشاره نمود.
 • پنجم، ساختار این المان به نحوی است که امکان اجرای تاسیسات ساختمانی همانند تاسیسات برقی تا پیش از بتن پاشی فراهم شود. همانطور که پیش تر اشاره شد، در ساخت تریدی پانل ها از پلی استایرن استفاده می گردد.
 • ششم، نسوز بودن، از دیگر ویژگی های پلی استایرن ها بوده که می توان به آن اشاره کرد. میزان مقاومت حرارتی پلی استایرن به کار رفته در ساختار این مدل دیوار های پیش ساخته بین 90 تا 120 خواهد بود. علاوه بر این، میزان تحمل بار ساختمانی این مدل پنل ها پس از بتن پاشی به اندازه ی 200 کیلوگرم بر مترمربع خواهد بود.
نریدی پنل

معرفی انواع تریدی پنل ها:

تریدی پنل ها دارای انواع مختلفی هستند که از جمله می توان به انواع غیر باربر، باربر و تریدی پنل های سقفی اشاره نمود. در ادامه ی این مطلب به بیان توضیحاتی درباره ی هر یک از آن ها خواهیم پرداخت.

·      اول، تریدی پنل باربر:

تریدی پنل های دیوار باربر به عنوان دیوار برشی در سازه ها به کار گرفته خواهند شد. مسئله ی حائز اهمیت در استفاده از تریدی پنل های باربر، نحوه ی اجرای آن ها خواهد بود. اجرای این پنل ها باید به نحوی باشد که انتقال نیروهای جانبی به آن ها به درستی انجام گیرد. ضخامت این مدل پنل ها نسبت به نمونه های غیر باربر بیش تر است.

بیشتر بخوانید :

·      دوم، تریدی پنل غیر باربر:

تریدی وال غیر باربر به عنوان دیوار جداکننده در صنعت ساخت و ساز به کار می گیرد. این مدل پنل ها از ضخامت کم تری نسبت به نمونه های باربر برخوردار هستند.

·      سوم، تریدی پنل سقفی:

پانل های سقفی به صورت افقی یا شیبدار هستند و به عنوان باربر خمشی و دیافراگم افقی عمل می نمایند.

مزایای پانل های سه بعدی را بشناسید:

استفاده از پانل های سه بعدی یا تریدی پنل ها همراه با مزایایی بوده که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • اول، از آن جایی که این گونه پنل ها دارای وزن کمی هستند، استفاده از آن ها موجب کم شدن وزن سازه خواهد شد.
 • دوم، به کارگیری این مدل دیوار های پیش ساخته سبب کم شدن زمان اجرای سازه خواهد شد.
 • سوم، استفاده از پنل های تریدی، این امکان را فراهم می نماید که پیش از بتن پاشی، اجرای تاسیسات ساختمان انجام گیرد.
 • چهارم، استفاده از پنل ها در ساختمان سازی، می تواند موجب جلوگیری از نفوذ حشرات شده و ساختمان را مقاوم سازد.
 • پنجم، از دیگر مزایای استفاده از پانل های سه بعدی در ساختمان سازی، باعث افزایش عمر مفید ساختمان خواهد شد.
 • ششم، در ساختار این مدل پنل ها از پلی استایرن استفاده می گردد، این پنل ها به عنوان یک عایق خوب و مناسب در برابر حرارت، رطوبت و صدا عمل خواهند کرد.
 • هفتم، حمل و نقل و جا به جایی این گونه پنل ها آسان خواهد بود.
 • هشتم، به کارگیری این پنل ها می تواند در هزینه های اجرای فونداسیون تاثیر گذار بوده و باعث صرفه جویی در آن ها گردد.
 • نهم، این پانل ها در برابر آتش سوزی از خود مقاومت نشان خواهند داد.
 • دهم، از آن جایی که تریدی پانل ها ضخامت ناچیزی دارند، فضای مفید بیش تری بین آن ها  ایجاد خواهد شد.
 • یازدهم، به کارگیری تریدی پنل ها در صنعت ساخت و ساز می تواند ساختمان را تا حد زیادی در برابر زلزله مقاوم نماید.

اجرای تریدی پانل چگونه است؟

به طور کلی اجرای تریدی پانل، شامل نصب پانل ها، بتن پاشی، اجرای فونداسیون، اجرای اتصالات، بازشوها و تاسیسات و بتن پاشی می باشد. در مرحله ی اجرای فونداسیون بر اساس پلان ساختمان، آرماتورها کار گذاشته خواهند شد.

در این مرحله، میلگرد هایی به قطر 10 میلی متر و ارتفاع 40 سانتی متر در فواصل 40 سانتی متری از یکدیگر قرار خواهند گرفت. از این میلگرد ها به جهت نصب پانل استفاده می گردد. پس از نصب میلگرد ها، پنل ها از داخل به میلگرد ها اتصال می یابند.

تریدی پانل

این پنل ها باید در فاصله ی 40 سانتی متری از هم قرار بگیرند. پس از نصب و اتصال پنل ها، مکان درب ها و پنجره ها که از قبل مشخص شده اند، بریده شده و با استفاده از اتصالات حصیری ساده و گونیا تقویت خواهند شد.

در مرحله ی بعدی نوبت به اجرای تاسیسات خواهد رسید. تاسیسات برقی و مکانیکی تا پیش از بتن پاشی پانل ها صورت خواهد گرفت. آن چه که در اجرای تریدی پنل ها اهمیت دارد، تراز بودن دیوارها است.

اجزای پانل های سه بعدی را بشناسید:

 • اول، برش گیر.
 • دوم،‌ مفتول سرد کشیده شده.
 • سوم،‌ چشمه شبکه مش؛ ابعاد چشمه شبکه مش ۵۰ تا ۸۰ میلی متر است.
 • چهارم، شبکه جوش شده؛ قطر مفتول های شبکه جوش شده بین ۲/۵ تا ۶ میلی متر هستند.

مشخصات فنی دیواره های سه بعدی 3D Panel:

اول، برش گیر:

قسمت خرپای فولادی که با آرایش مشخص شده به وسیله ی جوش مقاومتی به دو لایه شبکه جوش شده وصل می گردد؛ این قسمت ها در آرایش منظم در پانل قرار گرفته به صورتی که اتصال آنها در خواص مکانیکی شبکه جوش و پانل تولید شده نهایی خللی ایجاد ننماید.

دوم، مفتول سرد کشیده شده:

مفتولی که در طی فرآیندهای متوالی تولید می شود؛ این تولید در اثر کشش تنش زدایی و کشش مجدد که با تقلیل قطر نسبت به مفتول مبنا همراه می باشد.

مشخصات فنی دیواره های سه بعدی 3D Panel:

سوم، چشمه شبکه مش:

به سطحی از تقاطع دو مفتول تارو پود به شکل متوالی در شبکه ی جوش اطلاق می گردد، ابعاد چشمه شبکه جوش در محدوده ۵۰ تا ۸۰ میلیمتر توصیه می شود.

چهارم، شبکه جوش شده:

از متصل شدن مفتول های فولادی سرد کشیده شده با آرایش عمود بر یکدیگر به صورت جوش مقاومتی به هم شبکه ای ایجاد می گردد که شبکه مش نام دارد. قطر اسمی مفتول های شبکه جوش شده از ۵/۲ تا ۶ میلیمتر است.

بیشتر بخوانید:

پس از اجرای تاسیسات و کنترل تراز دیوار ها، بتن پاشی صورت می گیرد. انجام این کار به صورت دستی و با استفاده از ماشین بتن پاشی انجام خواهد گرفت.

بهترین روش برای انجام این کار، شاتکریت خشک است. بتن پاشی در دو مرحله انجام می پذیرد. در جهت اطمینان از مقاومت بالای پنل ها تا 48 ساعت سطح بتن را مرطوب نگه خواهد داشت.

کلام آخر:

آن چه در این مقاله به بیان آن پرداخته شد، ارائه ی نکاتی درباره ی تریدی پنل ها و انواع آن ها بود. امیدواریم از مطالعه ی این نوشته لذت برده باشید و به اطلاعات مفیدی در این زمینه دست یابید. در صورت تمایل می توانید نظرات خود را با ما در میان بگذارید.