تفاوت های اساسی بین سقف های رابیتس و کناف (بخش اول)

//تفاوت های اساسی بین سقف های رابیتس و کناف (بخش اول)

تفاوت های اساسی بین سقف های رابیتس و کناف (بخش اول)

ورق کناف چیست؟

کناف توسط شرکت مخصوصی ساخته میشود و از صفحات روکش‌دار گچی یا گچ‌برگ‌ها تشکیل شده است. این ورق‌ها بیشتر در بازسازی ساختمان استفاده میشود و جایگزین سیستم سنتی رابیس شده است همچنین بسیار جدید‌تر است. کناف نوعی صفحه با روکش گچی است که نوعی گچ میباشد. اما کناف مزایای بیشتری در برابر گچ دارد. برای مثال کناف زودتر از گچ اجرا میشود و طرح‌های بسیاری را میتوان با استفاده از این محصول اجرا کرد. کناف نسبت به محصولات سنتی سبک‌تر است و در برخی موارد هزینه‌ی کمتری دارد. اما طراحی و نقشه داخلی برای سقف مورد نظر سازندگان بر عوامل تاثیر زیادی دارد و در بیشتر مواقع بستگی به مدل طراحی دارد و استفاده از کناف نسبت به گچ‌کاری بیشتر و به‌صرفه‌تر است. برای گچ‌کاری هزیه‌ایی مثل میلگرد، جوشکاری و رابیتس کاری باید پرداخت شود که باعث هزینه‌های اضافی میشود. اما هزینه‌های مصرفی برای کناف فقظ شامل هزینه نصب میباشد.

رابیتس چیست؟

این محصول در سقف‌های کاذب، گچ‌کاری و گچ‌بری، پوشاندن بتن سیمانی و تیرآهن و خیلی موارد دیگر استفاده میشود و از جنس ورق‌های فولادی ساخته شده‌اند. رابیتس‌ها از ورقه‌های گالوانیزه به ضخامت 25/0 تا 5/0 تولید شده‌اند اما اتصال آنها به شبکه فرعی با استفاده از سیم‌های مفتولی گالوانیزه صورت‌پذیر است این محصول برای نصب تاسیسات و پوسیدگی سطح دیوارها مورد استفاده بیشتری قرار میگیرد. از انواع سقف‌های کاذب، رابیتس بیشترین استفاده را در این زمینه دارد. رویه‌های سازه رابیتس از تور گالواتوره و گچ، نبش آن هم از میلگرد تشکیل شده است. ابعاد این سازه معمولا 60 در 240 میباشد. هرچقدر تعداد ستون یا وزن بیشتر و کمتر شود بر اسم آن هم تاثیر دارد.

مقایسه کناف و رابیتس

در این مقاله قصد داریم تفاوت کناف و رابیتس را از نظر وزن و زمان اجرای کار باهم مقایسه کنیم. در طرح‌های مختلف کناف وزن آن هم متفاوت است در هر متر مربع 6 متر سازه به کار گرفته شده و به طور میانگین وزن هر کدام 5/0 کیلوگرم است و پانل‌های استفاده شده در این سازه بطور میانگین 7/7 کیلوگرم است. بنابراین از لحاظ وزن سقف کاذب کناف از رابیتس سبک‌تر است.

نکته حائز اهمیت در زمینه مدت زمان اجرای کناف و رابیتس این است که زمان لازم برای گچ‌کاری رابیتس حدود 10 روز طول میکشد در حالی که استفاده از کناف 2 روز طول میکشد. از این‌رو می‌توان نتیجه گرفت استفاده از کناف از لحاظ زمانی مناسب‌تر است.

 

By |2019-02-02T21:01:17+00:00فوریه 2nd, 2019|دسته‌بندی نشده|دیدگاه‌ها برای تفاوت های اساسی بین سقف های رابیتس و کناف (بخش اول) بسته هستند

About the Author: