سایر مقالات

جوشکاری سربالا چیست؟+نکات مهم

جوشکاری سربالا چیست؟+نکات مهم
Rate this post

آموزش جوشکاری سربالا یکی از دوره هایی می باشد که افراد به سختی آن را پشت سر می گذارند؛ چرا که دارای باید ها و نباید های بسیاری است. مشاغل جوشکاری در کارخانه های کشتی سازی، ساختمان های ساختمانی، صنعت نفت و گاز، اتصالات لوله ها و ساخت نیروگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند. همگی این مشاغل نیاز به جوشکار برای جوشکاری سازه های فلزی عظیم در موقعیت عمودی دارند. جابجایی چنین تجهیزات عظیم و دراز کشیدن آنها برای راحتی جوش دشوارتر می باشد. لذا باید حتما دوره های آموزش جوشکاری سربالا را پشت سر بگذارند. اگر می خواهید درباره ی آموزش جوشکاری سربالا اطلاعات بیشتری به دست آورید، ادامه متن را ادامه دهید.

آموزش جوشکاری سربالا و نکات آن:

زمانی که دو قطعه را به شیوه ای کنار یکدیگر قرار دهید که یک سر آن به سمت پایین و زمین باشد، در صورتی که شاخه دیگر به سمت آسمان است، تحت عنوان موقعیت جوشکاری شناخته می شود حال این قطعه می تواند بالای سر شما یا در محدوده قدی شما قرار گیرد. جوشکاری در چنین موقعیت هایی به مهارت و تجربه نیاز خواهد داشت.

سایت های ساختمانی به طور معمول شما را ملزم می كنند كه دو قطعه فلز را در حالت ایستاده به یکدیگر وصل کنید. مانور چنین قطعات سنگین برای سهولت جوشکار غیرممکن خواهد بود.

از آن جا که نتیجه در این برنامه ها باید با دوام و استحکام لازم باشد، تقاضا برای جوشکارهای ماهر در حال بالا رفتن است. از سمت دیگر دوره های آموزش جوشکاری سربالا نیز بسیار پرطرفدار می باشد.

آموزش جوشکاری سربالا و نکات آن

معمول ترین شیوه ای که در کاربردهای ساختمانی به کار می رود، جوشکاری چوب یا جوشکاری قوس فلزی می باشد. دستورالعمل های جوشکاری در چنین مواردی به دو صورت خلاصه می شود:

  • اول، عمودی بالا.
  • دوم، عمودی پایین.

در ادامه می توانید اطلاعات جامعی درباره ی هر کدام از این دو مورد کسب کنید:

عمودی بالا:

زمان آموزش جوشکاری سربالا، تصور نمایید که روبروی شما یک دیوار آجری می باشد که در آن ابتدا باید یک پایه محکم به وجود آورید و سپس به تدریج به سمت بالا حرکت می کنید. در این تکنیک، شما با جوشکاری از پایین ترین نقطه کار خود را آغاز می کنید و به آرامی به سمت بالا حرکت می کنید، در نظر داشته باشید که در این نوع جوشکاری مفاصل شما باید کاملا قفل شده باشند.

این روند آهسته بوده و نیازمند صبر خواهد بود. در آموزش جوشکاری سربالا گفته می شود که به صورت مرحله به مرحله حرکت نمایید؛ چرا که همزمان شما باید با گرانش مبارزه کنید. در این نوع جوشکاری هر قسمت به عنوان پایه بعدی عمل می کند و به عنوان یک قفسه شناخته می گردد.

یک نکته حرفه ای در آموزش جوشکاری سربالا وجود دارد و آن این مورد است که اطمینان حاصل نمایید که جوش های به وجود آمده ۲ برابر بزرگتر از قطر الکترودهای مورد استفاده شما باشد. با این کار گودالی به وجود می آید که در مدت زمان جوشکاری پایه کار شما را بهتر خواهد کرد.

همچنین می توانید از زیگزاگ یا تکنیک بافت در زمان بالا رفتن قطعه کار استفاده کنید. لذا در آموزش جوشکاری سربالا  گفته می شود که به دو طرف نقطه اتصال توجه کنید و گرمای زیادی را به این قسمت دهید تا گودالی ایجاد شده و سپس به اندازه کافی آن را سرد نمایید. با این کار هیچ سوختگی به وجود نیامده و اشعه ها بر روی شما نخواهند افتاد.

همچنین این روش تضمین می کند که فلز مذاب روی پای جوشکار نمی افتد. به منظور دستیابی به نفوذ بهتر، باید الکترود را کمی در سربالایی نگه دارید و قوس کوتاه تری را حفظ نمایید. این روش به شما این امکان را می دهد تا قوس الکتریکی را بهتر به سمت مفصلی که می سازید هدایت نمایید. انجام این کار همچنین به شما کمک می کند تا نفوذ بهتری در مواد داشته باشید.

عمودی پایین:

در آموزش جوشکاری سربالا و حالت عمودی پایین در حقیقت همان حرکت مرحله قبل می باشد، تنها از بالا به پایین حرکات تکرار می شوند. در این جا، شما باید چند نکته را در ذهن داشته باشید. شما در حال مبارزه با جاذبه زمینید، لذا گودال ذوب شده را وارد منطقه کار خود می کند. شما باید همواره از سربار ایجاد شده جلوتر باشید. این روش به نظارت دائمی نیاز داشته و شما باید آمپر را با دقت و توجه تنظیم کنید تا از خطر سوختگی جلوگیری نمایید.

یک نکته مثبت در این آموزش جوشکاری سربالا وجود دارد که این مهم می باشد از یک میله منجمد کننده سریع استفاده نمایید؛ چرا که کل فرآیند را در عرض چند دقیقه انجام خواهد داد.

نکات مهم در آموزش جوشکاری سربالا

در غیر این صورت، امکان دارد فلزات جوشکاری شده با یکدیگر تداخل داشته باشند که اتصالات ظاهری ناخوشایند به وجود می آید. اطمینان پیدا کنید که مانند حرکت عمودی به بالا مکث نمی کنید؛ چرا که امکان دارد مکث منجر به حمله سربار از بخش بالایی به فضای کار فعلی شما گردد.

جوشکارها حرکت عمودی رو به بالا را برای تقریبا تمام اتصالات انتخاب می نمایند مگر اینکه ورق مورد نظر شما بسیار نازک باشد و نگران ریختن فلز مذاب باشید. حتی اگر می توانید از هر دو روش همراه با هر روش جوشکاری استفاده نمایید، متداول ترین روش جوشکاری گاز قوس فلزی محافظ می باشد.

نکات مهم در آموزش جوشکاری سربالا:

برای این که این نوع جوشکاری بدون کمترین خطراتی انجام گیرد، لازم است تا همیشه به نکات زیر توجه داشته باشید:

  • اول، لبه های جوش را از قبل آماده کنید.
  • دوم، سطوح جوشکاری خود را به خوبی تمیز کنید.
  • سوم، لوله ها یا اتصالاتی را که باید به یکدیگر جوش داده شوند، از قبل به خوبی مشخص کنید.
  • چهارم، بر طبق نوع اتصالات و قطر آن ها از خال جوش های مناسب استفاده کنید.
  • پنجم، از روی دستگاه جوش هرگونه کثیفی اعم از روغن را به خوبی تنظیم کنید.

جمع بندی:

با توجه به آموزش جوشکاری سربالا که در توضیحات پیشین گفته شد، این نوع جوشکاری ها بر دو نوع هستند، مواردی که سر اتصالات به سمت پایین بوده و مواردی که سر اتصالات به سمت بالا است. در مواردی که سر به سمت بالا می باشد، لازم است تا جوش از پایین زده شود و در حالت مقابل دقیقا برعکس هستند. البته توجه کنید که در هر دو نوع باید از الکترود مناسب نیز استفاده کنید.