سایر مقالات, کامپوزیت

دیوار پیش ساخته چیست؟

دیوار پیش ساخته چیست
امتیاز دهید

امروزه صنعت ساختمان سازی، موارد قابل اجرا و مقرون به صرفه را ‌طلب می کند. در این بین، دیوار پیش ساخته قسمت اساسی از عناصر ساختمانی بوده که بر اساس تقاضای پروژه‌های ساختمانی به جهت ساخت بناهای با کیفیت و با سرعت بالا در حال توسعه می باشد. به کارگیری دیوارهای پیش ساخته مزایای زیادی مانند صرفه ‌جویی در هزینه ‌های ساخت، بالا بردن ایمنی، بالا بردن سرعت اتمام پروژه و موارد دیگر را دارد. اما دیوار پیش ساخته چیست و چرا آینده ساختمان سازی به آن وابسته شده است؟ به جهت پاسخ به این سوال با ما همراه بمانید.

درباره ی دیوار پیش ساخته چه می دانید؟

دیوارها یا پنل‌های پیش ساخته مدل محصولات ساختمانی می باشند که در خارج از سایت تولید و در محل مونتاژ خواهند شد. این دیوارها جایگزینی به منظور ساخت‌ و ساز سنتی مبتنی بر ساخت در محل می باشند

جالب است بدانید که دو نوع اصلی دیوار پیش ساخته از نظر ساختار به شرح زیر می باشند:

اول، پنل پیش ساخته باز چارچوبی دیواری مونتاژ شده بوده که بعدها با عناصر مثل عایق و روکش نهایی دیوار در محل پروژه نصب خواهد شد. اگرچه این پنل‌ها در مقایسه با ساخت و سازهای سنتی، سرعت بیشتر و انعطاف پذیر داشته؛ اما همچنان نیز نیاز به انجام برخی کارهای اجرایی را دارند.

درباره ی دیوار پیش ساخته چه می دانید؟

دوم، پنل پیش ساخته بسته، دیواری مونتاژ می باشد با دیگر عناصر موجود مثل درب ها، پنجره‌ها، کانال‌ها و غیره می باشد. به طور معمول پانل‌های بسته بزرگ‌تر و سنگین‌تر می باشند و اغلب به منظور مونتاژ در محل به جرثقیل نیاز خواهد داشت. عملکرد ایده‌آل دیوار پیش ساخته وابسته به استفاده از مواد مناسب و یکپارچگی و دقت اتصالات میان کف ها، پانل‌ها و سقف‌ها دارد.

انواع دیوارهای پیش ساخته را بشناسید:

برخی از متداول‌ترین انواع پنل‌های پیش ساخته:

اول، پنل پیش ساخته بتنی:

مواد تشکیل دهنده این مدل مثل بتن معمولی یا مسلح می باشد. دیوار بتنی پیش ساخته به منظور دیوارهای حیاط منازل و ویلاها، کارخانجات، پادگان‌ها و غیره کاربرد دارد. عمر این مدل دیوار پیش ساخته بیش از ۶۰ سال دارد. جالب است بدانید تاریخچه دیوار بتنی به دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ میلادی برمی‌گردد.

دوم، دیوار پیش ساخته گچی:

در ساخت این مدل از گچ، آب، گچ و الیاف سبک استفاده می کند. این دیوار در قطعات گچی بوده و به طور کام و زبانه در کنار هم قرار می‌گیرند و به کمک ملات با پایه گچ در محل متصل خواهند. به علت وجود پشم شیشه و پلی یورتان، این دیوار عایق حرارتی و صوتی بسیار خوبی می باشد.

سوم، پانل عایق کاری سازه‌ای:

این دیوار مدل سیستم ساندویچ پانل با عایق بندی بوده که عمدتاً به منظور ساخت‌وسازهای تجاری مسکونی و سبک استفاده می گردد.‌ این پنل دارای یک هسته عایق می باشد. مزایای استفاده از این دیوار استحکام و کارآیی بالا خواهد بود.

چهارم، دیوار پیش ساخته قاب چوبی:

چندین نوع گوناگون از سیستم قاب چوب وجود دارد، از سیستم‌‌های باز گرفته تا پنل‌های بسته که از پیش عایق بندی گشته و دارای لوله کشی، سیم کشی و موارد دیگر می باشد. دیوارهای قاب چوبی شامل گل میخ‌هایی بوده که با ورق‌های تخته سه لا در محل خود جای گذاری می شوند.

پنجم، دیوار سبک فولادی:

این دیوار مدلی پنل باز بوده و با قرار دادن عایق در بخش خارجی قاب، خطر نفوذ سرما را به صورت برطرف می‌کند. محافظت در برابر خوردگی با مواد گالوانیزه به طور معمول با حداقل ۲۷۵ گرم در مترمکعب به منظور دیوار سبک فولادی انجام می گیرد. عمر این سیستم‌ها از ۶۰ سال بیشتر است.

انواع دیوارهای پیش ساخته را بشناسید

ششم، دیوار پیش ساخته کناف:

پنل پیش ساخته کناف مدل سازه‌ فلزی یکپارچه بوده که از ورق گالوانیزه که صفحات روکش‌دار سیمانی و گچی روی آن پیچ می‌شود، تولید شده است. اجرای دیوار پیش ساخته کناف به دو شیوه از سیستم سازه‌ای و بدون سیستم سازه‌ای صورت می گیرد. این دیوارهای پیش ساخته سبک بوده و شرایط نصب آسانی خواهد داشت.

هفتم، قاب بتنی عایق بندی شده:

دیوار بتنی به عنوان قاب عایق بندی شده دائمی نیز مشهور است، یک سیستم قاب بتنی عایق بندی شده از اجزای بلوک سبک توخالی متشکل و تولید خواهد شد. به طور معمول اجزای بلوک از پلی استایرن منبسط شده و با اتصالات پلاستیکی یا فولادی تولید می‌شوند. این سیستم سبب ایجاد قالب به منظور بتن ریزی می‌شود.

فواید دیوار پیش ساخته:

اول، به کار گیری یک دیوار پیش ساخته در سایت ساختمانی این امکان را به شما می‌دهد که زودتر به سود مورد نظر خود برسید. مرحله ی طراحی از جمله مهم‌ترین جنبه‌ها می باشد؛ چرا که یک پروژه با برنامه ریزی و طراحی مناسب خواهد توانست مزایای فوق‌العاده‌ای در صرفه‌جویی هزینه‌ها ایجاد می نماید. از آنجا که پنل‌ها از قبل در کارخانه تولید می‌شوند، می‌‌توان با کم شدن مواد و نیروی کار در محل و کاهش زمانبندی پروژه، هزینه‌ها را کم می کند.

دوم، پنل پیش ساخته، باعث افزایش ایمنی برای افرادی که در محل کارگاه می باشند، می شود. دیوارهایی که در کارخانه تولید می‌شوند، دارای نیروهای متخصص با مهارت‌های اساسی می باشند. ساخت دیوارهای پیش ساخته در خارج از سایت ساختمانی خواهند شد و مونتاژ اجزای سازنده در یک منطقه تحت کنترل آب و هوا شیوه هایی به منظور ایمن سازی محل کار می باشد.

سوم، شما می توانید برنامه‌های پروژه را به کمک نصب سریع پنل‌های دیواری به طرز چشمگیری کم کنید. الزامات کیفیت و برنامه ریزی به منظور هر پروژه را می‌توان رعایت نمود؛ چرا که فرآیند کار موثر و بسیار کارآمد می باشد. پروژه‌هایی که ماهیت کارشان از راه دور بوده و یا در شرایط سرد زمستان کار می‌کنند، خواهند توانست از این دیوارها به منظور بالا بردن سرعت کار بهره ببرند.

فواید دیوار پیش ساخته

چهارم، پنل‌های پیش ساخته و فرآیند نصب آن‌ها این امکان را به پروژه‌های ساختمانی می‌دهند که در محل پروژه، فرآیند کار را کم کند. قسمت های مختلف دیوارهای پیش ساخته به سایت آورده و به سرعت نصب  خواهند شد. این روند ساده و سریع راهی به منظور کم شدن فعالیت‌ها و نیروهای اجرایی و بالا بردن سرعت کار می باشد.

معایب دیوار پیش ساخته:

اول، هزینه‌های حمل‌ونقل امکان دارد به منظور دیوارهای پیش ساخته حجیم بیشتر از دیوارچینی به شکل سنتی می باشد.

دوم، پنل‌های پیش ساخته بزرگ به منظور قرار گیری در محل مورد نظر خود امکان دارد به جرثقیل‌های سنگین و دقت بالای نیروهای اجرایی نیاز خواهند داشت.

کاربرد دیوار پیش ساخته:

  • اول، مقاومت در برابر رطوبت: به جهت ساخت حوضچه‌های آب.
  • دوم، جلوگیری از ورود و نفوذ حشرات موذی: ساخت حوضچه‌های آب و کارخانجات.
  • سوم، پوشش دیوارهای سوله و ساختمان.
  • چهارم، ساخت سردخانه‌ها.
  • پنجم، ساخت اتاق سرور.
  • ششم، ساخت یک خانه پیش ساخته.
  • هفتم، پارتیشن بندی یک محیط کارگاهی.
  • هشتم، به علت مقاومت بالا در برابر آتش، در ساخت کارخانجات و سوله کاربرد زیادی دارد.
  • نهم، کم شدن وزن ساختمان: استفاده در مناطق زلزله خیز.