مقاله

رابیتس چیست؟

رابیتس چیست؟
4/5 - (2 امتیاز)

دررباره ی رابیتس چه می دانید؟

رابیتس ورقی شبکه ای فلزی بوده که به اشتباه به آن راویز نیز می گویند. مشخص است که فرق راویز با رابیتس تنها در تلفظ عامیانه و اشتباه می باشد. این ورق ظاهری متفاوت با ورق ساده فلزی داشته و دارای چشمه هایی در اندازه های متفاوت می باشد. تولید رابیتس در انواع گوناگونی انجام می شود. تعداد ستون های رابیتس و اندازه ی چشمه های آن در قیمت رابیتس یا راویز تاثیرگذار است. در این مطلب به بررسی کاربرد رابیتس و مزایای آن خواهیم پرداخت. پس با ما همراه بمانید.

رابیتس با عنوان انگلیسی expanded metal ، به واسطه ی مزایای زیادی که دارد، دارای کاربردهای مختلفی است. به همین جهت در دنیا با چشمه ها و ستون های متفاوتی تولید و عرضه می شوند. از اشکال چشمه های آن می توان به اشکال دایره ای، مربعی و لوزی اشاره نمود که بیشتر به کار می رود. در کشور ما، ایران، چشمه های رابیتس بیشتر در ظاهری شبیه به متوازی الاضلاع با دو زاویه حاده یا تند و دو زاویه منفرجه یا باز تولید می گردد.

ررباره ی رابیتس چه می دانید؟

علت متداول بودن این چشمه ها، توانایی بالای آن ها در جذب انرژی و مستهلک نمودن آن می باشد. علت دیگر آن، مقاومت راویز در برابر تغییر شکل مکانیکی پس از رابیتس کاری یا به اشتباه راویز کاری می باشد، به این معنا که بعد از نصب، راویز مقاومت لازم به منظور جلوگیری از تغییر شکل را دارد.

از ملاحضات دیگر تولید رابیتس، سایز و زاویه ی شبکه های آن می باشند که بر چگونکی جذب انرژی و شیوه ی پخش آن در ورق تاثیر می گذارد. اندازه ی زاویه های شبکه های آن دارای استاندارد خاصی است. زاویه های بزرگتر مقاومت کمتری دارند؛ چرا که فضای زیادی داخل آن وجود دارد. اگر این زاویه ها بسیار کوچک باشند نیز سبب کم شدن مقاومت آن می گردد. به همین جهت لازم است تا زاویه مناسب آن رعایت گردد.

مزایای رابیتس را بشناسید:

چشمه های کوچک و زیاد رابیتس به نوعی می باشد که اجازه ی جریان هوا، آب و نور را می دهد و همزمان یک مانع فیزیکی به منظور مواد بزرگ تر ایجاد می نماید که این مزیت سبب استفاده در ساخت قفس نیز می گردد. از مزایای دیگر رابیتس در مقایسه با ورق های فلزی عادی این است که لبه های بی حفاظ راویز کشش و انقباض بیشتری تحمل می نمایند که سبب به استفاده از آن در کت واک و یا پوشش زهکشی می گردد.

مزایای رابیتس را بشناسید

راویز از توری هایی مانند توری مرغی با وزن برابر، بسیار مقاوم تر می باشد؛ چرا که سطح بیشتری دارد. از دیگر مزایای آن، این است که راویز هیچگاه به صورت کامل بریده نشده و دوباره وصل نمی شود و این سبب می شود تا مقاومت خود را حفظ نموده در نتیجه این شبکه ی فلزی مقاومت و دوام بالایی دارد. راویز می تواند بیشتر از یک ورق فلزی ساده فشار را تحمل نماید؛ چرا که به خوبی می تواند این فشار را در سراسر ورق پخش کند.

کاربرد رابیتس:

با توجه به مزیت های این ورق مشبک به کارگیری آن بسیار گسترده می باشد. عمده مصرف آن در صنعت ساختمان سازی می باشد. این ورق مشبک اغلب به منظور انجام گچ کاری سقف، سیمان کاری نما و همچنین نگه داری ملات برای سنگ کاری به کار می رود.

بدین شکل که در آغاز رابیتس به وسیله ی سیم رابیتس بندی به میلگرد وصل می شود و عملیات گچ کاری بر روی آن صورت می گیرد. رابیتس سقف، به ویژه راویزکاری سقف آشپزخانه و پذیرایی به این صورت شکل می گیرد. همانطور که پیش از این گفتیم؛ از دیگر موارد به کارگیری این ورق ها ساخت قفس آهنی می باشد که مقاومت بالای آن نسبت به توری ها از جمله توری مرغی علت کاربرد زیاد رابیتس برای ساخت این قفس ها می باشد. همچنین باید یادآور شویم که سایز مناسب چشمه های رابیتس علاوه بر امکان ورود هوا، نور و آب از ورود موارد دیگر جلوگیری می نماید.

کاربرد رابیتس

رابیتس در صنعت مجسمه سازی به ویژه پیکر تراشان از محبوبیت ویژه ای برخوردار بوده که به وسیله ی هنرمندان استفاده می شود. مجسمه سازان از رابیتس به منظور فرم دادن سطوح سه بعدی پیچیده و منحنی های مرکب که در نهایت با گچ یا خاک رس و یا مواد دیگر پوشانده می شوند، کاربرد دارند. به عنوان مثال Niki de Saint Phalle استفاده ی گسترده ای از رابیتس به منظور ساختن سطوح منحنی در مجسمه های معماری بزرگ خود در ایتالیا نموده است.