سقف عرشه فولادی یا کامپوزت؟ (بخش دوم)

در بخش اول این مقاله به بررسی سقف عرشه فولادی و مزایای آن پرداختیم در ادامه این مقاله نیز سایر ویژگی‌ها و مزایای این سقف را بررسی می‌کنیم. و سپس به بررسی سقف کاذب می‌پردازیم تا تفاوت بین این دو نوع سقف ساختمانی را درک کنیم.

مشخصات کلی سقف‌های عرشه فولادی

 1. امکان بتن‌ریزی بصورت کلی و برای تمام طبقات
 2. حذف شدن تیرهای فرعی
 3. سبک‌تر بودن اسکلت و وزن کمتر سقف
 4. نصب بدون جوشکاری و استفاده از میخ‌های فولادی
 5. افزایش سرعت اجرا ساخت‌و‌ساز نسبت به سقف‌های تیرچه و بلوک
 6. حذف قالب‌بندی
 7. کاهش وزن تا 22 کیلوگرم در اسکلت‌های فلزی
 8. مقاومت بالا در برابر آتش‌سوزی
 9. نسبت به سقف‌های دال بتنی به ثابت کردن لرزش در این سقف نیازی نیست
 10. حذف میلگرد‌های کششی
 11. تامین ایمنی بیشتر در طبقات و حداقل فضا برای دپو

مزایای سقف عرشه فولادی

 • سرعت: جالب است بدانید که مدت زمان اجرای سقف‌های عرشه فولادی تنها به مدت دو روز می‌باشد چراکه نیازی به شمع‌گذاری ندارد و همچنین نصب آن آسان است و امکان بتن‌ریزی همزمان طبقات نیز وجود دارد که همین عامل موجب افزایش سرعت اجرای سقف می‌شود.
 • سبک‌بودن: تمامی ساختمان‌سازها و معماران سعی می‌کنند از متریال‌های مدرن و سبک در امر ساختمان‌سازی استفاده کنند چراکه ساختمان‌هایی که دارای وزن سبکی هستند هنگام بروز زمین‌لرزه دچار آسیب‌دیدگی کمتری می‌شوند زیرا میزان نیرویی که زلزله به ساختمان وارد می‌کند ارتباط مستقیمی با وزن ساختمان دارد بنابراین با کاهش وزن ساختمان می‌توان نیروی زمین‌لرزه وارده به ساختمان را نیز کاهش داد و آسیب‌دیدگی‌ها و صدمات متعدد تا حد چشم‌گیری جلوگیری کرد. سبک‌بودن سقف عرشه فولادی موجب شده است تا وزن کل ساختمان 10 الی 30 درصد کاهش پیدا کند.  یکی از دلایل سبک‌بودن این سقف‌ها این است که در آن‌ها از میلگردهای کششی استفاده نمی‌شود بنابراین حمل و نصب آن‌ها نیز دارای پروسه بسیار آسانی است.
 • مقرون‌به‌صرفه بودن: استفاده از سقف عرشه فولادی موجب کاهش 50 درصد از هزینه‌ها نسبت به استفاده از سقف‌ها و متریال‌های سنتی می‌شود چراکه برای اجرا به هیچ یک از مواد و یا متریال‌‌های اضافی نیازی ندارد.
 • ایمنی : سقف عرشه فولادی فضای مناسبی را برای کار کارگران ساختمانی فراهم می‌کند که از ایمنی لازم برخوردار است و از سقوط کارگران به صورت چشم‌گیری جلوگیری می‌کند.

مراحل ساخت سقف‌های عرشه فولادی

 1. مرحله اول دپو و انتقال سقف عرشه فولادی به طبقات است
 2. جاگذاری عرشه‌های فولادی
 3. نصب میلگرد یا گل‌میخ که توسط دستگاه جوش قوس الکتریکی صورت می‌گیرد
 4. بتن ریزی

جدول راهنما