Loading...

سقف عرشه فولادی یا کامپوزیت ؟ (بخش اول)

همانطور که می‌دانید سقف‌های عرشه فولادی و کامپوزیت دو نوع از سقف‌های ساختمانی مدرن در صنعت ساختمان‌سازی هستند که در بین ساختمان‌سازان از محبوبیت بالایی برخوردار می‌باشند از این‌رو است که نسبت به روش‌ها و متریال‌های سنتی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. از این‌رو در این مقاله قصد داریم سقف عرشه فولادی و سقف کاذب را مورد بررسی قرار داده و سپس به این پرسش پاسخ دهیم که بهتر است از سقف عرشه فولادی استفاده کنید یا سقف کامپوزیت؟

آشنایی با سقف عرشه فولادی

سقف عرشه فولادی از دو عنصر برش‌گیرها و ورق‌های فولادی گالوانیزه به شکل ذوزنقه‌ایی و بصورت تحتانی تشکیل شده‌ است که همین مسئله آن را از سایر سقف‌ها متمایز میکند. سقف عرشه فولادی بصورت بتن‌ریزی و آرماتوربندی بر روی ورقه‌های فولادی نصب میشود. بخش‌های اصلی سقف‌های عرشه فولادی تیرهای فرعی و تیرهای اصلی میباشند.

یکی از روش‌های ساخت سقف برای ساختمان‌ها استفاده از سیستم عرشه فولادی میباشد به دلیل اینکه از نظر اقتصادی از بیشتر روش‌ها مقرون‌به‌صرفه‌تر است. سیستم عرشه فولادی تشکیل شده از ورقه‌های ذوزنقه‌ای است که بصورت تیرهای فولادی بر روی بتن‌هایی با سطح صاف قرار داده شده‌اند. این سقف در مقایسه با اسکلت‌های فولادی ساختمان از وزن کمتری برخوردار است.

در پروژه‌های بزرگ استفاده از سقف‌های عرشه فولادی سرعت ساخت‌و‌ساز را بصورت حداقل کاهش میدهد و به همین دلیل از هزینه‌های اضافی جلوگیری می‌شود. در این نوع سقف از ورق گالوانیزه ذوزنقه‌ای و آجر به عنوان قالب بین بتن و سقف استفاده می‌شود و بتن بصورت مرکب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از مهم‌ترین بخش‌های ساختمان که بر سرعت ساخت‌و‌ساز تاثیر میگذارد قسمت سقف میباشد که با استفاده از سقف‌های عرشه فولادی می‌توان مدت زمان اجرای سقف ساختمان را کاهش داد چراکه در اجرای این نوع سقف‌های ساختمانی، متریال‌های اضافی حذف میشوند و سرعت ساخت‌و‌ساز را نسبت به روش‌های سنتی بالا می‌برند از این‌رو هزینه‌ ساخت‌و‌ساز را به صورت چشم‌گیری کاهش می‌دهند. سقف عرشه فولادی یکی از روش‌های نوین برای ساخت‌و‌ساز است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است.

بتن‌ریزی در این سقف‌ها بصورت یکپارچه و صاف انجام میشود و نیازی به پوکه‌سازی و کف‌ریزی نیست بنابراین با سرعت بالاتری عملیات نازک‌کاری انجام میشود. قاب‌بندی این روش یکی از کارهای مشکل ساختمان میباشد. این روش سرعت ساخت و ساز را بالا میبرد و بعد از تکمیل ساختمان و شبکه‌های تاسیساتی بصورت کلی بتن‌ریزی را انجام میدهند و تمام سقف و طبقات تکمیل میشوند. نصب این ورقه‌ها بدون جوشکاری میباشد و فقط با استفاده از میخ‌های فولادی انجام می‌گیرد.

By |2019-11-21T08:27:29+00:00فوریه 4th, 2019|سقف عرشه فولادی|دیدگاه‌ها برای سقف عرشه فولادی یا کامپوزیت ؟ (بخش اول) بسته هستند

About the Author: