Loading...

مقایسه سقف عرشه فولادی با سایر سقف‌های ساختمانی (بخش اول)

همانطور که تمامی صنعت‌ها در حال توسعه و گسترش می‌باشند، صنعت ساختمان‌سازی نیز در حال توسعه قابل چشم‌گیری است. به‌گونه‌ای که امروزه برخلاف گذشته می‌توان در مدت زمان کوتاهی با استفاده از سازه‌های پیشرفته یک پروژه ساختمانی را اجرایی کرد که هم دارای مقاومت و استحکام بالایی باشد و هم در برابر نیروی زلزله دچار آسیب‌دیدگی خیلی کمتری شود. یکی از سازه‌هایی که در صنعت ساختمان‌سازی رشد چشم‌گیری داشته است و موجب کاهش مدت زمان اجرای یک پروژه ساختمانی می‌شود سقف عرشه فولادی است که در مقالات قبلی، بارها به آن اشاره کرده‌ایم. اما شما چه فکر می‌کنید؟ آیا در حال حاضر سقف عرشه فولادی بهترین سقف ساختمانی است که می‌توان از آن استفاده کرد؟ برای روشن شدن پاسخ این پرسش به مقایسه سقف عرشه فولادی با سایر سقف‌های ساختمانی می‌پردازیم.

سقف عرشه فولادی برخلاف سایر سقف‌های ساختمانی، موجب کاهش حجم بتن‌ریزی، صرفه‌جویی در مصرف میلگرد، حذف میلگردهای کششی، حذف تیرهای فرعی و صرفه‌جویی در مصرف آهن می‌شود از این‌رو نسبت به سایر سقف‌های ساختمانی که به استفاده از حجم بالایی از بتن، میلگرد و تیرهای فرعی نیاز دارند کاملا مقرون‌به‌صرفه است.

علاوه‌بر اینکه سقف عرشه فولادی گزینه بسیار مقرون‌به‌صرفه‌ای نسبت به سایر سقف‌های ساختمانی می‌باشد سبک‌ترین سقفی است که در صنعت ساختمان‌سازی تاکنون به‌وجود آمده است درصورتی که وزن سایر سقف‌های ساختمانی مانند تیرچه بلوک، کرومیت کامپوزیت و … از سقف عرشه فولادی بیشتر است. بنابراین به دلیل وزن کم سقف‌های عرشه فولادی حمل‌و‌نقل آن‌ها به ویژه نصبشان خیلی آسان‌تر از سایر سقف‌های ساختمانی است.

مسئله امنیت در اجرای برخی از سقف‌های ساختمانی یکی از بزرگترین مشکلات محسوب می‌شود درصورتی که سقف عرشه فولادی با فراهم کردن حداکثر فضا برای دپو و نگهداری ایمنی کارگران را افزایش چشم‌گیری می‌دهد.

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم امروزه برخی از سازه‌های ساختمانی موجب اجرای پروژه ساختمانی در کمترین زمان ممکن می‌شوند که یکی از این سازه‌ها، سقف عرشه فولادی می‌باشد. جالب است بدانید که سقف عرشه فولادی در مقایسه با سایر سقف‌های ساختمانی حدود 12 برابر سرعت ساخت و اجرای یک پروژه ساختمانی را افزایش می‌دهد و هر نوع تاخیری که در مراحل زمان‌بندی اجرای ساختمان پیش بیاید را رفع می‌کند.

در سایر سقف‌های ساختمانی به شکلی عملیات لوله‌کشی اجرا می‌شود که با درگیری مصالح بایکدیگر فشار عمده‌ای بر روی سیستم تاسیسات وارد می‌گردد درصورتی که با اجرای سقف عرشه فولادی عملیات لوله‌کشی به صورت میان سقفی صورت می‌گیرد و همین موجب می‌شود که هیچ‌گونه فشاری به سیستم تاسیسات وارد نگردد.

By |2019-11-21T08:42:05+00:00دسامبر 27th, 2018|دسته‌بندی نشده|دیدگاه‌ها برای مقایسه سقف عرشه فولادی با سایر سقف‌های ساختمانی (بخش اول) بسته هستند

About the Author: