نحوه اجرای آرماتوربندی (بخش اول)

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از اصول مهندسی در ساختمان‌سازی مدرن آشنا کنیم. این اصول مهندسی، آرماتوربندی می‌باشد. منظور از آرماتوربندی قرار دادن آرماتورها در کنار یکدیگر و جوش دادن آن‌ها به یکدیگر با استفاده از روش سرد و یا استفاده از بست فلزی برای کنار هم قرار دادن آرماتورها می‌باشد. اما دلیل اصلی برای آرماتوربندی چیست؟ آرماتوربندی موجب افزایش چشم‌گیر استحکام و مقاومت ساختمان می‌شود به‌گونه‌ای که استحکام تمامی سازه‌ها به ویژه بتن را افزایش می‌دهد چراکه بتن یک ماده با خاصیت خمیری است که می‌تواند به هر شکلی دربیاید که پس از شکل‌دهی با آرماتور ترکیب و سفت می‌شود از این‌رو مقاومت آن افزایش پیدا می‌کند. در ادامه مطلب به مراحل اجرای آرماتوربندی در یک سازه بتنی می‌پردازیم.

  1. طراحی کامل نقشه ساختمان

همانطور که می‌دانید قبل از ساخت‌و‌ساز ساختمان مهندس معمار نقشه ساختمان را به طور کامل با تمامی بخش‌ها و اجزای آن طراحی می‌کند. طراحی نقشه ساختمان موجب می‌گردد میزان تمام مواد و مصالحی که برای ساخت ساختمان مورد نیاز است به ویژه میزان آرماتور به طور دقیق مشخص گردد.

  1. خرید آرماتور

پس از اینکه باتوجه به نقشه ساختمان تعداد آرماتورهایی که در پروژه مورد نیاز است مشخص شد، اقدامات لازم برای خرید آرماتور صورت می‌گیرد. البته در هنگام خرید آرماتور نیز یکسری نکات حائز اهمیت وجود دارد که باید حتما مورد توجه قرار بگیرد برای مثال اگر قصد دارید به ساخت یک ساختمان با تعداد طبقات کم مانند 2 یا 3 طبقه بپردازید می‌توانید میلگردهای فولادی آجدار خریداری کنید اما درصورتی که بخواهید یک پروژه بزرگ ساختمانی را اجرایی کنید مانند مجتمع‌های مسکونی بزرگ و یا یک مجتمع فروشگاهی، باید متناسب با استفاده‌ای که از میلگرد در هر بخش و قسمت از مجتمع خود دارید یک نوع میلگرد را خریداری کنید بنابراین بهتر است قبل از خرید میلگرد برای پروژه‌های اینچنینی باتوجه به نقشه‌ای که در مرحله قبل طراحی کرده‌اید فرمی از انواع میلگردهای مورد نیاز را تهیه کنید.

  1. بررسی اندازه و نوع آرماتورها توسط مهندس ناظر و مهندس طراح

پس از اتمام عملیات خرید میلگرد، مهندس ناظر بر سر ساختمان حاضر می‌شود و به خوبی اندازه و نوع میلگردها را مورد بررسی قرار می‌گیرد و آن‌ها را با نقشه ساختمان تطبیق می‌دهد. البته در پروژه‌های بزرگ مانند ساخت و اجرای مجتمع‌های مسکونی، مهندس طراح نیز در کنار مهندس ناظر بر سر پروژه حاضر می‌شود. تفاوت عملکرد مهندس ناظر و راهنما در این مرحله این است که مهندس ناظر به بررسی اندازه و نوع آرماتورها می‌پردازد اما مهندس طراح، آرماتورها را از نظر کیفیت و جنسی که دارند مورد بررسی قرار می‌دهد.

جدول راهنما