نحوه اجرای آرماتوربندی (بخش دوم)

//نحوه اجرای آرماتوربندی (بخش دوم)

نحوه اجرای آرماتوربندی (بخش دوم)

در بخش اول از این مقاله علاوه بر آشنایی با آرماتوربندی و دلیل اصلی برای اجرای آن به بررسی سه مرحله از اجرای این سازه پرداختیم که شامل: طراحی کامل نقشه ساختمان، خرید آرماتور و بررسی اندازه و نوع آرماتورها توسط مهندس ناظر و مهندس طراح می‌شدند در این مقاله نیز به بررسی ادامه مراحل اجرای آرماتوربندی می‌پردازیم.

  1. انتخاب یکی از روش‌های آرماتوربندی

سه روش کلی برای آرماتوربندی وجود دارد که این سه روش شامل: آرماتوربندی منظم، آرماتوربندی کراواتی و آرماتوربندی گره زنی می‌باشد که مهندس ناظر و مهندس طراح تشخیص می‌دهند که کدام یک از این روش‌های آرماتوربندی برای پروژه ساختمانی مناسب است. جالب است بدانید که این سه روش آرماتوربندی دارای یک وجه مشابه با یکدیگر می‌باشند به‌طوری که برای نگه‌داشتن میلگردها در کنار یکدیگر در هر سه روش از روش جوشکاری سرد استفاده می‌شود چراکه برای آرماتوربندی نمی‌توان از جوشکاری استفاده کرد، درصورت استفاده از جوشکاری در آرماتوربندی، استحکام کششی آرماتورها کاهش پیدا می‌کند از این‎‌رو مقاومت و انعطاف خود را از دست می‌دهند و خیلی راحت می‌شکنند.

  1. تعیین نحوه قرارگیری آرماتورها

یکی از مراحل مهم در اجرای آرماتوربندی، تعیین نحوه قرارگیری آن است چراکه نحوه قرارگیری آرماتورها موجب رسیدن و یا نرسیدن بتن به آن‌ها می‌شود. درصورتی که آرماتورها به درستی قرار بگیرند بتن به نقاط مختلف آن‌ها می‌رسد اما درصورتی که آرماتورها به درستی قرار نگیرند احتمال نرسیدن بتن به برخی از نقاط آن‌ها وجود دارد. برای مثال برای اجرای ستون‌های بزرگ از آرماتورهایی با قطر بیشتر استفاده می‌شود از این‌رو آرماتورها فضای بیشتری را اشغال می‌کنند بنابراین باید تلاش کنید که بتن به تمامی نقاط آرماتورها برسد. یکی از نکاتی که باید در حین آرماتوربندی حتما اجرایی گردد استفاده از لایه‌های عایق برای فونداسیون و سایر قسمت‌های زیرین آرماتوربندی می‌باشد تا به بهترین شکل بتوان از رسیدن رطوبت به سازه و خراب شدن آن جلوگیری کرد.

  1. بررسی مکرر آرماتوربندی

مهندس ناظر قبل از اینکه از کارگران بخواهد عملیات بتن‌ریزی را آغاز کنند چندین بار آرماتوربندی را بررسی می‌کند. اما دلیل این کار چیست؟ ممکن است سیم مفتولی که برای اتصال آرماتورها به یکدیگر مورد استفاده قرار گرفته است پاره شده باشد از این رو مهندس ناظر بر روی آرماتوربندی صورت گرفته راه می‌رود و به آرماتورها با پا ضربه وارد می‌کند تا مطمئن شود هیچ کدام از سیم‌های مفتولی پاره نشده‌اند.

  1. قالب‌گذاری و بتن‌ریزی

آخرین مرحله از عملیات آرماتوربندی، قالب‌گذاری و بتن‌ریزی می‌باشد. به‌گونه‌ای که یک قالب فلزی را دور تا دور محل آرماتوربندی قرار می‌دهند و سپس عملیات بتن‌ریزی را آغاز می‌کنند. استفاده از قالب فلزی در دور آرماتورها به این دلیل است که آب سیمان از بتن خارج نشود.

 

 

 

By |2019-01-08T21:40:01+00:00دسامبر 15th, 2018|دسته‌بندی نشده|دیدگاه‌ها برای نحوه اجرای آرماتوربندی (بخش دوم) بسته هستند

About the Author: