Loading...

انواع بتن (بخش دوم)

در بخش اول این مقاله شما را با تاثیر بتن در سقف عرشه فولادی و اولین نوع بتن یعنی بتن معمولی آشنا کردیم. اگر بخاطر داشته باشید اشاره کردیم که این نوع بتن از ترکیب آب، سنگدانه یا شن و سیمان تهیه می‌شود که حداقل در 30 دقیقه و حداکثر در 90 دقیقه سفت می‌شود. البته شاید برایتان سوال باشد که چرا یک زمان حداقلی و حداکثری برای گیرش و یا سفت شدن بتن وجود دارد؟ همانطور که اشاره کردیم، بتن دارای انواع متعددی است که هر نوع آن متناسب با شرایط آب‌ و هوایی و جوی هر منطقه می‌باشد از این‌رو تخمین کم‌ترین زمان و بیشترین زمان ممکن برای گیرش و سفت شدن بتن به شرایط آب و هوایی و جوی آن منطقه بستگی دارد به‌گونه‌ای که اگر شرایط آب و هوایی یک منطقه سرد باشد بیشترین مدت زمانی که طول می‌کشد تا این نوع بتن سفت شود 90 دقیقه است و اما اگر شرایط آب و هوایی یک منطقه گرم باشد بتن در زمان خیلی کمی مانند 30 دقیقه سفت و آماده می‌شود. در ادامه به بررسی سایر انواع بتن می‌پردازیم.

  • بتن آرمه

نام دیگر بتن آرمه، بتن تقویتی است. درواقع بتن آرمه و یا بتن تقویتی نوعی بتن است که نیروی کششی آن تقویت شده باشد تا بتواند مقاومت و استحکام بالایی در مقابل بارهای کششی داشته باشد. از آن‌جایی که بتن معمولی استحکام و مقاومت در برابر بارهای کششی را ندارد آن را تقویت می‌کنند تا در برابر بارهای کششی مستحکم باشد درنتیجه به آن بتن آرمه یا تقویتی گفته می‌شود. بنابراین بتن آرمه مانند بتن معمولی نیست و کاملا در برابر بارهای کششی تقویت شده است. از این‌رو از تقویت‌کننده‌های فولادی بتن برای تقویت بتن معمولی و تبدیل آن به بتن آرمه استفاده می‌کنندو تقویت‌کننده‌های بتن معمولی شامل: میلگرد و الیاف فیبری می‌باشند.

  • بتن پیش تنیده

جالب است بدانید که در اجرای اکثر پروژه‌های بزرگ ساخت‌و‌ساز از بتن پیش تنیده استفاده می‌شود به‌گونه‌ای که از میلگردهایی در بتن قبل از کارگذاری آن استفاده می‌شود. درواقع در طول فرایند ترکیب میلگرد و بتن، میلگردهای تقویت‌کننده بتن در طرفین آن قرار می‌گیرند تا با سفت شدن بتن آن‌ها نیز در آن سفت شوند. جالب است بدانید که ادغام میلگردها و بتن موجب می‌گردد تا بخش زیرین بتن نیز مقاوم و مستحکم گردد.

برای تهیه و ساخت بتن پیش تنیده از ابزارهای گران قیمتی مانند جک‌ها و همچنین تجهیزات کشش استفاده می‌گردد. علاوه‌بر این تهیه و ساخت بتن پیش تنیده به تخصص نیاز دارد چراکه روند تولید آن مانند روند ساخت بتن معمولی تنها با ترکیب سیمان، آب و سنگدانه صورت نمی‌گیرد و به اینقدر آسان نیست.

 

 

 

 

By |2019-11-21T08:45:29+00:00ژانویه 23rd, 2019|دسته‌بندی نشده|دیدگاه‌ها برای انواع بتن (بخش دوم) بسته هستند

About the Author: