Loading...

انواع بتن (بخش سوم)

از انواع بتن، بتن‌های معمولی، آرمه و پیش تنیده شده را در مقالات قبلی مورد بررسی قرار دادیم در ادامه این مقاله نیز به بررسی سایر انواع بتن می‌پردازیم.

  • بتن پیش‌ساخته

یکی از روش‌هایی که از آن در ساختمان‌سازی مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد تا سرعت ساخت‌و‌ساز به صورت چشم‌گیری افزایش پیدا کند این است که برخی از سازه‌ها را در یک کارگاه تولیدی، تولید می‌کنند و درنهایت تنها برای مونتاژ آن سازه، آن را به محل ساخت‌وساز ساختمان انتقال می‌دهند. یکی از این سازه‌ها، بتن است. درواقع به بتنی که در کارخانه تولید می‌گردد و درنهایت برای مونتاژ به محل ساخت‌و‌ساز ساختمان برده می‌شود، بتن پیش‌ساخته گفته می‌شود. البته به نظر می‌رسد توانسته باشید مفهوم این سازه را از نامی که دارد به خوبی درک کنید. بارزترین ویژگی که بتن پیش ساخته دارد این است که به سرعت اجرای یک پروژه ساختمانی سرعت می‌بخشد. زیرا همانطور که اشاره کردیم از قبل در کارخانه تولید می‌گردد و تنها برای مونتاژ به محل ساختمان منتقل می‌گردد. بلوک‌های بتنی، پله‌های پیش‌ساخته، ستون‌های بتنی و … از انواع بتن‌های پیش‌ساخته هستند.

  • بتن سبک

همانطور که از نام این بتن مشخص است به بتن‌هایی که دارای وزن کمی هستند، بتن سبک گفته می‌شود. اما مسئله اصلی این است که بتن سبک چه ویژگی‌های دارد؟ بتن سبک دارای تراکمی کمتر از 1920 کیلوگرم بر سانتی‌متر مکعب می‌باشد و مسئله حائز اهمیتی که هنگام استفاده از این نوع بتن باید رعایت گردد این است که همراه با بتن سبک باید سایر مصالح ساختمانی دیگر نیز سبک باشند. درواقع نمی‌توان در کنار مصالح ساختمانی با وزن زیاد از این بتن استفاده کرد چراکه موجب کاهش استحکام ساختمان می‌شود. عوامل زیادی وجود دارند که در تعیین وزن کم بتن سبک تاثیرگذار هستند برای مثال باید از کم جرم‌ترین سنگدانه‌ها برای ساخت این نوع بتن مانند: سنگدانه‌های پماس، پرلیت و اسکویا استفاده شود. لازم است اشاره کنیم که در ساخت پل‌های طولانی و همچنین سازه‌های فولادی و البته برخی از بلوک‌های ساختمانی از این نوع بتن استفاده می‌شود.

  • بتن با تراکم بالا

در بتن‌هایی با تراکم بالا از سنگدانه‌های مثل سنگ‌های خرد شده استفاده می‌گردد از این‌رو، میزان تراکم این نوع بتن‌ها در بازه 3000 تا 4000 کیلوگرم بر مترمکعب می‌باشد. از بتن با تراکم بالا بیشتر در  نیروگاه‌های اتمی استفاده می‌شود. مزیتی که بتن‌هایی با تراکم بالا دارند این است که در برابر تابش زیاد رادیواکتیو مقاومت و استحکام خود را حفظ می‌کنند. از این‌رو است که بیشتر از این نوع بتن در ساخت نیروگاه‌های اتمی استفاده می‌شود.

By |2019-11-21T08:45:56+00:00ژانویه 23rd, 2019|دسته‌بندی نشده|دیدگاه‌ها برای انواع بتن (بخش سوم) بسته هستند

About the Author: