انواع بتن (بخش ششم)

//انواع بتن (بخش ششم)

انواع بتن (بخش ششم)

در این مقاله به بررسی ادامه معرفی سایر بتن‌ها و همچنین بررسی ویژگی‌ها و مزایای هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

  • بتن مکیده

برای اینکه بتن‌ها روان‌تر باشند علاوه‌بر اینکه به آن‌ها مواد روان‌کننده اضافه می‌کنند، مقدار زیادی آب هم اضافه می‌کنند. اما براساس تمامی تحقیقاتی که کارشناسان صنعت ساختمان‌سازی انجام داده‌اند، هرچه میزان آبی که به بتن افزوده می‌شود بیشتر باشد مدت زمان سفت شدن آن نیز افزایش پیدا کند و همچنین مقاومت آن نیز کاهش پیدا می‌کند اما هرچه میزان آبی که بتن افزوده می‌شود کمتر باشد هم آن بتن زودتر سفت می‌شود و هم اینکه مقاومت آن به صورت چشم‌گیری افزایش پیدا می‌کند. از این‌رو یک دستگاهی به نام پمپ مکنده و یا وکیوم طراحی و ساخته شده است که وقتی بتن را در آن می‌ریزند، آب بتن را می‌گیرد و موجب می‌شود بتن در مدت زمان کوتاهی سفت شود و مقاومت آن نیز به صورت چشم‌گیری افزایش پیدا کند. بنابراین به بتنی که در این دستگاه آب آن را گرفته می‌شود و تولید می‌گردد، بتن مکیده گفته می‌شود.

  • بتن پمپی

تاکنون با خود فکر کرده‌اید که برای ساخت ساختمان‌های بلند چگونه بتن را به ارتفاعات بالا می‌رسانند؟ برای استفاده از بتن در ساختمان‌ها و برج‌هایی که دارای ارتفاع بسیار زیادی هستند از بتن پمپی استفاده می‌کنند. به‌گونه‌ای که بتن را با استفاده از پمپ که دارای یک لوله برای انتقال بتن می‌باشد به ارتفاعات بسیار زیاد انتقال می‌دهند بتنی که با استفاده از پمپ در این روش به ارتفاعات بسیار زیاد منتقل می‌شود باید روان باشد اما حد روان بودن آن باید کاملا متعادل باشد تا هم زودتر سفت شود و هم مقاومت خود را از دست ندهد.

  • بتن منقش

بتن منقش نوع بتن استامپی است که برای امور دکوراتیو مانند ایجاد طرح و نقش بر روی سنگ‌ها، گرانیت و همچنین کاشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته نقشی و طرحی که در این نوع بتن بر روی سنگ‌ها و … کشیده می‌شود درست زمانی است که هنوز بتن سفت نشده است و حالت خمیری شکل دارد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها و مزیت‌هایی که این نوع بتن دارد این است که دارای رنگ‌ها و طرح‌های متنوعی است و علاوه‌بر این خیلی مقرون‌به‌صرفه می‌باشد. از این بتن معمولا در کف‌سازی داخلی و همچنین پاسیو استفاده می‌شود.

  • بتن آهکی

همانطور که از نام این نوع بتن مشخص است در ساخت و تولید آن به‌جای استفاده از سیمان از آهک استفاده می‌کنند. بیشترین کاربردی که بتن آهکی دارد در زمینه کف‌سازی و ساخت گنبدها است. بتن آهکی کاملا با محیط زیست متناسب است و از مزایای زیست محیطی متعددی برخوردار می‌باشد.

 

 

By |2019-01-31T06:26:09+00:00ژانویه 29th, 2019|دسته‌بندی نشده|دیدگاه‌ها برای انواع بتن (بخش ششم) بسته هستند

About the Author: