انواع بتن (بخش هفتم)

//انواع بتن (بخش هفتم)

انواع بتن (بخش هفتم)

همانطور که در مقالات قبلی اشاره کردیم انواع بتن شامل: بتن معمولی، بتن آرمه (بتن مسلح)، بتن پیش تنیده، بتن پیش ساخته، بتن سبک، بتن با تراکم بالا، بتن هوادهی شده، بتن آماده، بتن پلیمری، بتن پر مقاومت، بتن پربازده، بتن خود متراکم (بتن scc)، بتن پاشیده (بتن شاتکریت)، بتن متخلخل (بتن اسفنجی)، بتن مکیده (vacuum concrete)، بتن پمپاژ، یتن منقش (بتن استامپی یا بتن دکوراتیو)، بتن آهکی (limecrete)، بتن آسفالتی، بتن غلتکی، بتن زودگیر و بتن مسلح به الیاف شیشه (بتن GFRC) می‌باشد. در مقالات قبلی برخی از این بتن‌ها را مورد بررسی قرار دادیم در ادامه این مقاله نیز به بررسی سایر بتن‌ها می‌پردازیم.

  • بتن آسفالتی

اصلی‌ترین متریال مورد استفاده در ساخت بتن آسفالتی سنگدانه است درواقع، بتن آسفالتی نوعی بتن  کامپوزیتی استو کاربرد این نوع بتن در سطح جاده‌ها، پارکینگ‌ها، فرودگاه‌ها و سدهای خاکی می‌باشد. البته بتن آسفالتی هنوز در کشور ما به طور چشم‌گیر مورد استفاده قرار نگرفته است به‌گونه‌ای که درحال حاضر بیشترین کشورهایی که از این نوع بتن استفاده می‌کنند، شامل: آمریکای شمالی، انگلستان و ایرلند می‌باشند. البته در این کشورها به بتن آسفالتی، بلکتاپ، تارماک و یا آسفالت رولی گفته می‌شود.

  • بتن غلتکی

در برخی از شرایط که از بتن برای پرکردن منافذ استفاده می‌کنند مانند زمانی که قصد دارند در قسمتی که حفاری شده است عملیات بتن‌ریزی را انجام بدهند، باید به‌گونه‌ای عملیات بتن‌ریزی را انجام دهند که بتن تمامی منافذ را پر کند از این‌رو از غلتک برای فشرده‌کردن بتن در یک سطح استفاده می‌کنند و به این نوع بتن، بتن غلتکی می‌گویند. یکی از مزیت‌های بتن غلتکی این است که پس از فشرده‌شدن توسط ماشین غلتک، کاملا سفت می‌شود و در برابر نیروهای زیادی مقاومت خود را حفظ می‌کند از این‌رو بتن غلتکی دارای مقاومت بالایی می‌باشد.

  • بتن زودگیر

مدت زمان خشک و سفت‌شدن بتن زودگیر خیلی کمی است از این‌رو به این نوع بتن، بتن زودگیر می‌گویند. درواقع چند ساعت بیشتر طول نمی‌کشد تا این نوع بتن سفت شود و درنهایت این امکان را به افراد بدهد تا بتوانند از آن استفاده کنند. از آن‌جایی که این نوع بتن خیلی سریع به بهره‌برداری می‌رسد، قالب‌هایی که این بتن در آن ریخته می‌شود را به صورتی طراحی کرده‌اند که به راحتی بتوان آن را باز و بسته کرد. از بتن زودگیر در صنعت جاده‌سازی استفاده می‌شود.

  • بتن شیشه‌ای

بتن شیشه‌ای و یا لیتراکن به این دلیل اینگونه نام‌گذاری شده است که از شیشه بازیافت شده برای ساخت آن استفاده می‌کنند. از ویژگی‌های این بتن می‌توان به زیبایی، دوام و همچنین عایق گرما را نام برد. بتن شیشه‌ای بیشتر جنبه دکوراتیو دارد.

By |2019-01-31T06:26:40+00:00ژانویه 31st, 2019|دسته‌بندی نشده|دیدگاه‌ها برای انواع بتن (بخش هفتم) بسته هستند

About the Author: