Loading...

انواع بتن (بخش چهارم)

در مقالات پیشین برخی از انواع بتن شامل: بتن‌های معمولی، بتن آرمه، پیش‌تنیده، پیش‌ساخته، بتن سبک و بتن با تراکم بالا را مورد بررسی قرار دادیم. در ادامه این مقاله نیز سایر انواع بتن را بررسی می‌کنیم.

  • بتن هوادهی‌شده

شاید برایتان کمی عجیب باشد اما در بتن‌هایی که با استفاده از گاز و محلول‌های حباب‌دار هوا وارد می‌کنند، بتن‌های هوادهی‌شده گفته می‌شود. این نوع بتن‌ها معمولا بین 3 تا 6 درصد دارای هوا می‌باشند. البته باید اشاره کنیم که وارد کردن هوا به داخل بتن‌های هوادهی‌شده کار آسانی نیست. درواقع از بتن هوادهی‌شده در ساخت سازه‌ها با عایق‌بندی حرارتی بالا استفاده می‌گردد. چراکه بتن هوادهی‌شده می‌تواند موجب کاهش 40 درصدی انرژی گردد. بنابراین می‌توان گفت یکی از بهترین انواع بتن، بتن هوادهی‌شده می‌باشد.

  • بتن آماده

بتن‌های آماده، بتن‌هایی هستند که مواد اصلی آن‌ها در کارخانه تولید می‌شود اما درنهایت در محل ساخت پروژه ساختمانی توسط ماشین‌آلات تخصصی مخلوط می‌گردند. از آن‌جایی که مواد تشکیل‌دهنده این نوع بتن در کارخانه ساخته و تولید می‌شود، این نوع بتن از کیفیت و مرغوبیت بالایی برخوردار است. نکته حائز اهمیتی که در زمینه این نوع بتن وجود دارد این است که کارخانه سازنده و تولید‌کننده مواد این بتن باید به محل ساخت‌و‌ساز ساختمان نزدیک باشد چراکه مواد این نوع بتن با استفاده از ماشین و دستگاه مخصوص برای مخلوط آن از کارخانه به سمت محل پروژه ساختمانی برده می‌شود تا در محل مخلوط گردد و برای ساخت ساختمان استفاده شود درصورتی که مسیر بین کارخانه و محل ساختمان طولانی باشد ممکن است خواص بتن تغییر پیدا کند. بنابراین بهتر است فاصله بین کارخانه و محل ساختمان‌سازی کم باشد.

  • بتن پلیمری

در ساخت و تولید بتن پلیمری از مواد پلیمری استفاده می‌کنند. هدف اصلی از استفاده از مواد پلیمری در ساخت بتن کاهش حجم حباب‌های موجود در بتن است که موجب افزایش تراکم و چگالی بتن می‌شود.

  • بتن پرمقاومت

درواقع بتن‌هایی که میزان مقاومت آن‌ها بیش‌تر از 40 مگا پاسکال است در این دسته از بتن‌ها قرار می‌گیرند. جالب است بدانید که برای ساخت بتن‌های پر مقاومت میزان آبی که در ترکیب مواد آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد را کاهش می‌دهند به‌گونه‌ای که درصد استفاده از آب در ساخت بتن پرمقاومت باید به میزانی کمتر از 35/0  برسد. 2 نوع ماده اصلی که در ساخت و تولید بتن پر مقاومت مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل:  بلور های کلسیم هیدروکسید و گاز سیلیس می‌باشد البته باید اشاره کنیم که بلورهای کلسیم هیدروکسید در زمان هیدراسیون توسط گاز سیلیس کاهش پیدا می‌کنند چراکه بلورهای کلسیم هیدروکسید برای سختی بتن مضر هستند.

By |2019-11-21T08:46:17+00:00ژانویه 23rd, 2019|دسته‌بندی نشده|دیدگاه‌ها برای انواع بتن (بخش چهارم) بسته هستند

About the Author: