نقش برشگیر در سقف عرشه فولادی

یکی از پیشرفته‌ترین سازه‌هایی که تقریبا به تازگی وارد صنعت ساختمان‌سازی کشور ما شده است و دارای مزایا و ویژگی‌های متعددی می‌باشد، سقف عرشه فولادی است. این سازه ساختمانی از سال 1939 در صنعت ساختمان‌سازی مطرح شده است. در کشور ما نیز به تازگی از این سازه ساختمانی در صنعت ساختمان‌سازی به دلیل مزایای متعددی که دارد از جمله سرعت بالا در اجرا استفاده می‌شود. چراکه یکی از اجزای ساختمان که زمان زیادی را در مرحله اجرا به خود اختصاص می‌دهد، سقف ساختمان است از این‌رو معیار سرعت بالا در اجرای سقف ساختمان یکی از دغدغه‌های ساختمان‌سازان بوده است اما امروزه با پیشرفتی که صنعت ساختمان‌سازی مدرن داشته است و همچنین با مطرح شدن سقف عرشه فولادی دیگر چنین دغدغه‌ای برای ساختمان‌سازان وجود ندارد.

عوامل متعددی وجود دارند که موجب سرعت بالای اجرای سقف عرشه فولادی نسبت به سایر سقف‌های ساختمانی می‌شوند که یکی از این عوامل شامل حذف قالب‌بندی سقف می‌باشد. تمامی سقف‌های ساختمانی در مرحله پیاده‌سازی به اجرای عملیات قالب‌بندی احتیاج دارند که زمان فوق‌العاده زیادی را از اجرای پروژه ساختمان‌سازی تلف می‌کند اما سقف عرشه فولادی به طور کلی با حذف عملیات قالب‌بندی این مسئله را برطرف کرده است. از طرفی برای اجرای سایر سقف‌های ساختمانی باید عملیات بتن‌ریزی هر سقفی را به صورت جداگانه‌ای انجام داد درصورتی که برای اجرای سقف عرشه فولادی امکان بتن‌ریزی چندین سقف ساختمان به صورت هم‌زمان با یکدیگر وجود دارد. بنابراین عوامل حذف قالب‌بندی و بتن‌ریزی هم‌زمان چندین طبقه در ساختمان عوامل اصلی هستند که موجب افزایش سرعت اجرای سقف عرشه فولادی تا 12 برابر نسبت به سایر سقف‌های ساختمانی می‌شوند.

سقف عرشه فولادی از چهار جزء اصلی شامل: ورق‌های فولادی، برشگیر، آرماتور و بتن تشکیل شده است.

یکی از مهم‌ترین اجزای تشکیل‌دهنده سقف عرشه فولادی، برشگیرها هستند که دارای انواع مختلفی می‌باشند. یکی از انواع برشگیرها که در پیاده‌سازی سقف عرشه فولادی مورد استفاده قرار می‌گیرد و در حال حاضر یکی از بهترین انواع برشگیرها است، گل‌میخ می‌باشد. وظیفه و عملکرد مهمی که گل‌میخ‌ها دارند این است که موجب افزایش چشم‌گیر پایداری ورق‌های فولادی می‌شوند. و از آن‌جایی که ورق‌های فولادی موجب یکپارچه‌سازی سقف عرشه فولادی می‌شوند با افزایش پایداری آن‌ها توسط گل‌میخ‌ها می‌توانند عملکرد بهتری داشته باشند. لازم است بدانید که گل‌میخ‌ها توسط دستگاه جوش قوس الکتریکی به بال تیرهای سازه‌ای جوش داده می‌شوند. علاوه‌بر اینکه گل‌میخ‌ها موجب پایداری بیشتری در ورق‌های فولادی می‌گردند موجب ایجاد فضای ایمن‌تری برای کار در طبقات می‌شوند و امنیت کارگران ساختمانی را تامین می‌کنند.

 

جدول راهنما