نقش ورق‌های فولادی در سقف عرشه فولادی

تمامی معیارها و فاکتورهایی که صنعت ساختمان‌سازی مدرن در حال حاضر آن را دنبال می‌کند در سه مورد خلاصه می‎شود که این موارد شامل: سرعت بالای اجرا، سبک‌سازی و حذف مصالح پرهزینه است. از این‌رو بهترین سازه در صنعت ساختمان‌سازی مدرن سازه‌ای است که تمامی این معیارها و فاکتورها را در خود داشته باشد اما آیا چنین سازه‌ای وجود دارد؟ شما چه فکر می‌کنید، به نظر شما در صنعت ساختمان‌سازی مدرن سازه‌ای وجود دارد که در عین حال که موجب حذف مصالح پرهزینه شود، سبک باشد و سرعت اتمام پروژه ساختمانی را افزایش دهد؟ شاید با خودتان فکر کنید وجود چنین سازه‌ای غیرممکن است درصورتی چنین سازه‌ مفید و کارایی که تمامی این ویژگی‌ها را داشته باشد وجود دارد و آن هم سقف عرشه فولادی است.

درواقع سقف عرشه فولادی یکی از سازه‌های مدرن در صنعت ساختمان‌سازی است که به تازگی وارد این صنعت شده است اما توانسته است تاثیر شگرفی بر روی آن داشته باشد. چراکه این سقف از جزء اصلی ورق‌های فولادی گالوانیزه تشکیل شده است که بدون استفاده از میلگرد و قالب‌بندی قابل اجرا است و همانطور که می‌دانید یکی از عواملی که موجب اتلاف وقت هنگام اجرای یک پروژه ساختمان‌سازی می‌شود همین عملیات قالب‌بندی است که سازه سقف عرشه فولادی به طور کامل آن را حذف گردیده است. وزن این سقف نیز حدود 30 تا 60 درصد از وزن سایر سقف‌های ساختمانی کمتر می‌باشد بنابراین موجب می‌شود وزن کلی ساختمان کاهش پیدا کند و هنگام زمین‌لرزه متحمل آسیب‌دیدگی‌های خیلی کمتری بشود. و درنهایت به دلایل حذف قالب‌بندی در اجرای سقف و عوامل متعدد دیگر مانند عملیات بتن‌ریزی چندین طبقه به صورت هم‌زمان، سرعت اجرای این سقف نسبت به سایر سقف‌های ساختمانی 12 برابر بیشتر است.

سقف عرشه فولادی دارای چهار جزء می‌باشد که این اجزا شامل: ورق فولادی، گل‌میخ، آرماتور و بتن است. هر یک از این اجزا دارای نقش‌های کلیدی در اجرا و پیاده‌سازی سقف عرشه فولادی هستند که یکی از کلیدی‌ترین آن‌ها ورق‌های فولادی می‌باشند.

ورق‌های فولادی که برای اجرای سقف عرشه فولادی مورد استفاده قرار می‌گیرند در کارخانه به صورت ذوزنقه‌ای شکل فرم داده می‌شوند. ضخامت و ابعاد این نوع ورق‌ها کاملا متناسب با سفارش ساختمان‌سازها است اما در بیشتر موارد ضخامت این ورق‌ها بین 8/0 میلی‌متر تا 12/0 میلی‌متر می‌باشد. نحوه طراحی این نوع ورق‌ها به شکل تورفتگی‌های یکی در میان است که دلیل ایجاد چنین تورفتگی‌هایی در این نوع ورق‌ها ایجاد درگیری بهتر بین بتن و ورق فولادی می‌باشد که مزایای خاص خودش را دارد مانند ایجاد یکپارچگی در سقف. از این‌رو ورق‌های فولادی جزء یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین اجزای سقف عرشه فولادی می‌باشند که موجب یکپارچگی در سقف می‌شوند.

 

جدول راهنما