نقش گل‌میخ در سقف عرشه فولادی

اجرای سقف ساختمان نسبت به اجرای سایر بخش‌های یک ساختمان در ساختمان‌سازی سنتی زمان‌برتر می‌باشد اما خوشبختانه این مسئله با پیشرفت صنعت ساختمان‌سازی و ورود روش‌ها و متریال‌های جدید در این صنعت به طور کلی حل شده است. متریالی که موجب سرعت بخشیدن به اجرای سقف ساختمان شده است، سقف عرشه فولادی می‌باشد که از اجزای: ورق فولادی گالوانیزه، گل‌میخ، آرماتور و بتن تشکیل شده است. در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی گل‌میخ‌ها، روش تولید، ویژگی‌ها و مزایای آن بپردازیم.

تعریف گل‌میخ

درواقع گل‌میخ نقش بسیار مهمی را در اجرای سقف‌ عرشه فولادی ایفا می‌کند به‌گونه‌ای که برای اتصال سقف عرشه فولادی به سایر اجزای تشکیل‌دهنده این سقف از میل‌پایه‌ها استفاده می‌شود که به این میل‌پایه‌ها، گل‌میخ گفته می‌شود. کاربرد اصلی گل‌میخ اتصال ورق فولادی گالوانیزه به بتن می‌باشد. البته گل‌میخ علاوه بر اتصال اجزای تشکیل‌دهنده سقف عرشه فولادی به یک‌دیگر نیروی برشی را بین بتن و فولاد انتقال می‌دهد و از لحاظ سازه‌ای یکپارچگی عملکرد برشی را به وجود می‌آورد.

قطر گل‌میخ‌ها حداکثر 20 میلی‌متر می‌باشد اما توجه داشته باشید که ارتفاع آن‌ها متناسب با نوع شکل ورق فولادی است که در اجرای سقف عرشه فولادی به کار برده می‌شود. البته پس از نصب سقف عرشه فولادی حداقل ارتفاع گل‌میخ نباید کمتر از 40 میلی‌متر باشد. اجرای گل‌میخ‌ها با استفاده از دستگاه جوش قوسی الکتریکی خاصی صورت می‌گیرد. البته فرایند جوش دادن گل‌میخ‌ها به تیرهای سازه‌ای به دو شکل مستقیم و غیرمستقیم می‌باشد به‌گونه‌ای که هم بر روی بال تیر سازه‌ای قابل جوش دادن می‌‌باشد و هم بر روی ورق قابل جوش دادن می‌باشد.

روش تولید گل‌میخ

گل‌میخ به روش استاندارد، فورج سرد تولید می‌گردد. درواقع فورج سرد یک فعالیت فلزکاری است که برای شکل‌دهی فلز مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای شکل‌دهی میل‌پایه یا همان گل‌میخ و یا پیچ و مهره از روش فورج سرد استفاده می‌کنند چراکه روش فورج سرد به مواد اولیه فوق‌العاده باکیفیت و همچنین قالب‌های مستحکم نیاز دارد درنتیجه محصولی که با استفاده از روش فورج سرد تولید می‌گردد دارای کیفیت و استحکام بالایی خواهد بود و علاوه‌بر این کاملا استاندارد می‌باشد.

مزایای گل‌میخ

  • گل‌میخ نسبت به سایر برشگیرها که در اجرای سایر سقف‌های ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند به اجرای سقف ساختمانی سرعت بیشتری می‌بخشد.
  • اجرای گل‌میخ در مقایسه با سایر برشگیرها هیچ‌گونه نیازی به آماده‌سازی ندارد.
  • همانطور که اشاره کردیم اجرای گل‌میخ به دو صورت می‌باشد هم بر روی بال تیر سازه‌ای و هم بر روی ورق جوش داده می‌شود درصورتی که نبشی و ناودانی تنها از روی ورق جوش داده می‌شوند.
  • جوش گل‌میخ برعکس سایر برشگیرها کاملا یکپارچه و یکنواخت می‌باشد.

 

 

 

 

جدول راهنما