هرآنچه که لازم است درمورد سقف عرشه فولادی بدانید (بخش چهارم)

//هرآنچه که لازم است درمورد سقف عرشه فولادی بدانید (بخش چهارم)

هرآنچه که لازم است درمورد سقف عرشه فولادی بدانید (بخش چهارم)

در بخش قبلی این مقاله علاوه‌بر اینکه مراحل راه‌اندازی سقف عرشه فولادی را به‌طور کامل مورد بررسی قرار دادیم به چهار جزء اصلی این نوع سقف ساختمانی نیز اشاره کردیم. در ادامه این مطلب نیز هر یک از چهار جزء اصلی سقف عرشه فولادی شامل: ورق فولادی، گل‌میخ یا برشگیر، آرماتور و بتن را به طور کامل توضیح خواهیم داد.

  • ورق فولادی:

یکی از اصلی‌ترین و بارزترین مصالحی که در سقف عرشه فولادی به صورت چشم‌گیری مورد استفاده قرار می‌گیرد، ورق فولادی می‌باشد. که ضخامت آن برابر با 0.8 میلی‌متر تا 1.2 میلی‌متر است. نکته حائز اهمیت در زمینه ساختورق فولادی گالوانیزه این است که پس از ساخت این ورق آن را با استفاده از دستگاه‌های مخصوص و حرفه‌ای به شکل موج‌دار درمی‌آورند البته در مقطع ورق فولادی گالوانیزه هر موجی که با استفاده از دستگاه ایجاد شده است به شکل یک ذوزنقه می‌باشد.

  • گل‌میخ یا برشگیر:

اگر بخواهیم مفهوم گل‌میخ که نام دیگر آن برشگیر است را به شکل راحت‌تر بیان کنیم باید بگوییم که گل‌میخ و یا برشگیر به‌عنوان رابطی میان ورق گاوانیزه و بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد از این‌رو بدون وجود گل‌میخ و یا برشگیر امکان اتصال ورق گالوانیزه به بتن وجود ندارد. قطری که برای گل‌میخ‌ها و یا برشگیرها در نظر گرفته می‌شود برابر با 20 میلی‌متر است درصورتی که ارتفاع این اجزا متغییر است چراکه ارتفاع گل‌میخ‌ها متناسب با شکلی که ورق‌های فولادی گالوانیزه دارند تعیین می‌شوند البته نکته بسیار مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که کمترین ارتفاع گل‌میخ بعد از نصب باید برابر با 40 میلی‌متر باشد و هرگز نباید از این مقدار پایین‌تر بیاید. شاید برایتان سوال باشد که گل‌میخ‌ها و یا برشگیرها را به چه شکل به ورق‌های فولادی گالوانیزه متصل می‌کنند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که گل‌میخ‌ها و یا برشگیرها را با استفاده از یک دستگاه جوش قوس الکتریکی مخصوص به تیرهای سازه‌ای جوش می‌دهند. در زمینه ساخت و تولید گل‌میخ‌ها و یا برشگیرها باید اشاره کنیم که برای تولید این اجزاء سقف عرشه فولادی از روش استانداردی به نام فورج سرد استفاده می‌کنند.

  • آرماتور:

نام دیگر آرماتور همان میلگرد است درواقع برای جبران مقاومت کششی پایین بتن از میلگرد و یا آرماتور استفاده می‌کنند. از این‌رو با استفاده از آرماتور و یا میلگرد در بتن هم مقاومت کششی پایین آن را جبران می‌کنند و هم موجب افزایش مقاومت ساختمان می‌شوند. نکته حائز اهمیتی که در زمینه استفاده از آرماتور در سقف عرشه فولادی وجود دارد این است که به‌جای استفاده از میلگردهای آجدار متداول از مش‌های آماده استفاده می‌کنند زیر موجب سرعت بخشیدن به عملیات آرماتوربندی می‌شود.

  • بتن:

یکی از اصلی‌ترین اجزاء سقف عرشه فولادی، بتن است. همانطور که می‌دانید بتن از سه جزء اصلی شامل: آب، ماسه یا شن و سیمان ساخته می‌شود. بتن به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مصالحی که در ساخت‌وساز مورد استفاده قرار می‌گیرد شامل انواع متعددی می‌باشد که در مقالات قبلی به‌طور کامل به انواع آن اشاره کرده‌ایم.

جهت دریافت قیمت سقف عرشه فولادی با ما در ارتباط باشید.

By |2019-03-09T20:19:02+00:00فوریه 26th, 2019|دسته‌بندی نشده|دیدگاه‌ها برای هرآنچه که لازم است درمورد سقف عرشه فولادی بدانید (بخش چهارم) بسته هستند

About the Author: