همه چیز درمورد سقف‌ عرشه فولادی (بخش اول)

//همه چیز درمورد سقف‌ عرشه فولادی (بخش اول)

همه چیز درمورد سقف‌ عرشه فولادی (بخش اول)

با پیشرفت صنعت ساختمان‌سازی، استفاده از متریال‌ها و روش‌های سنتی که خیلی وقت‌گیر و همچنین پرهزینه بوده‌اند تقریبا کنار گذاشته شده است از این‌رو امروزه ساخت و اجرای ساختمان‌ها و بناهای مختلف با سرعت بیشتری قابل اجرا می‌باشد. علاوه‌بر اینکه هر یک از اجزای ساختمان‌ مدت زمانی را برای ساخت و اجرا به خود اختصاص می‌دهند یکی از اجزای ساختمان که مدت زمان بیشتری را برای ساخت و اجرا به خود اختصاص می‌دهد، سقف ساختمان می‌باشد. اما چطور می‌توان سرعت اجرای سقف ساختمان را کاهش داد تا در نهایت بتوان یک پروژه ساختمانی را در مدت زمان کمتری به اتمام رساند؟ با استفاده از روش‌ها و متریال‌های نوین می‌توان سرعت ساخت و اجرای سقف ساختمان را کاهش داد و درنتیجه از سرعت اتمام پروژه ساختمانی نیز کاست. یکی از روش‌ها و متریال‌های نوین برای اجرای سقف ساختمان، سقف عرشه فولادی می‌باشد که در ادامه این مقاله به معرفی این نوع سقف، اجزای تشکیل‌دهنده، ویژگی‌ها، مزایا و همچنین اجزای تشکیل‌دهنده آن می‌پردازیم.

Related image

آشنایی با سقف عرشه فولادی

درواقع سقف عرشه فولادی، نوعی سقف خمشی مختلط می‌باشد چراکه در طراحی و ساخت آن از دو عنصر، ورق‌های گالوانیزه ذوزنقه‌ای شکل و برش‌گیر‌ها یا همان گل‌میخ‌ها که در ادامه مقاله به معرفی کامل آن‌ها خواهیم پرداخت، استفاده می‌شود.

ویژگی‌های سقف عرشه فولادی

بخش اصلی که تشکیل‌دهنده سقف‌های عرشه فولادی هستند، تیرهای فرعی در بین تیرهای اصلی سازه می‌باشند. چراکه ورق‌های فولادی بر روی این تیرها و تیرچه‌های فرعی تکیه می‌کنند و نقش یک قالب را برای این نوع سقف بازی می‌کنند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که این نوع سقف به هیچ‌وجه به قالب‌بندی احتیاجی ندارد.

سقف عرشه فولادی از خارج شدن شیره بتن جلوگیری می‌کند چراکه در این نوع سقف به‌جای استفاده از تیرچه و سفال از پروفیل ذوزنقه‌ای شکل آجدار استفاده می‌شود که جایگزینی برای میلگرد می‌باشد و از آن به عنوان قالبی برای بتن‌ریزی نیز استفاده می‌کنند. از آن‌جایی که از پروفیل ذوزنقه‌ای شکل آجدار به‌جای میلگرد و همچنین به‌عنوان قالب بتن‌ریزی استفاده می‌کنند، عملیات بتن‌ریزی در این نوع سقف ساختمانی دارای سطحی صاف و یکپارچه می‌باشد از این رو پس از اتمام عملیات بتن‌ریزی مانند سایر سقف‌ها نیازی به کف‌سازی و پوکه‌ریزی ندارد درنتیجه موجب می‌گردد عملیات نازک‌کاری با سرعت فوق‌العاده بیشتری آغازی گردد.

برای اجرای سقف عرشه فولادی، نصب ورق‌های فولادی با استفاده از میخ‌های فولادی و بدون هیچ‌گونه عملیات جوشکاری به آسانی صورت می‌گیرد.

استفاده از سقف عرشه فولادی به معمار امکان اجرای سقف و بتن‌ریزی در تمامی طبقات یک ساختمان به طور هم‌زمان را فراهم می‌کند.

By |2018-11-30T18:42:12+00:00نوامبر 27th, 2018|دسته‌بندی نشده|دیدگاه‌ها برای همه چیز درمورد سقف‌ عرشه فولادی (بخش اول) بسته هستند

About the Author: