Loading...

همه چیز درمورد سقف کامپوزیت (بخش اول)

همیشه انتخابی مناسب می‌تواند نتایج خوبی را به دنبال داشته باشد و یا برعکس انتخاب اشتباه می‌تواند نتایج نامناسبی را به‌همراه داشته باشد. در صنعت ساختمان‌سازی باتوجه به اینکه این صنعت با پیشرفت و توسعه چشم‌گیری همراه بوده است سازه‌های متعددی برای ساختمان‌سازی طراحی و ساخته شده‌اند که دارای مزایای زیادی می‌باشند و استفاده از آن‌ها روز به روز در حال افزایش می‌باشد. یکی از این نوع سازه‌ها، سقف کامپوزیت است که دارای ویژگی‌ها، مزایا و معایبی می‌باشد که در ادامه این مقاله به بررسی کامل تمامی این موارد خواهیم پرداخت.

تعریف سقف کامپوزیت

سقف کامپوزیت از دو عنصر اصلی، فولاد و بتن تشکیل شده است که در هنگام نصب و راه‌اندازی این نوع سقف ساختمانی برای اینکه یکپارچگی آن به صورت کامل حفظ شود در ترکیب فولا و بتن از نوعی برشگیر به نام نبشی استفاده می‌کنند. البته استفاده از نبشی به تنهایی موجب یکپارچگی سقف کامپوزیت نمی‌شود بلکه علاوه‌بر استفاده از نبشی در ترکیب فولاد و بتن از میلگردهای حرارتی نیز استفاده می‌کنند به‌گونه‌ای که میلگردهای حرارتی را در جهت مخالف تیرهای فرعی بر روی سقف کامپوزیت قرار می‌دهند که درنهایت موجب درگیری فولاد و بتن می‌شود علاوه‌بر این میلگردهای حرارتی موجب جوش‌خوردن تیرهای فرعی می‌شوند درنتیجه از ترک‌خوردن بتن به شدت جلوگیری می‌کنند.

نکته‌ای که در قالب‌بندی این نوع سقف‌های ساختمانی وجود دارد این است که برای قالب‌بندی سقف کامپوزیت بیشتر از تخته‌کوبی استفاده می‌کنند به‌گونه‌ای که قبل از انجام عملیات بتن‌ریزی بر روی تخته‌ها نایلون پهن می‌کنند تا پس از اتمام بتن‌ریزی بتوان با برداشتن نایلون به راحتی تخته‌ها را از یکدیگر جدا کرد. البته در برخی از موارد به‌جای استفاده از نایلون از یونولیت استفاده می‌کنند. لازم است اشاره کنیم که یونولیت دارای استحکام بالایی نیست بنابراین هنگام استفاده از یونولیت برای افزایش استحکام آن از روش شمع‌کوبی استفاده می‌کنند. توجه داشته باشید که استفاده از یونولیت در اجرای سقف کامپوزیت دارای مشکلات خاص خودش می‌باشد برای مثال زمانی که از یونولیت استفاده می‌کنند، یونولیت در زیر سقف می‌ماند از این‌رو نمی‌توان از فضایی که در زیر سقف کامپوزیت قرار دارد برای قرار دادن لوله‌های تاسیساتی استفاده کرد. علاوه‌بر این یونولیت در کنار استحکام پایینی که دارد عایق خوبی برای حرارت بالا نیست. از این‌رو است که برای اجرای قالب‌بندی سقف کامپوزیت اکثرا از روش تخته‌کوبی استفاده می‌کنند.

همانطور که اشاره کردیم، برای حفظ یکپارچگی دو عنصر اصلی در سقف‌های کامپوزیت یعنی فولاد و بتن، از نبشی و میلگردهای حرارتی استفاده می‌شود از این‌رو ستون‌ها در سقف کامپوزیت هنگام بروز زلزله مستحکم هستند.

By |2019-11-21T08:41:27+00:00دسامبر 24th, 2018|دسته‌بندی نشده|دیدگاه‌ها برای همه چیز درمورد سقف کامپوزیت (بخش اول) بسته هستند

About the Author: