Loading...

همه چیز درمورد سقف کامپوزیت (بخش دوم)

در بخش اول این مقاله به طور کامل به بررسی سقف کامپوزیت، مواد تشکیل‌دهنده و نحوه قالب‌بندی آن پرداختیم. در ادامه این مقاله نیز به مراحل اجرا، مزایا و معایب این نوع سقف ساختمانی اشاره خواهیم کرد.

مراحل اجرای سقف کامپوزیت

  1. همانطور که در بخش اول این مقاله اشاره کردیم برای نصب سقف کامپوزیت، ابتدا عملیات قالب‌بندی صورت می‌گیرد که یا به صورت تخته‌کوبی اجرایی می‌شود و یا با استفاده از یونولیت و روش شمع‌کوبی. همانطور که اشاره کردیم به دلیل استحکام کمی که یونولیت دارد بیشتر از روش تخته‌کوبی برای قالب‌بندی سقف کامپوزیت استفاده می‌کنند. سایر اجزایی که در عملیات قالب‌بندی سقف کامپوزیت مورد استفاده قرار می‌گیرد شامل: چهار تراش، گوه، تخته روسی، ورق آلومینیوم و پلاستیک می‌باشند.
  2. پس از به پایان رسیدن عملیات قالب‌بندی مش‌بندی سقف با استفاده از میلگرد صورت می‌گیرد.
  3. مرحله سوم از نصب سقف کامپوزیت شامل عملیات شمع‌بندی و بستن کناره‌های سقف است که البته با درنظر گرفتن محل تاسیسات و بازشوها انجام می‌شود.
  4. درنهایت عملیات بتن‌ریزی و مسطح‌کردن سقف اجرایی می‌شود.

مزایای سقف کامپوزیت

  • با استفاده از سقف کامپوزیت برای پوشش سقف ساختمان درنهایت شاهد سقفی یکپارچه خواهیم بود.
  • سقف کامپوزیت نسبت به سقف تیرچه بلوک دارای وزن بسیار کمتری است.
  • از آن‌جایی که سقف کامپوزیت از وزن کمتری برخوردار می‌باشد سرعت اجرای آن بالا است.

معایب سقف کامپوزیت

  • به این دلیل که هزینه سقف کاذب زیاد است، درنهایت هزینه‌ای که صرف سقف کامپوزیت می‌شود خیلی بیشتر از هزینه‌ای است که برای نصب و اجرای سایر سقف‌های ساختمانی صرف می‌شود. بنابراین سقف کامپوزیت نمی‌تواند گزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه‌ای باشد از این‌رو اگر تمایل دارید از نوعی سقف ساختمانی استفاده کنید که هزینه آنچنان زیادی برای شما نداشته باشد و بتوانید آن را پرداخت کنید، سقف کامپوزیت نمی‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.
  • در مقایسه سرعت اجرای سقف کامپوزیت با سقف تیرچه بلوک و یا کرومیت می‌توان گفت که سقف کامپوزیت از نظر اجرایی نسبت به این نوع سقف‌ها دارای سرعت بالایی می‌باشد اما اگر بخواهیم این سقف را با سقف عرشه فولادی از نظر مدت زمان اجرا مقایسه کنیم باید بگوییم که سقف کامپوزیت به این دلیل که به نبشی‌کشی نیاز دارد، در مدت زمانی بیشتری نسبت به سقف عرشه فولادی نصب و اجرا می‌گردد.
  • برخلاف سقف عرشه فولادی که امکان بتن‌ریزی سقف چندین طبقه به طور هم‌زمان امکان‌پذیر است، سقف کامپوزیت چنین قابلیتی ندارد به‌گونه‌ای که ابتدا باید بتن‌ریزی یکی از سقف‌های طبقات ساختمان به طور کامل انجام بگیرد و سپس عملیات بتن‌ریزی در بقیه طبقات به نوبت اجرایی گردد.
By |2019-11-21T08:41:47+00:00دسامبر 25th, 2018|دسته‌بندی نشده|دیدگاه‌ها برای همه چیز درمورد سقف کامپوزیت (بخش دوم) بسته هستند

About the Author: