مقاله

ورق استیل

ورق استیل
امتیاز دهید

ورق استنلس استیل به ورقی می گویند که پایه آن آهن می باشد؛ اما آلیاژهای دیگری نیز داشته و عناصر دیگری نیز بسته به خواص مکانیکی آن مانند شکل پذیری، جوش و سختی در آن ترکیب شدند. ورق های استیل، درصدی کم از کربن دارند که این درصد معمولا زیر عدد ۲ می باشد و هر چه میزان کربن موجود در ورق های استیل بیشتر باشد، شکل پذیری کاهش و مقاومت آن ها افزایش پیدا می کند. این محصول در دو مدل متفاوت مربع و مستطیل شکل تولید می شود که هر دو ابعاد متفاوتی دارند و بسته به نیاز پروژه انتخاب می شوند. از دیگر ویژگی های بارز ورق های استیل مقاومت بسیار بالای آن ها در مقابل تحمل دماهای بالا و پایین است. به صورتی که این ورق ها می توانند تا دماهای ۱۰۰۰+ درجه سانتی گراد و ۲۰۰- درجه را تحمل کنند. در ادامه شما را با مشخصات و انواع ورق استیل آشنا می کنیم. پس با ما همراه بمانید.

استنلس استیل چیست؟

فولادها به دو دسته ی فولاد ساده یا استیل ضد زنگ تقسیم می گردند که فولاد ساده کربنی عناصر محدودی دارد، بدین معنا که به جز کربن سیلیسیم، منگنز، گوگرد و فسفر نیز دارد. حال اگر عناصری مثل کروم به آهن افزوده شد، استیل ضد زنگ تولید می گردد. استیل ضد زنگ یا استیل استنلس همان طور که از عنوانش مشخص می باشد، ضد زنگ بوده و در مقابل خوردگی های مختلف مقاومت بالایی خواهد داشت. علاوه بر آن کروم بعد از ترکیب با اکسژن هوا به اکسید کروم تبدیل می گردد. این لایه را با چشم نمی توان مشاهده کرد، اما این عنصر سبب می شود تا لایه ای به وجود آورد که بین هوا و فلز مانع ایجاد کند، تا استیل محفوظ و سالم بماند.

انواع ورق استیل کدامند؟

در طبقه بندی این محصول، ورق ها بر اساس آلیاژ طبقه بندی می گردند. استیل ها دارای چند سری هستند؛ از جمله سری ۳۰۰ و ۴۰۰ اما معروف ترین و رایج ترین استیل در بازار سری ۳۰۰ می باشد که ضد زنگ است و به انواع مختلفی مانند ۳۰۴، ۳۰۵، ۳۱۶،۳۲۱ و ۳۴۷ تقسیم می گردد که در میان همه موارد ۳۰۴ از سایرین پر مصرف تر می باشد.

 

انواع ورق استیل کدامند؟

این در صورتی است که کاربرد استیل سری ۴۰۰ کمی متفاوت می باشد و اکثرا می توان آن را در زندگی روزمره رویت کرد. به عنوان مثال از استیل ۴۲۰ برای ساخت کارد و چنگال استفاده شده و استیل سری ۴۳۰ برای تزئینات و دکوراسیون به  کار می رود. به صورت کلی این فلز قابلیت شکل پذیری خوبی داشته و به خاطر عناصری که در این ورق می باشد، قیمت آن ارزان تر از استیل سری ۳۰۰ است.

ورق های استیل پر کاربرد در صنعت:

اول، ورق استیل سری ۲۰۰:

این ورق ‌ها متشکل از آلیاژهای آستینیتی کروم، منگنز و نیکل به‌ عنوان آلیاژهای اصلی بوده و انواع آن عبارتند از:

·      ورق استیل ۲۰۱: از نوع آستینیتی بوده و به روش نورد سرد تولید می شود.

·      ورق استیل ۲۰۲: از نوع آستنیتی بوده و با ترکیب فولاد ضد زنگ است.

دوم،‌ ورق استیل سری ۳۰۰:

·      ورق استیل ۳۰۱: از ویژگی های مهم ورق ۳۰۱ می توان به قابلیت شکل پذیری و انعطاف پذیری بالای آن اشاره کرد. همچنین قابلیت جوشکاری این محصول نیز بسیار مناسب است.

·      ورق استیل ۳۰۲: این دسته از ورق ها مقاوم اند و در مقابل خوردگی نیز مقاومت خوبی دارند.

·      ورق استیل ۳۰۳: ورق استیل ۳۰۳ مقادیر بیشتری گوگرد و فسفر داشته و از این رو شکل پذیری بهتری دارد.

·      ورق استیل ۳۰۴: استیل ۳۰۴، ۱۸ درصد کروم و ۸ درصد نیکل داشته و با عنوان ورق استیل ۱۸/۸ نیز معروف است.

·      ورق استیل L۳۰۴: همان استیل ۳۰۴ است با درصد کمتری از کربن که مناسب جوشکاری خواهد بود.

·      ورق استیل ۳۰۹: یکی از انواع ورق های استیل مطرح می باشد که مقاومت حرارتی بسیار خوبی دارد.

·      ورق استیل ۳۱۶: این استیل علاوه بر کروم و نیکل، دارای مولیبدن نیز هست. به معنای اینکه دارای کروم ۱۶ درصد، نیکل ۱۰ درصد و ۲ درصد مولیبدن می باشد. به ۳۱۶ استیل ضد زنگ گرید دریایی نیز گفته می شود و برای همین در صنایع کشتی سازی و دریایی، آن را به وفور به کار می برند.

·      ورق استیل L۳۱۶: همان استیل ۳۱۶ بوده که درصد کمتری کربن دارد.

·      ورق استیل ۳۱۷: یکی از انواع استیل ضد زنگ می باشد که به علت دارا بودن درصد مولیبدن بالا، خواص مطلوبی دارد.

·      ورق استیل ۳۲۱: این ورق خصوصیاتی نزدیک به استیل ۳۰۴ داشته که خواص جوشکاری مطلوبی دارد.

سوم،‌ ورق استیل سری ۴۰۰:

·      ورق استیل ۴۰۵: یکی از ورق های استیل رده ۴۰۰ است که برای جوشکاری به کار می رود.

·      ورق استیل ۴۰۸: مقاومت بالایی در مقابل حرارت و مقاومت ضعیف در برابر خوردگی دارد.

·      ورق استیل ۴۰۹: ورق به کاررفته در اگزوز ماشین بوده که قیمت آن پایین است.

·      ورق استیل ۴۱۰: مقاومت بالایی در مقابل سایش و خوردگی دارد.

·      ورق استیل ۴۱۶: این ورق درصد گوگرد بالایی داشته که از این رو قابلیت ماشین کاری و شکل پذیری بالایی دارد.

·      ورق استیل ۴۲۰: این ورق ها کاربرد روزمره دارد؛ به عنوان مثال در ساخت کارد و چنگال استفاده قرار می شوند.

·      ورق استیل ۴۳۰: شکل پذیری بسیار خوبی دارد و به همین جهت در ساخت لوازم تزئینی به کار می رود.

·      ورق استیل ۴۴۰: به خاطر کربن بالا دارای مقاومت بسیار خوبی در مقابل زنگ زدگی می باشد و در لوازم خانگی از آن استفاده می شود.

·      ورق ۴۴۶: مناسب کار در دماهای بالا.

چهارم،‌ ورق استیل سری ۵۰۰:

این دسته از ورق ها به خاطر داشتن درصد بالایی عنصر کروم در مقابل حرارت، مقاومت بالایی از خود نشان می دهند و در کاربردهایی که نیاز به مقاومت بالا در برابر حرارت دارند، مورد استفاده قرار می گیرند.

پنجم، ورق استیل سری ۶۰۰:

ورق ‌های استیل سری ۶۰۰ نیز بر اساس نوع آلیاژ به کار رفته در آن‌ ها متفاوت بوده و هر کدام دارای مقاومت و کاربرد مختلفی دارند.

در دسته بندی دیگر ورق های استیل را به دو دسته بگیر و نگیر طبقه بندی می نمایند. مطمئنا شما نیز دو اصطلاح متداول استیل بگیر و نگیر به گوش تان رسیده است. در ادامه تفاوت های این دو استیل را برای شما به صورت کامل شرح خواهیم داد. در تعریفی ساده می توان گفت اگر شما آهن ربایی را به استیل بگیر نزدیک نمایید جذب آن شده و اگر به استیل نگیر نزدیک نمایید به آن جذب نخواهد شد. فولاد های زنگ نزن که در بازار وجود دارند مثل ۳۰۴ و ۳۱۶ عناصر کروم و نیکل دارند و همین دو عنصر سبب نگیر بودن آن ها خواهد شد. لازم به ذکر است که استیل های سری ۴۰۰ کروم داشته و این عنصر خاصیت مغناطیسی فولاد زنگ نزن را حفظ خواهد کرد.

ورق استیل 304

از دیگر مزایای ورق های استیل قابلیت بازیافت راحت این محصول بوده به صورتی که می توان گفت صد در صد قابل بازیافت هستند. به طوری که به راحتی می توان آن ها را در کارگاه ذوب کرد و به صورت مجدد قالب گیری کرده و استفاده نماید. می توان گفت که بیشتر ورق های استیل موجود در جهان یعنی حدود ۸۰ درصد آن ها به شیوه ی بازیافت تولید خواهند شد.

کاربرد ورق استیل چیست؟

ورق های استیل به علت ویژگی ها و مزایای منحصر به فردی خود، امروزه به یکی از پرکاربرد ترین ورق های موجود در بازار تبدیل شده اند.

کاربری این محصول در کجاست؟

·      اول، سقف ساختمان.

·      دوم، پوشش بدنه و سقف درب آسانسور.

·      سوم،‌ ساخت لوازم خانگی.

·      چهارم، ساخت قطعات بزرگ در کشتی سازی و ساخت پمپ.

·      پنجم،‌ ساخت تانکر حمل مواد شیمیایی.

·      ششم، ساخت بدنه خودرو، هواپیما و کامیون.

·      هفتم، ساخت لوازم الکتریکی مثل ترانسفورماتور.

به منظور محاسبه وزن ورق استیل می توان از فرمول زیر استفاده کرد:

وزن ورق استیل = طول * عرض * ضخامت *چگالی ورق استیل.

این محصول صاف، ضد زنگ، براق و مقاوم به خوردگی می باشد و به دو شکل رول و شیت در بازار عرضه می گردد. می توان چند ویژگی مهم آن را به صورت زیر بیان نمود:

·      اول، ورق استیل به صورت ورق استیل براق و مات در بازار موجود است.

·      دوم، نسوز است.

·      سوم، ضد اسید است.

·      چهارم، روکش دار است.