مصالح ساختمانی

پروفیل مبلی چیست؟

پروفیل مبلی چیست؟
امتیاز دهید

پروفیل مبلی از جمله مقاطع فولادی پرمصرفی است که در بازار آهن وجود دارد. این مدل پروفیل، کاربردهای وسیعی در صنایع گوناگون، به‌ ویژه ساخت سازه‌ های فلزی ظریف که دقت ابعادی بالایی دارند، به کار می رود. ماده ی اولیه تولیدی این مدل پروفیل، رول ورق آهن روغنی با ضخامت ۰.۵ تا ۲ میلی‌ متر می باشد. در این مطلب، با این پروفیل مبلی، کاربرد، انواع و ویژگی‌ های آن بیشتر آشنا می شوید. پس با ما همراه بمانید.

پروفیل مبلی چیست؟ درباره ی آن چه می دانید؟

در واقع پروفیل‌ های سبک فولادی با سطح مقطع مربع یا مستطیل، پروفیل مبلی نام دارد. این مدل پروفیل که به قوطی سبک نیز شهرت دارد، از نوارهای آهنی روغنی با ضخامت کمتر از ۲ میلی‌ متر تولید می‌ شود. شیوه ی کار بدین شکل است که رول ورق روغنی پس از باز و صاف شدن، با ابزار‌آلات برشی دقیق، به نوارهای طولی با عرض مشخص بریده خواهند شد. سپس طی چند مرحله نورد سرد، این نوارها به پروفیل‌ های مبلی تبدیل می‌ شوند. سپس به شاخه‌ های شش متری بریده شده و بعد از کنترل کیفی به انبار کارخانه و در آخر به بازار روانه می شوند.

پروفیل مبلی چیست؟ درباره ی آن چه می دانید؟

برخلاف تصور عموم، هر پروفیل سبکی، پروفیل مبلی نمی باشد. به عنوان نمونه، پروفیل‌ های  PVC، UPVC  و کامپوزیتی، اگرچه پروفیل‌ های سبکیمی باشند، اما از نوع مبلی نیستند؛ چرا که در ساخت آن ها، ورق‌ های آهنی روغنی به کار نرفته است. در عین حال، امکان دارد پروفیل‌ های سبک با مقطع دایره‌ ای نیز جزء پروفیل‌ های مبلی هستند، اما دیگر قوطی سبک نمی باشند. در عوض، به این مدل از پروفیل‌ ها، لوله سبک می گویند. در ادامه با تعریفی دقیق از پروفیل مبلی آشنا میشوید.

“پروفیل مبلی نوعی مقطع با طول مشخص و سطح مقطع یکسان بوده که مستطیلی یا مربعی شکل است. این پروفیل از ورق‌ های آهنی روغنی کمتر از ۲ میلی‌ متر تولید می‌ شوند. در بازار به پروفیل‌ های مبلی، قوطی سبک نیز می‌ گویند “

خصوصیات و ویژگی‌ های پروفیل مبلی چیست؟

حال باید دید که این مدل پروفیل چه خصوصیاتی دارد. همانطور که گفتیم، پروفیل‌ های مبلی از ورق‌ های آهنی روغنی تولید ‌می‌ گردند. پس در وهله ی اول، این پروفیل‌ ها تمام ویژگی‌ ها و خصوصیات ورق آهنی روغنی را دارند.

 • اول، قابلیت خمش و تغییر شکل فیزیکی بالایی دارند.
 • دوم، قابلیت آبکاری دارند.
 • سوم، از نظر ضخامت، دارای تنوع بالایی هستند. به طور معمول بین ۰.۶ تا ۱.۵ میلی‌ متر.
 • چهارم، قابل رنگ‌ آمیزی می باشند.
 • پنجم، به‌ دلیل داشتن پوشش روغنی، در مقایسه با پروفیل‌ های سنگین ورق آهن سیاه، مقاومت بالاتری در برابر زنگ‌ زدگی از خود نشان می دهند.
 • ششم، جوش‌ پذیری بالا.
 • هفتم، ابعاد ضلعی، قطر و ضخامت بسیار دقیق.
 • هشتم، سطح صیقلی و براق دارد.
 • نهم، سبک و با استحکام کششی بالا دارد.

به ‌صورت کلی، هرچه کیفیت ورق آهنی روغنی افزایش یافته و دقت بیشتری در تولید پروفیل اعمال گردد، کیفیت پروفیل مبلی نیز بیشتر می شود. هرچه ضخامت ورق آهنی کمتر باشد، پروفیل تولید شده نیز سبک‌ تر خواهد شد. به دلیل ضخامت کم، فرآیند تولید نیز سرعت کمتری داشته و ضایعات ورق افزایش می یابد. درنتیجه هرچه ضخامت پروفیل‌ مبلی کمتر باشد، قیمت بیشتری نیز دارند.

خصوصیات و ویژگی‌ های پروفیل مبلی چیست؟

شاید جالب باشد که قیمت هر کیلو از وزن پروفیل مبلی نسبت به پروفیل سنگین، بیشتر می باشد. با این وجود، قیمت تمام‌ شده هر شاخه از آن، با توجه به وزن کمتر، کمتر‌ تمام خواهد شد. همچنین، این پروفیل‌ ها، به دلیل ضخامت کم، تحمل بار زیاد را نداشته و بسیار سریع خم و در آخر پاره می‌ شوند.

انواع پروفیل مبلی را بشناسید:

همه ی پروفیل‌ های مبلی موجود در بازار با فن نورد سرد و به کمک ورق آهنی روغنی تولید می‌ گردند. اما از نظر ضخامت و عرض سطح مقطع، مدل گوناگونی دارند. به ‌صورت کلی، می‌ توان پروفیل‌ های مبلی موجود در بازار را به دو دسته طبقه بندی نمود:

 • اول، پروفیل‌ های مبلی درزدار.
 • دوم، پروفیل‌ های مبلی بدون‌ درز.

در تولید پروفیل‌ های مبلی درزدار از شیوه ی مستقیم تولید پروفیل فولادی و ورق روغنی بهره می گیرد. پروفیل‌ های مبلی بدون درز، آن هایی می باشند که با شیوه ی غیرمستقیم و لوله‌ های سبک بدون درز تولید می‌ گردند. دقت زیادی در جوش، براده‌ گیری و تاب‌ گیری پروفیل‌ های مبلی درزدار کاربرد دارد. درنتیجه تقاضا و عرضه این محصول نسبت به مدل دیگر آن، بیشتر می باشد. در دسته‌ بندی دیگر، پروفیل‌ های مبلی در دو دسته ی معمولی و گالوانیزه قرار خواهند گرفت. انواع گالوانیز با ورق سرد گالوانیزه به تولید می‌ رسند و به‌ کمک روکش فلز روی بر روی ورق فولادی زیرین، عمری بیش از پنجاه سال خواهد داشت. اما عمر انواع معمولی آن در برابر خوردگی به طور معمول از بیست سال کمتر است.

کاربرد پروفیل مبلی چیست؟

پروفیل‌ های مبلی کاربرد زیادی در صنایع گوناگون دارد که در زیر به آنها می پردازیم:

کاربرد پروفیل مبلی چیست؟

 • اول، صنعت خودروسازی: برای تولید اگزوز، قسمت‌ هایی از بدنه و فرمان خودرو‌ها و غیره.
 • دوم، صنعت لوازم خانگی: تولید قسمت‌ های گوناگون و ظریف‌ تر لوازم خانگی برقی بزرگ و کوچک، بعضی ملزومات خانه مثل دسته تی یا جاروی بلند، رخت‌ آویز قابل حمل، نردبان، چوب لباس و غیره.
 • سوم، صنعت ساختمان‌ سازی: به منظور ساخت نرده جلوی تراس، نرده دو طرف پله‌ ها، اسکلت تاشو، حفاظ یا ثابت سایبان. همچنین بعضی از قسمت‌ های دکوراسیون داخلی که وزن سقف بر روی آنها قرار نخواهد گرفت.‌
 • چهارم، صنعت دوچرخه‌ سازی: به منظور ساخت قسمت‌ هایی از بدنه دوچرخه و لوازم جانبی آن.
 • پنجم، صنایع تسلیحاتی: تولید بعضی از قسمت های خودروهای جنگی، سازه های دفاع هوابرد و اسلحه.
 • ششم، صنعت هواپیماسازی: ساخت بعضی از بخش‌ های هواپیما.
 • هفتم، صنعت تولید مبلمان: تولید اسکلت مبل‌ های خانگی و اداری، سرویس غذاخوری ویژه منزل و مسافرتی (تاشو)، برخی از بخش‌ های لوازم فرفوژه و سرویس خواب،. البته در هنر فرفوژه، بیشتر از لوله‌ های سبک با ضخامت کمتر از دو میلی‌ متر بهره می گیرد.
 • هشتم، به منظور تولید نرده‌ های روی پل‌ های ثابت و متحرک.
 • نهم، به منظور تولید بعضی از بخش‌ های کانکس یا کانتینر که به قاب یا چهارچوب فولادی سبک نیاز دارند.
 • دهم، در تولید لوازم هنری مانند مجسمه‌ های فلزی یا نیمه فلزی، قاب و سازه‌ های فلزی سبک.
 • یازدهم، برای ساخت جاگلدانی، پایه گلدان و اسکلت گلخانه‌ های بیرونی که دارای پوشش پلاستیکی هستند.

در بالا به بسیاری از صنایعی که این مدل پروفیل در آن ها به کار رفته، اشاره نمودیم. با این همه، کاربرد قوطی سبک در اغلب صنایع دیگر را نیز نباید نادیده گرفت. در هر صنعتی که به تولید سازه‌ های فولادی سبک با ضخامت کم و سطح مقطع مستطیل یا مربع نیاز باشد، می‌ توان از این مدل پروفیل‌ ها کمک گرفت.

به عنوان مثال، به منظور تولید بعضی از قسمت های سازه‌ های روی آب، مانند دکل‌ های نفتی، قوطی مبلی به‌ ویژه از نوع گالوانیزه به کار می رود. در صنعت کشتی‌ سازی نیز برای دکوراسیون داخلی کشتی‌ های کروز تفریحی، نرده‌ های پله‌ های داخلی سالن اصلی کشتی و… به کار می رود.

در نظر بگیرید که در این مطلب، ما به‌ کاربردهای پروفیل‌ های مبلی اشاره نمودیم نه ورق روغنی آهنی. برای مثال ساخت کانتینر و کانکس را در نظر بگیرید. برای این سازه‌ ها، از پروفیل‌ های مبلی، لوله سبک و هم از ورق آهنی سرد استفاده می‌ گردد. هرچند که کاربرد آن ها در قسمت‌ های متفاوتی می باشد.