Loading...

چرا باید از بتن در ساخت‌وساز استفاده شود؟ (بخش دوم)

در بخش اول از این مقاله نحوه ساخت بتن را مورد بررسی قرار دادیم و به یکی از دلایل استفاده از بتن در ساخت‌و‌ساز نیز اشاره کردیم که شامل مقاومت بسیار بالای این سازه ساختمانی است. در ادامه این مطلب نیز به بررسی سایر دلایل استفاده از بتن در ساخت‌و‌ساز می‌پردازیم.

طول عمر بسیار بالا

یکی از مهم‌ترین اصول مهندسی در ساخت‌وساز طول عمر بالا بدون هیچ‌گونه ضعف قابل توجه می‌باشد. یکی از سازه‌های ساختمانی که می‌تواند به تحقق این امر کمک شایانی بکند، استفاده از بتن در ساخت‌وساز می‌باشد چراکه بتن طول عمر بالایی دارد و در دراز مدت دچار هیچ‌گونه ضعفی نمی‌شود. اما به نظر شما یک سازه بتنی تا چه اندازه می‌تواند عمر کند؟ مهندسین با تمامی تحقیقات و بررسی‌هایی که انجام داده‌اند به این نتیجه رسیدند که یک سازه بتنی می‌تواند بین 70 تا 100 سال عمر کند جالب است بدانید که برخی دیگر از تاسیسات وجود دارند که میزان عمر آن‌ها حتی بیشتر از 100 سال می‌باشد. از این‌رو می‌توان از بتن برای ساخت بسیاری از سازه‌ها استفاده کرد. می‌توان گفت ویژگی‌های فوق‌العاده‌ای که بتن دارد هیچ یک از سازه‌های ساختمانی ندارند. چراکه بتن به هیچ‌وجه نمی‌سوزد، پوسته پوسته نمی‌شود، زنگ نمی‌زند و از همه جالب‌‌تر شکسته نمی‌شود بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که بتن از نظر ایمنی دارای سطح بسیار بالایی می‌باشد.

قابلیت‌پذیری بالا

همانطور که اشاره کردیم بتن به شکل ماده‌ای خمیری شکل طراحی و تولید می‌گردد و پس از تحت تاثیر یکسری عملیات شیمیایی قرار می‌گیرد و سفت می‌شود. این ویژگی بتن که در ابتد به صورت ماده‌ای خمیری شکل است کمک شایانی به پیمانکارن و معماران می‌کند چراکه می‌توانند تا زمانی که بتن به صورت خمیری شکل است از آن برای ساخت بخش‌های کوچک و بزرگ ساختمان استفاده کرد چراکه در حالت خمیری شکل قابلیت تغییرپذیری و همچنین کارپذیری بالایی دارد.

اشتعال‌ناپذیر

سازه‌های فولادی با سرعت بالایی حرارت را انتقال می‌دهند و همچنین در برابر شعله مستقیم مقاومت چندان بالایی ندارند به‌گونه‌ای که احتمال ذوب شدن آن‌ها وجود دارد اما برعکس بتن به‌گونه‌ای می‌باشد که اشتعال‌ناپذیر می‌باشد. جالب است بدانید که بتن توانایی تحمل 3 ساعت شعله مستقیم را دارد البته با استفاده از مواد ضد حریق در آن می‌توان، زمان تحمل شعله مستقیم در بتن را به طرز چشم‌گیری افزایش داد. از این‌رو در استانداردهای بین‌المللی ساخت‌و‌ساز برای مقابله با آتش‌سوزی از تاکید شده است که از بتن در ساختمان‌سازی و یا در ساخت لوله‌های بتنی استفاده گردد.

By |2019-11-21T08:39:59+00:00دسامبر 19th, 2018|دسته‌بندی نشده|دیدگاه‌ها برای چرا باید از بتن در ساخت‌وساز استفاده شود؟ (بخش دوم) بسته هستند

About the Author: