Loading...

چرا باید از بتن در ساخت‌وساز استفاده شود؟ (بخش سوم)

در بخش دوم این مقاله برخی از دلایل استفاده از بتن در ساخت‌وساز شامل: طول عمر بسیار بالا، قابلیت‌پذیری بالا و همچنین اشتعال‌ناپذیری را مورد بررسی قرار دادیم در ادامه این مطلب نیز به بررسی سایر دلایل استفاده از بتن در ساخت‌و‌ساز می‌پردازیم.

عدم محدودیت در دسترسی به بتن

هیچ محدودیتی در دسترسی به اجزای سازنده بتن که آب، سنگدانه و سیمان می‌باشد وجود ندارد چراکه همیشه می‌توان به این مواد به راحتی دسترسی پیدا کرد اما متاسفانه دسترسی و پیدا کردن آهن‌آلات در هر جایی امکان‌پذیر نمی‌باشد چراکه در تمامی نقاط کشور کارخانه ذوب‌آهن وجود ندارد. از این‌رو هیچ‌گونه محدودیتی برای دسترسی به اجزای سازنده بتن وجود ندارد، به راحتی می‌توان به آن‌ها دسترسی پیدا کرد و بتن درست کرد.

مقرون‌به‌صرفه

اگر بخواهیم فولاد و بتن را از نظر هزینه‌ای نیز با یکدیگر مقایسه کنیم باید بگوییم که بتن در کنار تمامی مزیت‌هایی که دارد دارای هزینه پایین‌تری نسبت به فولاد می‌باشد بنابراین کاملا مقرون‌به‌صرفه است. پایین بودن قیمت بتن، در کاهش نهایی پروژه ساختمانی نیز تاثیر چشم‌گیری دارد. دلیل قیمت پایین بتن در مقایسه با قیمت فولاد، بیشتر از لحاظ فنی می‌باشد. از طرفی قیمت اجزای تشکیل‌‌دهنده فولاد نسبت به بتن گران‌تر است از این‌رو فولاد از بتن نیز گران‌تر می‌باشد.

انعطاف‌پذیری بالا

از آن‌جایی که بتن قبل از سفت شدن حالت خمیری شکل دارد به‌گونه‌ای که می‌توان آن را به هر شکلی درآورد و سپس آن را رها کرد تا با واکنش شیمیایی که بین مواد صورت می‌گیرد کاملا سفت شود. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که بتن از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار می‌باشد درصورتی که فولاد و آهن‌آلات هیچ‌گونه انعطافی ندارند به طوری که باید به همان شکل که طراحی و تولید می‌گردند در ساخت‌وساز مورد استفاده قرار بگیرند. و درصورتی که تغییر شکل نیز پیدا کنند از کیفیت آن‌ها کاسته می‌شود اما بتن را زمانی که دارای حالت خمیری می‌باشد می‌توان تغییر شکل داد بدون اینکه حتی یک ذره دچار افت کیفیت بشود.

دوام بالا

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بتن این است که در مدت زمان طولانی دچار هیچ‌گونه تغییری نخواهد شد و دارای عمر فوق‌العاده طولانی‌مدتی می‌باشد. بتن هرگز دچار زنگ‌زدگی، پوسته پوسته شدن و همچنین شکستگی نمی‌شود اما در مقابل فولاد و یا آهن‌الات ممکن است دچار زنگ‌زدگی شوند و آن عمر طولانی‌مدتی که بتن دارد را نداشته باشند. بنابراین بتن در عین حال که دارای عمر طولانی می‌باشد به هیچ‌وجه افت نخواهد کرد اما فولاد و آهن‌آلات پس از مدتی دچار افت کیفیت می‌شوند.

 

By |2019-11-21T08:40:16+00:00دسامبر 20th, 2018|دسته‌بندی نشده|دیدگاه‌ها برای چرا باید از بتن در ساخت‌وساز استفاده شود؟ (بخش سوم) بسته هستند

About the Author: