Loading...

چرا باید از بتن در ساخت‌وساز استفاده شود؟ (بخش اول)

همانطور که می‌دانید یکی از پر استفاده‌ترین اجزای ساختمان‌سازی که فوق‌العاده محبوب هم می‌شود، بتن است. درواقع بتن در ساده‌ترین شکل از سنگدانه، سیمان و آب ساخته می‌شود که ترکیب این مواد با یکدیگر نوعی ماده خمیری شکل ایجاد می‌شود و پس از آن نوعی واکنش شیمیایی به نام هیدراتاسیون ایجاد می‌شود که موجب می‌گردد ماده خمیری شکلی که از ترکیب سنگدانه، سیمان و آب ساخته شده بود سفت شود و به شکل یک توده سنگ دربیاید. جالب است بدانید که بتن تنها در ساختمان‌سازی کاربرد ندارد بلکه برای ساخت لوله‌های سیمانی و حتی برای پوشاندن سطوح مختلف از آن استفاده می‌کنند چراکه بتن دارای مشخصات فیزیکی و ساختاری زیادی می‌باشد. البته ما به ساده‌ترین شکل برای ساخت بتن اشاره کردیم اما پیمانکاران هنگام ساخت بتن نه تنها از مواد مذکور استفاده می‌کنند بلکه افزودنی‌های شیمیایی مختلفی را نیز به آن اضافه می‌کنند که هر یک از این افزودنی‌های شیمیایی ساختار بتن را تغییر می‌دهند. برخی از این افزودنی‌های شیمیایی شامل ماده ضد یخ و یا ماده زودگیر می‌باشند. مطمعنا برای شما هم سوال است که چرا باید از ضد یخ برای ساخت بتن استفاده کنند؟ به این دلیل که بتن معمولی نمی‌تواند مقاومت بالایی در برابر دمای بسیار پایین یا بسیار بالا داشته باشد از این رو هنگام ساخت مواد تشکیل‌دهنده آن، به آن ضد یخ اضافه می‌کنند تا در هوای خیلی سرد و یا خیلی گرم مقاومت و استحکام خود را حفظ کند. از دیگر مواد شیمیایی که ممکن است هنگام ساخت بتن به آن اضافه کنند مواد روان‌کننده و پرکننده می‌باشد. زمانی که بخواهند بتن را به محلی که رطوبت ندارد انتقال دهند، به دلیل سخت بودن جابجایی آن با وزنی که دارد به آن روان‌کننده اضافه می‌کنند اما زمانی که بخواهند بتن را به محلی که در آن رطوبت دارد انتقال دهند مانند شمال کشور، به آن مواد پرکننده اضافه می‌کنند. اما چرا باید از بتن در ساختمان‌سازی استفاده کنیم؟ در ادامه به دلایل استفاده از بتن در ساختمان‌سازی اشاره خواهیم کرد.

مقاومت بسیار بالا

همانطور که اشاره کردیم از بتن تنها در ساختمان‌سازی استفاده نمی‌شود بلکه از آن در ساخت لوله‌های بتنی نیز استفاده می‌شود. لوله‌های بتنی به گونه‌ای طراحی و تولید می‌گردند که دارای استحکام و مقاومت بالایی در برابر هر گونه فشار و بار اضافی باشند اما در عین حال دارای انعطاف بالایی می‌باشند. از این‌رو می‌توان استحکام و مقاومت بالای بتن را به خوبی درک کرد. یکی از بزرگترین نقاط قوت بتن این است که میزان استحکام فشاری آن در یک دوره 28 روزه به مقدار قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند.

 

By |2019-11-21T08:39:40+00:00دسامبر 18th, 2018|دسته‌بندی نشده|دیدگاه‌ها برای چرا باید از بتن در ساخت‌وساز استفاده شود؟ (بخش اول) بسته هستند

About the Author: