کف کاذب

کف کاذب آلومینیوم، مزایا و معایب آن

کف کاذب آلومینیوم، مزایا و معایب آن
امتیاز دهید

درباره ی کف کاذب چه می دانید؟

کف کاذب، کف دومی بوده که از کف اصلی سازه جدا است. کف کاذب با فاصله ای مشخص شده و از کف اصلی بالاتر قرار خواهد گرفت، فاصله ی ایجاد شده خلاء را در زیر کف کاذب به وجود می آورد و همه ی تاسیسات در زیر این کف قرار خواهد گرفت. درنتیجه می توان گفت: این کف برای پوشاندن سیستم های تهویه، سینی های کابل، سیم کشی و کابل کشی ها، لوله کشی ها و غیره کاربرد دارد. هنگامی که در محیطی کف کاذب کار شده باشد، آن محیط از نظر ظاهری زیباتر خواهد بود؛ زیرا کف های کاذب به فضای مورد نظر نظم و انضباط خواهند بخشید. علاوه بر این، تردد افراد در این فضا ها بسیار آسان تر از زمانی است که انبوهی از تاسیسات مانع رفت و آمد افراد مسئول و غیر مسئول می گردد.

نکات مهم در انتخاب کف کاذب:

کف های کاذب دارای انواع مختلفی هستند و به همین جهت زمان خرید ممکن است افراد به این علم واقف نباشند که چه نوع کف کاذبی برایشان کاربردی تر خواهد بود.

برای رفع این مشکل چه باید کرد؟

در نظر گرفتن موارد زیر به انتخاب درست کمک خواهد کرد؟

 • اول، مکان مورد استفاده.
 • دوم، میزان سرما و گرما محیط.
 • سوم، رطوبت فضا.
 • چهارم، میزان بار تحمیلی به کف کاذب.
 • پنجم، میزان ارتفاع.

تجهیزات کف کاذب آلومینیومی را بشناسید:

کف کاذب آلومینیوم، متعلقات زیر را دارد:

 • اول، تایل.
 • دوم، پایه.
 • سوم، استرینگر.

تایل:

ابعاد تایل ۶۰×۶۰ بوده و جنس آن از آلومینیوم است. تایل های آلومینیومی همراه با روکش های PVC وHPL  ارائه می شوند. این روکش ها دارای قابلیت آنتی استاتیک است. به همین جهت است که از کف کاذب آلومینیوم در مکان های حساسی مانند: اتاق های سرور، اتاق های مانیتورینگ ،اتاق های برق و غیره بیشتراستفاده می شود. اگر بخواهید کف کاذب آلومینیومی از خاصیت ضدخش بودن نیز برخوردار باشد، می توانید این کف کاذب آلومینیوم با روکش HPL را انتخاب کنید.

پایه:

ارتفاع پایه ی آلومینیوم حداقل ۱۴ سانتی متر و حداکثر ۱۰۰ سانتی متر خواهد بود که می توان با توجه به حجم تاسیسات زیر کف ارتفاع را مشخص کرد؛ البته اگر پس از نصب، ارتفاع کف کاذب آلومینیومی را تغییر دهید، مجدد نیاز به زیرسازی خواهید داشت. این پایه ها از جنس آلومینیوم می باشند و از سه قسمت کلاهک، لوله واسط، و کفشک متشکل اند که جنس کلاهک و کفشک از آلومینیوم بوده و جنس لوله واسط از فولاد گالوانیزه است.

استرینگر:

استرینگر های کف کاذب آلومینیوم از جنس فولاد گالوانیزه می باشند. کاربرد استرینگرها فیکس کردن و نگهداری تایل ها بر روی پایه ها است.

اجرا و نصب کف کاذب آلومینیوم:

همانطور که می دانید نصب کف کاذب آلومینیومی نیز  مراحل و استاندارد هایی دارد که باید رعایت گردد تا در نهایت انتظارات ما را از کف برآورده نماید.

 

نکات زیادی درباره ی نصب و نگهداری کف وجود داشته که در این قسمت به صورت مختصر نکاتی را ذکر می نماییم:

توجه کنید که وضعیت زیر کف باید تمیز و عاری از هر نوع وسیله و گرد و غبار باشد. همچنین کف اصلی باید تراز و کاملا یکنواخت باشد، اگر کف اصلی تراز نباشد، باید آن را با استفاده از بتن و سیمان تراز نمود. حال نوبت آن است که به جهت نصب پایه ها علامت هایی را روی زمین مشخص کنید. به جهت دانستن این که پایه ها با چه فاصله ای از یکدیگر قرار بگیرند و چه ارتفاعی داشته باشند باید با متخصصین و مجریان نصب کف کاذب آلومینیوم  مشورت نمایید. مرحله ی بعد نصب پایه ها بوده که از قبل اندازه گیری های لازم صورت گرفته و با توجه به علامت های مشخص شده نصب می گردند.

پایه ها به شکل مستقیم به کف اصلی سازه پیچ و رول پلاک می گردند. استحکام پایه های نصبی باید مقداری باشد که به هیچ وجه کج نشوند. در صورت نیاز پس از بررسی انجام گرفته می توان از پروفیل کشی استفاده نمود، پروفیل کشی یا نبشی کشی به همراه پایه های نصبی می تواند از پیچش کف کاذب آلومینیومی جلوگیری کند.

مرحله ی بعد برای نصب کف آلومینیومی موقعیت یابی برش های سطح مقطع نام دارد. با توجه به ابعاد اتاق، تعداد پانل به جهت استفاده مشخص می شود و اگر نیاز به برش برخی از پانل ها باشد تا کناره های اتاق نیز از پانل پر شود، برش پانل ها انجام می شود. سپس پانل ها باید روی ستون های مونتاژ شده، قرار گرفته و پس از قرار گیری هر پانل، لبه های آن ها ارزیابی شود تا این اطمینان حاصل گردد که سازه به درستی روی پایه ها سوار شده است. در آخرین مرحله نصب کف کاذب آلومینیومی، تکمیل کف می باشد. بدین صورت که برش کاری ها صورت گیرد و هر تایل باید در جای خود روی پایه ها قرار بگیرند. این مدل کف ها در برابر خوردگی مقام می باشند و همانطور که پیش تر اشاره شد، برای فضاهای حساس و مهم همانند اتاق های سرور مورد استقبال قرار خواهند گرفت. دقت کنید ارتفاع میله ها طبق درخواست کارفرمایان در کارخانه مشخص می گردد. در کارخانه این ارتفاع میله با گونیا اندازه گیری خواهد شد.

ویژگی های کف کاذب آلومینیوم:

کف های کاذب آلومینیومی از ویژگی های مختلفی برخوردارند که در زیر به آن اشاره کرده ایم:

 • اول، قابلیت پوشاندن تأسیسات داخلی.
 • دوم، تحمل وزن بالا.
 • سوم، ویژه سیستم گرمایش و سرمایشی محیط ساختمانی.
 • چهارم، ویژه انتقال آب های سطحی و جاری محیط.
 • پنجم، مخصوص سبک سازی ساختمان ها.
 • ششم، مناسب برای مکان های پرتردد.
 • هفتم، مقاوم در برابر رطوبت و اشعه.
 • هشتم، قابل بازیافت.
 • نهم، دارای طول عمر بالا.

معایب کف های کاذب آلومینیومی:

از جمله معایب کف کاذب آلومینیومی این است که در مقایسه با انواع دیگر کف های کاذب از قیمت بسیار بالایی برخوردار است و هرکسی قدرت خرید آن را ندارد. تولید صدا در زمان تردد نیز به دلیل سبک بودن آلومینیوم یکی دیگر از معایب این کف ها به شمار می رود که در طولانی مدت حداکثر ۱۰ ساله این اتفاق می افتد. مخصوصا اگر نصب کف کاذب به درستی صورت نگیرد.

آیا کف کاذب آلومینیومی مناسب برای اتاق سرور است؟

بله؛ هنگامی که وارد اتاق سرور می شوید، اولین چیزی که نظر شما را جلب می نماید، تمیز بودن و خنک بودن محیط می باشد. در اغلب مراکز داده سیم ها و کابل ها زیر کف کاذب قرار خواهند گرفت. جالب است بدانید سرورها برای کار کردن انرژی زیادی را مصرف می نمایند و حاصل مصرف زیاد این انرژی بالا رفتن دما می باشد. افزایش بیش از اندازه ی دما می تواند سبب کاهش عملکرد سرور یا خرابی تجهیزات شود، درنتیجه برای جلوگیری از این امر سیستم های سرمایش و تهویه ای در زیر کف های کاذب کار می گردد. پس استفاده از کف کاذب آلومینیومی بسیار برای این امر مهم و ضروری می باشد.

کف های کاذب آلومینیومی

کف کاذبی که در اتاق سرور اجرا می شود، باید از استقامت بالایی برخوردار باشد؛ چرا که سرورها و تجهیزاتی که در اتاق سرور قراردارند بسیار سنگین می باشند؛ پس می توان گفت کف کاذب آلومینیومی گزینه ی مناسبی می باشد. با توجه به این که اتاق سرور باید در برابر رطوبت مقاوم باشد و وجود رطوبت سبب خرابی تجهیزات می گردد و امکان دارد صدماتی به اتاق سرور وارد کند، بهتر است از کف کاذب آلومینیومی در اتاق سرور استفاده گردد؛ چرا که این نوع کف نسبت به دیگر کف های کاذب در برابر رطوبت مقاوم تر می باشد.

همچنین اگر قصد دارید اتاق سرور خود را در طبقات بالای ساختمان راه اندازی نمایید، بهتر است از کف های کاذب آلومینیومی استفاه کنید؛ چرا که این نوع کف سبک تر بوده و بار زیادی را بر ساختمان وارد نمی کند. علاوه بر کف آلومینیومی کف های کاذب دیگری با جنس متفاوت نیز وجود دارند که از جمله آن ها، کف فولادی می باشد. کف فولادی نیز مانند کف آلومینیومی دارای معایب و مزایای زیادی بوده که متناسب با شرایط محیطی و نیاز پروژه می توان آن را انتخاب کرد.