مقاله

گریتینگ چیست ؟ انواع و کاربرد آن چیست؟

گریتینگ چیست ؟ انواع و کاربرد آن چیست؟
امتیاز دهید

گریتینگ از عناصر فلزی تشکیل شده که به صورت طولی و عرضی در کنار همدیگر قرار می گیرند و یک شبکه توری مانند را تشکیل داده است. از جمله مشخصات گریتینگ به وزن مناسب، مقاومت بالا، قیمت مناسب، اقتصادی بودن خرید، ظاهر خوب و امکان عبور هوا می توان اشاره کرد که خرید آن را برای مشتریان به صرفه خواهد کرد. گریتینگ را می توانید در انواع مثلثی، مربعی و سینوسی در بازار رویت کنید. این صفحات حالت مشبک داشته و نوع فلزی آن از تسمه و میلگرد تهیه خواهد شد. از جمله کاربردهای گریتینگ، استفاده در سقف کاذب و پوشش کف می باشد. در ادامه به بررسی این محصول پرکاربرد و عوامل تاثیرگذار بر قیمت گریتینگ در بازار مانند قیمت تیرآهن و میلگرد و مصالح دیگر ساختمانی، می پردازیم.

انواع گریتینگ:

گرتینگ انواع مختلفی دارد که بهتر است قبل از خرید درباره ی آن ها اطلاعات لازم را داشته باشید. در ادامه شما را با انواع گریتینگ آشنا می کنیم. این دسته از محصولات بر اساس ظاهرشان در سه دسته طبقه بندی می گردند.

 • اول، اسلات: سوراخ های روی محصول به شکل موازی می باشند.
 • دوم،‌مشبک: سوراخ های روی محصول حالت مربع یا مستطیل دارند.
 • سوم، پانچ:محصول دارای سوراخ هایی دایره ای یا مربعی شکل می باشد.

شبکه ها بر طبق استانداردهای متفاوتی مانند DIN1580 -1055 – 24531-24532 تولید می شوند. باید توجه داشت که قیمت مدل ساده و قوسی تفاوت دارد به علاوه اینکه هزینه مواد اولیه مانند تسمه و میلگرد، شکل ظاهری، ضخامت و ابعاد در قیمت گریتینگ اثرگذارند.

انواع گریتینگ

شبکه ها از نظر جنس به دو دسته، طبقه بندی می شوند.

 • اول، محصولات فلزی: از جنس گالوانیزه، فولاد، چدن و غیره.
 • دوم،‌ محصولات غیر فلزی: از جنس کامپوزیت، فایبرگلاس و غیره.

بر طبق توضیحات قبلی و اجزای تشکیل دهنده شبکه این نوع می توان نتیجه گرفت که وزن گریتینگ به میزان ضخامت و ارتفاع تسمه باربر و رابط، فاصله بابرها، فاصله رابط ها و غیره وابسته است.

مشخصات گریتینگ:

این محصولات از قسمت های متفاوتی تشکیل می شوند. هر قسمت وظیفه خاصی را برعهده داشته و رعایت تمامی استانداردها الزامی می باشد.

اول، تسمه بابر:

تسمه مهم ترین قسمت شبکه بوده و میزان مقاومت، کشش و باربری شبکه گریتینگ به آن ها وابسته است. اصولا از تسمه های ماشین کار استفاده می شود اما باز هم بر طبق این که گریتینگ چه استفاده ای دارد و بر اساس درخواست متقاضی آن محل نصب نوع تسمه ها تفاوت دارد. قبل از خرید گریتینگ لازم است بدانید که میزان توانایی و تحمل این محصول به مشخصاتی مانند ضخامت، ارتفاع و طول تسمه بسته است به صورتی که با ضخامت و ارتفاع رابطه مستقیم داشته و با طول تسمه رابطه عکس دارد.

دوم، رابط:

از تسمه و میلگرد رابط هایی تهیه می گردد که کاربرد اصلی آن ها ممانعت از خراب شدن شکل هندسی شبکه می باشد. رابط و تسمه به طور عمودی به همدیگر وصل می شوند. لازم به ذکر است که وظیفه رابط فقط برقراری استحکام و شکل هندسی گریتینگ می باشد و در حقیقت وزنی بر آن وارد نمی شود. ضخامت و فاصله میان آن ها تاثیری در میزان مقاومت شبکه نداشته و تنها عبور و مرور را آسان می کند. برای مثال در مکان های پر رفت و آمد فاصله میان رابط ها بسیار کم می باشد تا مشکل گیر کردن پاشنه کفش در شبکه رخ ندهد کاهش فاصله رابط ها امکان دارد سبب بروز مشکلات جوش گردد؛ به همین جهت در این شرایط از دستگاه های مخصوصی برای جوش دادن استفاده می شود. ساختار گریتینگ مثل عرشه فولادی می باشد و از چندین مقطع فولادی دیگر تولید می شود؛ درنتیجه قیمت این محصول نیز مانند قیمت عرشه فولادی به هزینه نهایی مقاطع فولادی تشکیل دهنده آن بستگی دارد. به عنوان مثال قیمت میلگرد به طور مستقیم بر نرخ گریتینگ اثرگذار است.

سوم، نگهدارنده:

نگهدارنده ها وظیفه ثابت نگه داشتن تسمه ها را برعهده داشته و در توان باربری شبکه تاثیر نمی گذارد؛ بلکه فقط روی ظاهر سازه تاثیرگذار می باشند. می توانند در انواع و اقسام گوناگون مانند میلگرد، تسمه و نیم تسمه در نظر گرفته شوند.

مشخصات گریتینگ

چهارم، چشمه:

منظور از چشمه یا مش بندی فاصله میان تسمه های باربر و رابط ها می باشد. هر چه فاصله میان تسمه های باربرها کمتر باشد، استحکام شبکه بالا خواهد رفت. البته در مشخص کردن این فواصل، مکانی که شبکه در آن  قرار می گیرد و میزان استحکام نیز باید در نظر گرفته شود. مسئله ی دوم فاصله میان رابط ها می باشد که باید بیشتر از فاصله بین باربرها باشد. مش بندی در وزن گریتینگ اثرگذار می باشد. چشمه با دو عدد به طور w*z نمایش داده می شود. منظور از اولین عدد، فاصله میان تسمه ها و منظور از عدد دوم فاصله رابط ها بر اساس میلی متر می باشد.

کاربرد گریتینگ:

ابتدا باید به این نکته توجه نمود که این شبکه در چه مکانی و برای چه نیازی به کار گرفته می شود.

 • اول، تولید فیلتر جریان آب: یکی از کاربردهای شبکه این است که به عنوان فیلتر جریان آب یا درپوش کانال های آب به کار گرفته می شود.
 • دوم، کف پوش پله: در پله های اضطراری، پله کارخانه ها، ساختمان سازی و غیره استفاده می شود که علاوه بر استحکام سبب عبور نور نیز می شود.
 • سوم، تهویه هوا: این محصول در مکان هایی که به نور و استحکام بالایی نیاز می باشد مثل نورگیر، پوشش ها و تهویه هوا نیز به وفور پیدا می شود.
 • چهارم، کف پوش مکان های عملیاتی: در جاهایی که عملیات ساختمانی صورت می گیرد و عبور و مرور روی آن زیاد می باشد، می توان این توری را به کار برد.

انواع روش های تولید گریتینگ:

در دنیای امروزه پانچ و برش قطعات به طور سنتی و مدرن صورت می گیرد. تفاوت این دو به شیوه ی اتصال تسمه به نگهدارنده باز می گردد. در قدیم و شیوه ی سنتی برای وصل کردن نگهدارنده و باربر از ایجاد شیار روی سطح استفاده می شد و بعد از آن نگهدارنده ها در فضای مشخص جایگذاری می گشتند. از معایب این شیوه می توان به ایجاد خطا در زمان وصل کردن تسمه به نگهدارنده و کاهش استحکام تسمه باربری اشاره کرد. همچنین اگر نیاز به گالوانیزه کردن گریتینگ در این شیوه داشته باشیم، به علت وجود شیار پوشش به درستی بر روی سطح محصول قرار نگرفته و باعث زنگ زدگی آن می شود.

انواع روش های تولید گریتینگ:

یکی از شیوه هایی که امروزه به منظور ساخت گریتینگ به کار می رود، الکتروفورج می باشد که نسبت به روش های قدیمی دارای توان بیشتر، استحکام بالاتر بوده و تولید گریتینگ هایی با وزن کمتر را میسر می کند. در شیوه الکتروفورج کیفیت موارد اولیه بسیار مهم بوده و ضخامت و ابعاد قطعات باید کاملا یکسان باشند؛ اما در شیوه سنتی چنین الزامی وجود ندارد.

معایب تولید گریتینگ به صورت سنتی:

 • اول، نسبت به روش های جدید بازدهی کمتری دارد.
 • دوم، مرغوبیت و کیفیت روش های جدید نسبت به سنتی تا حدودی بهتر می باشد.
 • سوم،‌ در روش سنتی هنگام پانچ کردن امکان دارد خطای انسانی رخ دهد.
جمع بندی:

با توجه به نکات گفته شده در این مطلب طول میلگردها، ضخامت تسمه و روش ساخت و موارد دیگر تاثیر زیادی بر کیفیت نهایی گریتینگ دارند. به همین جهت بهتر است قبل از خرید با کارشناسان مجموعه آسمان خراش مشورت نموده و بهترین محصول را با توجه به بودجه خود تهیه کنید.