[vc_row][vc_column][vc_column_text]

تاریخچه عرشه‌های فولادی مرکب

 

استفاده از عرشه‌های فولادی برای سازنده‌ها به عنوان قالب دائمی و پلت فرم ساخت و ساز بسیار جذاب بوده و از سمت دیگر یک جایگزین جذاب‌تر برای دال‌های بتنی تقویت شده به حساب می‌آمد.

آلیاژ فولاد برای اولین بار برای نگاه داشتن یک سقف بتنی در سال 1920 مورد استفاده قرار گرفت. در سال 1926 سیستم عرشه فولادی را تحت عنوان یک  اختراع ثبت نمودند. در اوایل توسعه، عرشه فولادی تمامی موارد نیاز سازه به مقاومت را تامین می‌ساخت و بتن جهت ارائه یک سطح پیاده روی و مقاومت در برابر آتش اضافه می گشت.

 

استفاده از عرشه‌های فولادی 

 

استفاده از عرشه های فولادی برای سازنده‌ها به عنوان قالب دائمی و پلت فرم ساخت و ساز بسیار جذاب بوده و از سمت دیگر یک جایگزین جذاب‌تر برای دال‌های بتنی تقویت شده به حساب می‌آمد. در سال 1938، مهندسان از یک سیستم غیر کامپوزیت کف سلولی در ساختمان‌های صنعتی استفاده می کردند.

 

دال کامپوزیت یا بتن مسلح شده توسط عرشه فولاد

 

اولین دال کامپوزیت، بتن مسلح شده توسط عرشه فولاد در سال 1950 پدیدار گردید. اولین محصول شناخته شده دارای یک بخش ذوزنقه‌ای با سیم های سرد کشیده شده (T سیم) بود که در میان دنده های عرشه جوش داده شده بود. دال به عنوان یک دال بتن مسلح سنتی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و اینگونه استخراج گردید که نتایج پیش بینی شده با نتایج آزمایشگاهی دارای تناظر خوبی است.

در سال 1961 یک عرشه فولادی ذوزنقه ای با دندانه های نورد شده در پروفیل برای رسیدن به انتقال برش افقی بین بتن و فولاد تولید شد. این عرشه ها، مشهور به HiBond، پیشرو در سقف های مدرن مرکب عرشه فولادی محسوب می شوند که با استفاده از برجستگی پیوند بین بتن و عرشه را توسعه دادند.

برای مشاهده مطالب مشابه بیشتر به بخش وبلاگ مراجعه کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]