[vc_row][vc_column][vc_column_text]

طراحی گلمیخ

طراحی گلمیخ ها در واقع یک تعداد اقداماتی است که تا بتوانند از لحاظ سازه ای یکپارچگی عملکرد برشی را تامین کند که در واقع گلمیخ نقش برشگیرها را ایفا می‌کند.

محاسبه ارتفاع، قطر، تعداد و فواصل بین گلمیخ ها بایستی مطابق با آیین نامه های معتبر انجام گیرد. در سازه های فولادی می توان تیرهای فرعی و یا تیرهای اصلی با اتصال مفصلی را بصورت کامپوزیت طراحی نمود.

گلمیخ‌ها در واقع رابط میان ورق گالوانیزه و بتن هستند تا بتوانند از لحاظ سازه ای یکپارچگی عملکرد برشی را تامین کنند و در واقع همان نقش برشگیرها را ایفا می‌کنند. قطر این برش گیرها حداکثر ۲۰ میلیمتر و ارتفاع آنها بسته به شکل ورق فولادی متغییر است و در نهایت حداقل ارتفاع گلمیخ بعد از نصب که از بالای ورق ذوزنقه‌ای اندازه گیری می‌شود نباید کمتر از ۴۰ میلیمتر باشد.

در این صورت بایستی شرایط عملکرد کامپوزیت را فراهم نمود. یکی از مواردی که بایستی به آن توجه داشت اطمینان از صحت آرایش و تعداد گلمیخ ها می باشد.

گلمیخ ها بوسیله دستگاه جوش مخصوص، بر روی بال فوقانی تیر ذوب می شوند.

طراحی گلمیخ

طراحی گلمیخ

نحوی بکار گیری و طراحی گلمیخ

این گل میخ ها بوسیله دستگاه جوش قوسی الکتریکی خاصی به تیرهای سازه ای جوش می‌شود این فرایند جوشکاری می‌تواند هم بصورت مستقیم روی بال تیر سازه‌ای ( قبل از قرارگیری گل میخ با ایجاد یک حلقه سوراخ در ورقو هم از روی ورق انجام گیرد. و ضمناً سرامیـکی در محل جوش قرار می‌گیرد تا از حوضچه مذاب ایجاد شده در لحظه ایجاد قوس الکتریکی محافظت کند.

تنها روش استاندارد تولید گلمیخ برشگیر، روش فورج سرد می باشد که توسط ماشین آلات مخصوص و مواد اولیه با آلیاژهای مرغوب قابل تولید است. سایر روش‌های غیر استاندارد تولید، نظیر فورج گرم یا ریخته گری بدلیل استفاده از مواد اولیه نامرغوب و یا ضایعاتی دارای استحکام پایین و به تبع آن موجبات ناپایداری سازه را فراهم می‌سازد.

مزایای طراحی گلمیخ :

۱-سرعت اجرای با گلمیخ بسیار بالا نست به سایر برشگیرها.

۲-اجرای گلمیخ نیازی به آماده سازی

۳-گلمیخ در عرشه فولادی با استفاده از اتصال جوش امکان پذیر است ولی نبشی و ناودانی از روی ورق جوش شوند.

۴-در جوش گلمیخ باید توجه داشت که این جوش یکپارچه و یکنواخت باشد.

۵-در هنگام جوش گل میخ تغییر شکل داده و ورق فولادی تغییر شکل نمیدهد .[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]